بدنسازی

بدنسازی

علم و هنر بدنسازی :

اصل و پایه ورزش پرورش عضلاتی قوی و ورزیده است . تمامی اشخاص دارای عضله‌اند ولی نه عضله‌هایی که درخور توجه باشند. عضلات حجیم و خوش‌تراش فقط با پیگیری و پشتکار، در پیش گرفتن استراتژی ورزشی صحیح، تمرینات پیوسته و سخت به‌دست می‌آیند.

پیوستگی و پشتکار در بدنسازی:

توانایی افزایش وزن بدن در تمامی افراد وجود دارد و با افزایش کالری مصرفی به راحتی می‌توان به وزن خود افزود. اما در پیش گرفتن این راه سبب انباشته شدن توده‌های چربی شده و نامنظمی و بدفرمی بدن را فراهم می‌کند. به همین سبب افزایش وزن و حجم‌دهی به بدن با مصرف غذت راه صحیح پرورش عضلات نیست. هنر بدنسازی پرورش عضلات و ساخت آنهاست و نه ایجاد توده ‌های چربی. به همین سبب بهره‌گیری از مربی بدنسازی و سپردن بدن به فردی متخص که دارای مدرک مربی‌گری بدنسازی است شیوهٔ صحیح نیل به هدف است.

اندازه بدن در مقایسه با اندازه عضلات:

از اشتباهات رایجی که افراد در حین افزایش وزن مرتکب آن می‌شوند، نادیده گرفتن فاکتورهای اصلی‌ای چون ساختار شخصی بدن افراد است. بارزترین تفاوت میان بدن افراد مختلف تفاوت استخوان‌بندی بدن می‌باشد. توجه به این امر مهم است که در ساختار بدنی دو فرد با وزن یکسان، شباهتی آن‌چنانی و صددرصدی وجود ندارد. پس به کارگیری روش‌ها و متدهای بدنسازی برای هر فرد توسط مربی شخصی‌سازی می‌شود.

تمرین های وزنه:

در دوره های بدنسازی می‌توان با انجام تمرینات با وزنه به حجم عضلات افزود. تمرین‌ های با وزنه نه‌ تنها بر حجم عضلات می‌افزاید که قابلیت‌ های مانند افزایش سرعت، استقامت و قدرت را نیز برای بدن فراهم می‌کند.

بدنسازی
بدن-سازی

رژیم غذایی:

درکنار انجام تمرینات تحت نظر مربی بدنسازی یکی از عوامل مهم در پیشبرد موفق ساخت عضله برخوردار بودن از رژیم غذایی مناسب است. برخی از متخصصان بدن سازی ادعا داشته‌اند که اثرات رژیم‌های غذایی در برابر تمرینات چندین برابر عمل می‌کند و در برخی موارد نیز تاثیری بیشتری دارد.

اهمیت بدنسازی زیر نظر مربی

در این مقاله به بررسی این مقوله می‌پردازیم که چرا برای آغاز نیاز به مربی بدن سازی داریم که خود دوره‌های آموزش مربی‌گری بدنسازی را گذرانده باشد می‌پردازیم.

دانش و تخصص: مربی اعم از خصوصی و عمومی باید گواهی‌نامه‌ٔ معتبر از مراجع رسمی داخل و یا خارج کشور داشته باشند. در داخل ایران می‌توان با گذراندن دوره مربی‌گری بدن سازی تحت نظر فدراسیون بدن سازی و پرورش اندام اخذ شود. این مدارک تضمینی برای علمی بودن دانش پرورش اندام مربیان می‌باشد.

از دیگر قسمت‌ های پر اهمیت مدرک مربی گری بدنسازی اطلاعات در زمینهٔ آناتومی بدن و فیژیولوژی عمومی است. دارا بودن این گواهی‌نامه نشان می‌دهد که مربیان از علوم، قواعد و قوانین بیشتری برای بدنسازی آگاهی دارند. این مربیان به علومی چون بیولوژی، فیزیولوژی، قانون‌ های مربوط به سلامت عمومی و آناتومی بدن انسان و… تسلط نسبی دارند.

تکنیک صحیح: انجام تکنیک‌های صحیح از پراهمیت‌ترین مواردی است که در بدن سازی حائز اهمیت است. انجام اشتباه حرکات سبب ایجاد فرم نامناسب می‌شود و در مواردی سبب ایجاد آسیب می‌گردد. با تمرین زیر نظر مربی تایید شده و انجام حرکات صحیح می‌توان بدون آسیب در این ورزش پیشروی کرد.

ثبت نام دوره آموزشی بدنسازی