استاندارد 5S

استاندارد 5S چیست

استاندارد 5S چیست ؟

ماکان آریا پارسا معتقد است که واژه 5s مخفف پنج كلمه ژاپني بوده كه به زبان انگليسي و فارسي برگردانده شده‌ است. 5S يعني 5 اصل براي دستيابي به يك محيط كار با كيفيت، كه بعد از جنگ جهاني دوم در ژاپن توسعه يافته است.که این 5 اصل را می توان به صورت زیر نام برد:

  1. پاكسازي: به مفهوم تشخيص اقلام، اطلاعات و فضاهاي ضروري يا غيرضروري و نيز عيب‌يابي
  2. نظم و ترتيب: به مفهوم بايد اشياء و اسناد به‌گونه‌اي رده‌بندي شوند كه هركس قادر به يافتن آنها باشد بدون انجام جستجوهاي بيهوده.
  3. نظافت: به مفهوم دگرگون ساختن محيط كار به يك محيط تميز و درخشان، بدون وجود كثيفي يا آشغال
  4. استاندارد سازي و حفظ سه s نخست: به مفهوم كنترل و اصلاح دايمي و تدوين استانداردهاي پاكيزگي و نظم وترتيب
  5. انضباط: به مفهوم رعايت احترام و ادب، برقراري نظام كاراي ارتباطات، احترام به حقوق يكديگر، وضع

هدف استاندارد 5s

اجرای 5S برای رسیدن به هدف های متعددی اجرا می شود. برخی از مهم ترین هدف ها عبارتند از ایمنی و بهداشت ، بهره وری ، صرفه جویی در هزینه ها ،کیفیت و پیشگیری از خرابی ها در محیط هایی که بااجرای نظام آراستگی مدیریت می شوند ، اشیا زاید و غیر ضروری وجود ندارد و اقلام موجود با نظمی خاص مرتب می شوند و این امرتا حد زیادی موجب صرفه جویی و ایمنی محیط خواهد شد . اجرای منظم مراحل نظام آراستگی محیطی پاکیزه و بهداشتی را فراهم می آورد و از همه مهم ترتلاش برای ایجاد عادت های صحیح درکارکنان مهم ترین عامل درتحقق محیط های آراسته است واین مهم دراجرای بند پنجم حاصل خواهدشد. وجود محیطی سازمان یافته از لوازم تولید یا ارائه خدمات باکیفیت است.

استاندارد 5S
استاندارد 5S

دوره آموزشی استاندارد 5S

با توجه به نقش موثر و مفید استاندارد 5S در محیط های کاری آموزشگاه های سراسر کشور شروع به برگزاری دروه آموزش استاندارد 5S کرده است. علاقه مندان می توانند با شرکت در دوره آموزشی استاندارد 5S در آموزشگاه مدرک استاندارد 5S را در سطح بین المللی دریافت نمایند.

ثبت نام دوره آشنایی با استاندارد 5S