ماکان آریا پارسا

ماکان آریا پارسا

همه‌ انسان‌ها حداقل یک بار در طول زندگی خود تصمیمی گرفته‌اند. گاهی این تصمیم‌ها باعث موفقیت و سربلندی شخص شده و گاهی هم مشکل‌ساز و زیان‌آور بوده است. اما تصمیم گیری در مقیاس کل یا بخشی از یک سازمان، از این جنبه که سرنوشت افراد دیگری را نیز درگیر می‌کند، حائز اهمیت است.
تصمیم ‌گیری به معنای انتخاب یک گزینه یا راه‌ حل از میان راه‌حل‌های مختلف است. گزینه انتخاب شده باید بیشترین احتمال موفقیت و بهترین تناسب را با اهداف و خواسته‌ها داشته باشد.
در واقع تصمیم‌گیری یک مهارت است، چه در زندگی شخصی و چه در موقعیت‌های شغلی مثل مدیریت
در فعالیت‌های سازمان و گروهی یکی از اعضا به عنوان مدیر یا رهبر انتخاب می‌شود، که تصمیم‌گیری نهایی بر عهده اوست و معمولا یک مدیر در طول روز کاری خود، باید تصمیم‌های گوناگونی بگیرد.
دکتر ماکان آریا پارسا یکی از مدیران موفق است که همواره تمایل داشته به مدیران تازه نفس کمک کند تا زودتر و سریع تر خود و کسب و کارشان را به نقطه ی امن و موفقیت برسانند. برهمین اساس ما در ادامه قصد داریم شما را با نحوه ی درست تصمیم گیری مدیران موفق و روش های آن آشنا کنیم.

انواع تصمیم گیری و دکتر ماکان آریا پارسا

نکات مهم برای تصمیم گیری

تصمیم گیری در سازمان ها به ویژه برای مدیران و افرادی که در جایگاه‌های که مدیریتی قرار دارند بسیار مهم  و حیاتی است. تصمیم گیری نکاتی دارد که از دید دکتر ماکان آریا پارسا به عنوان یک مدیر بررسی کرده‌ایم:

1- انواع تصمیم گیری سازمانی

2– استفاده از تفکر مثبت

3- غلبه بر مقاومت ها و تمرکز روی اهداف

انواع تصمیم گیری در سازمان و روش استفاده از آن‌ها از زبان ماکان آریا پارسا

انواع تصمیم گیری در سازمان را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته بندی کرد. هر تصمیم هم ممکن است در یک یا چند دسته از انواع تصمیم گیری در سازمان قرار بگیرد. مثلا قصد یک مدیر برای تولید یک محصول جدید می‌تواند هم یک تصمیم برنامه ریزی شده باشد و هم گروهی.
در این بخش انواع تصمیم گیری در سازمان را معرفی می‌کنیم و درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

 


تصمیم گیری در مدیریت به صورت فردی یا گروهی

گاهی مدیر سازمان به تنهایی تصمیمی برای سازمان می‌گیرد. گاهی هم چند نفر، مثلا هیئت مدیره، در تصمیم گیری برای سازمان نقش دارند.
زمانی که فقط مدیر مشغول انجام این کار است، همه تحلیل‌ه

ا در ذهن او انجام می‌شود. اگر هم چیزی یادداشت کند، صرفا برای انسجام ذهن خود اوست. در نهایت هم نتیجه مکتوب می‌شود و به دست سایر اعضای سازمان می‌رسد.
اما زمانی که تصمیم گیری در مدیریت به صورت گروهی انجام می‌شود، مدیر باید تمام جوانب را یادداشت کند و همه چیز را برای اعضای گروه تصمیم گیرنده شفاف سازد. در نهایت هم هرکسی نظرش را بیان می‌کند و بهترین راه انتخاب می‌شود.

تصمیم گیری در سازمان به صورت منطقی یا شهودی

تصمیم گیری منطقی روندی برنامه ریزی شده دارد که یک مدیر کار را مرحله به مرحله پیش می‌برد و در نهایت بهترین چیزی که به نظرش می‌رسد را انتخاب می‌کند. اما تصمیم گیری شهودی از ضمیر ناخودآگاه انسان برمی‌آید و شاید حتی دلیل منطقی هم نداشته باشد.
بحث‌های بسیاری بر سر این موضوع که کدام یک از انواع تصمیم گیری در سازمان بهتر است، وجود دارد. برخی از مدیران بر این باورند که همه چیز باید به صورت کامل تحلیل و بررسی شود و سپس تغییر صورت گیرد. اما برخی از مدیران بر این باورند که نشانه‌ها و پیروی از آنچه قلبشان می‌گوید، آن‌ها را به موفقیت می‌رساند.

 

ماکان آریا پارسا

 

ماکان آریا پارسا و معرفی روش های تصمیم گیری مدیران موفق

تصمیم گیری یک مهارت ضروری تجاری است که عملکرد سازمانی را هدایت می کند. یکی از مسئولیت های اصلی شما به عنوان یک مدیر، انجام کارها با دیگران و از طریق آن ها است که شامل اعمال نفوذ فرآیند های سازمانی برای دستیابی به اهداف و تولید نتایج می شود.
ماکان آریا پارسا به عنوان کارآفرین برتر کشور، بر این باور است که تصمیم گیری یکی از فرآیند هایی است که می توان از آن به نفع سازمان استفاده کرد. او می گوید: «اکثر مردم به تصمیم گیری به عنوان یک رویداد فکر می کنند. بسیار نادر است که یک نقطه از زمان را پیدا کنید که در آن تصمیم مهم گرفته شود و همه چیز از آنجا پیش برود. آنچه ما واقعاً در مورد آن صحبت می کنیم، یک فرآیند است. نقش مدیر در نظارت بر آن فرآیند ساده است، اما در عین حال، فوق‌العاده پیچیده است.»

فرآیند تصمیم گیری

هنگامی که فرآیند تصمیم گیری خود را شروع می کنید، اولین اقدام شما باید این باشد که موضوع مورد نظر را چار چوب بندی کنید تا مطمئن شوید که سؤالات درست پرسیده می شود و همه در مورد آن چه باید تصمیم گیری شود، توافق دارند. از آنجا، تیم خود را بسازید و پویایی گروه را مدیریت کنید تا مشکل را تجزیه و تحلیل کنید و یک راه حل مناسب برای اهداف و مسائل پیش رو ارائه دهید. با پیروی از یک فرآیند ساختار یافته و چند مرحله ای، می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

فعالیت اعضای تیم در تصمیم گیری

تصمیم گیری نباید به تنهایی انجام شود. اعضای تیم خود را در این فرآیند مشارکت دهید تا دیدگاه های متعددی را وارد گفتگو کنید و بتوانید به حل خلاقانه مسئله بپردازید. به اعتقاد ماکان آریا پارسا تصمیم‌گیری تیمی بسیار مؤثر است، زیرا دانش و تجربه جمعی افراد را تجمیع می‌کند و منجر به ارائه راه ‌حل‌ های نوآورانه‌ تر می‌شود و به آشکار شدن و غلبه بر تعصبات پنهان در بین گروه کمک می‌ کند.
با در نظر گرفتن دیدگاه های دیگران در مورد نحوه برخورد و غلبه بر یک چالش خاص، می توانید از تعصبات ضمنی خود آگاه تر شوید و تیم خود را با سطح هوش هیجانی بیشتری مدیریت کنید. رعایت این نکات به شما به عنوان یک مدیر کمک می کند تا بتوانید کار خود را بهتر انجام دهید.

ذهنیت مثبت

بسیار مهم است که در مراحل اولیه تصمیم گیری، ذهنیت درست را تقویت کنید تا اطمینان حاصل کنید که تیم شما با هم کار می کنند، نه مشاجره. هنگام مواجهه با یک تصمیم، دو ذهنیت کلیدی باید در نظر گرفته شود که عبارتند از:
طرفداری: ذهنیتی که تصمیم گیری را به عنوان یک مسابقه می بیند. در گروهی با طرز فکر حمایتی، افراد به دنبال متقاعد کردن دیگران، دفاع از مواضع و کم اهمیت جلوه دادن نقاط ضعف خود هستند.
پرس و جو: ذهنیتی که سعی می کند تصمیم گیری و ارائه راه حل را به سمت بحث و مبادله نظر پیش ببرد. ذهنیت تحقیق بر روی افرادی است که با ارائه استدلال ‌های متوازن، در نظر گرفتن جایگزین‌ ها و پذیرفتن انتقاد سازنده، مفروضات را آزمایش و ارزیابی می‌کنند. ماکان آریا پارسا بر این باور است و در این مورد می گوید: «در ظاهر، رویکرد های حمایت و تحقیق به طرز فریبنده ای شبیه به هم هستند.
هر دو شامل افرادی می‌شود که در بحث ‌ها، استفاده از داده ‌ها، توسعه گزینه ‌ها و تصمیم‌ گیری در مورد مسیر های آینده شرکت می‌کنند. اما با وجود این شباهت ها، تحقیق و حمایت، نتایج بسیار متفاوتی را به همراه دارد.» بر اساس نتایج تحقیقات، به سازمان ها توصیه می شود که سعی کنند ذهنیت پرسش گری را به اعضای تیم خود القا کنند، به طوری که آن ها به جای اینکه دل سرد و نادیده گرفته شوند، قدرت تفکر انتقادی داشته باشند و احساس کنند که نظرات آن ها مورد استقبال قرار می گیرد.
ایجاد محیط امن روانی
برای این که اعضای تیم شما در اشتراک گذاری دیدگاه های مختلف خود احساس راحتی کنند و به طور مشترک کار کنند، ایجاد و حفظ محیطی که دارای امنیت روانی باشد، بسیار مهم است. بر اساس تحقیقات گوگل، امنیت روانی مهم ترین پویایی است که در بین تیم های با عملکرد بالا یافت می شود. ماکان آریا پارسا به عنوان یک مدیر موفق معتقد است که ایمنی روانی، قبل از هر چیز برای به دست آوردن اطلاعات و دیدگاه ها ضروری است.
این موضوع برای این مفید است که بتوانیم قبل از رسیدن به نتیجه نهایی، در مورد آنچه می دانیم و به روشی متفکرانه به آن فکر می کنیم، صحبت کنیم. برای این که به تیم خود کمک کنید تا از نظر روانی ایمن باشد، محترمانه رفتار کنید و هنگام گوش دادن به نظرات، همه افراد را در نظر بگیرید.
هنگام بیان دیدگاه خود، باز و شفاف باشید و سبک ارتباطی خود را با نیاز های گروه تطبیق دهید. با گوش دادن فعالانه و هماهنگ شدن با احساسات و نگرش‌ های تیم، می‌ توانید پیوند اعتماد قوی ‌تری را با کارمندان خود ایجاد کنید و با آن ها احساس مشارکت بیشتری داشته باشید.

تمرکز بر روی اهداف و جلوگیری از انحراف

در طول فرآیند تصمیم گیری، اجتناب از افتادن در یک دام مشترک مدیریتی و فراموش نکردن اهداف و تمرکز روی هدفی که قرار است برای آن تصمیم گیری شود، حیاتی است. اهدافی که برای رسیدن به آن ها تلاش می کنید باید در ابتدای فرآیند تصمیم گیری به وضوح بیان شوند و دائماً در سراسر آن تکرار شوند تا اطمینان حاصل شود که در نهایت به آن ها دست خواهید یافت.
ماکان آریا پارسا معتقد است که «وقتی وارد این مکالمات می‌ شوید، آن قدر در یک بخش اصلی معادله غوطه ‌ور می ‌شوید که هدف واقعی را از دست می‌ دهید». بازدید مجدد از هدف به ویژه هنگام تصمیم گیری های مربوط به ابتکارات پیچیده، مانند تغییر سازمانی مهم است؛ تا اطمینان حاصل شود که تیم شما احساس انگیزه و هم سویی می کند و درک می کند که چگونه مشارکت آن ها، با اهداف و نتایج بزرگتر مرتبط است.

سخن پایانی:

در هر سازمانی که باشید برای قرار گیری در مسیر درست و حرکت در جهت اهداف باید اهرم های قدرت را شناسایی کنید، افراد توانمند سازمان را شناسایی کنید و در جهت غلبه بر موانع احتمالی آن افراد را به کار بگیرید و برای رسیدن به هدف با آنها متحد شوید. اینگونه می توانید تصمیم های درست بگیرید و براساس آنها اقدام کنید. زمانی که اینگونه عمل می کنید می توانید مسیر رشد سازمان را هموار کرده و سریع تر به موفقیت دست پیدا کنید.تاثیر تصمیم گیری در سازمان ها را می توان در شکست هایی استارتاپ ها مشاهده کرد.

 

سوالات متداول:

از نظر ماکان آریا پارسا تصمیم گیری به چند نوع تقسیم می شود؟
تصمیم گیری در سازمان را می‌توان به روش‌های مختلفی دسته بندی کرد. هر تصمیم هم ممکن است در یک یا چند دسته از انواع تصمیم گیری در سازمان قرار بگیرد. برای مثال قصد یک مدیر برای تولید یک محصول جدید می‌تواند هم یک تصمیم برنامه ریزی شده باشد و هم گروهی.

مهمترین روش های تصمیم گیری مدیران موفق چیست؟
فرآیند تصمیم گیری، فعالیت اعضای تیم در تصمیم گیری، ذهنیت مثبت، ایجاد محیط امن روانی و تمرکز بر روی اهداف و جلوگیری از انحراف.

برای کمک به اشتراک گذاری دیدگاه های اعضای تیم باید چه کارکنیم؟
ایجاد محیط امن روانی