مربیگری بدنسازی

آموزش اصول مربیگری بدنسازی

مربیگری بدنسازی کیست؟

دکتر ماکان آریا پارسا معتقد است که یک مربی با داشتن دانش کامل نسبت به تمامی امور یا جوانب بدنسازی و فراز و نشیب های که یک ورزشکار در طول عمر بدنسازی خود طی می کند و صالح ترین فرد برای هدایت در این رشته به شمار می آید.
یک شغل پر ارزش و مسئولیت پذیری است. یعنی نماینده شیوه یک زندگی سالم. که با تشویق دیگران و آموزش دادن به آنها برای نحوه درست سالم زندگی کردن، تاثیر بسزایی روی جامعه خواهد گذاشت. حداقل صلاحیتی که باید در این شغل داشته باشیم گذراندن دوره و امتحان فدارسیون و گرفتن مدرک مربیگری است.

بدنسازی چیست؟

به معنی اجرای تمرینات بدنی که برنامه اجرا و میزان فشار آنها به منظور کنترل و توسعه عضلات فرد طراحی شده اند. به شخصی که این تمرینات را انجام می دهد بدنساز می گویند.
شخص برای رسیدن به این هدف علاوه بر تمرینات ورزشی، تغییراتی را در رژیم غذایی و نحوه زندگی خود اعمال می کند. نوع و میزان فشار تمرینات ورزشی و برنامه غذایی که بستگی به سن، جنس، هدف از بدنسازی و اندام فعلی ورزشکار دارد.

مربیگری بدنسازی
مربیگری بدنسازی

مزایا :

  • علاوه بر سلامت جسم سلامت روح و فکر نیز برای ورزشکاران به ارمغان می آورد.
  • افزایش اعتماد به نفس و برقراری روابط موفق و حتی ایجاد فرصتهای شغلی بهتر به فرد کمک بسزایی می کند.
  • از اهداف این نوع بدنسازی دارا بودن اندامی زیبا با فرمی مناسب، افزودن بر مقاومت توان جسمی بدن ، از بین بردن چربی ها و افزود بر حجم عضلانی بدن و کم کردن وزن برای افراد دارای وزن زیاد و بالابردن افزایش وزن برای افراد لاغر اندام، افزایش قدرت بدنی به منظور کسب موفقیت در رشته های مختلف ورزشی، اهداف حفظ سلامت جسمانی و نشاط عمومی همه از اهدافی هستند که در پرورش اندام و بدنسازی مورد نظر همه ورزشکاران است.
  • مکمل ها شامل غذایی اند که برای ورزشکاران به خصوص افرادی که بدنساز هستند ضروری می باشد. برای افزایش حجم و یا تغییر در ظاهر و اندام ورزشکاران می باشد. مکمل غذایی موادی مثل اسید چرب و اسید آمنیه، پروتئین که از همه مهمتر است و گلوتامین می باشد. برخی از مکمل ها که به صورت غیرمجاز وارد بازار می شوند برای بدن مضر است و از سایر مکمل ها ارزانتر باشد ولی جز ضرر و زیاد تاثیر مثبتی ندارند.

ثبت نام دوره مربی بدنسازی