بدنسازی

آشنایی با بدنسازی و راهنمای شروع آن

بدنسازی که به نام زیبایی اندام و بادی‌بیلیدنگ (Bodybuilding) نیز شناخته می‌شود ورزشی است که در طول آن شخص ورزشکار به انجام تمارین متفاوت و گوناگونی در زمینه قدرت و استقامت می‌پردازد و با کمک اصلاح تغذیهٔ خود و انجام استراحت‌های موردنیاز به پرورش و ساخت بدن قدرمتند و حجم‌داده‌شده می‌پردازد.

تاریخچه بدنسازی
در اواخر قرن نوزدهم، توجه به پرورش اندام، تناسب عضلات و بدن و زیبایی با توجه به اساطیر یونان باستان که این امور درنظرشان مورد تحسین می‌نمودند، مورد تحسین و تمجید افراد قرار می‌گرفت. پس از شایع شدن این جریان تفکر، روش قدیمی حمل سنگ به شکلی جدید تبدیل شد و نام وزنه‌برداری را به خود گرفت.

فدراسیون‌های بدنسازی
بدن‌سازی پنج فدراسیون جهانی دارد. از معروف‌ترین و کهن‌ترین این فدراسیون‌ها می‌توان به فدراسیون جهانی بدن‌سازی و تناسب اندام که با سرواژهٔ IFBB شناخته می‌شود اشاره کرد. مسابقات مستر المپیا (Mr. Olympia) که یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین روادید بدن‌سازی است تحت نظر این فدراسیون انجام می‌گیرد.

انواع مسابقات بدنسازی
مسابقه‌های بدن‌سازی شامل سه گروه می‌شوند. سه گروه نمایشی، آیتمی و ترکیبی که هر سه در دو مقطع آماتور و حرفه‌ای برگزار می‌شوند.

آشنایی با بدنسازی و راهنمای شروع آن
آشنایی با بدنسازی و راهنمای شروع آن

بررسی فواید رشته بدنسازی:
تقویت قدرت عضلات، افزایش توانایی دوام ماهیچه‌ها، متناسب‌سازی اندام، افزایش توان تارهای ماهیچه‌ای و تارهای استخوانی، سلامت‌بخشی به بدن، افزایش انعطاف‌پذیری بدن، افزایش قدرت و سرعت بدن، کاستن از فشارهای عصبی روزمره، تنظیم فشار خون، تقویت قلب و بهبود سوخت‌وساز بدن، افزایش طول عمر، بهبود کیفیت زندگی، نوسازی و فرم‌دهی عضلات و مفاصل، تثبیت کلسترول خون، زیادسازی هموگلوبین خون، افزایش سلول‌های خون و بسیاری دیگر از فواید.

شروع بدنسازی
اشخاصی که به سمت بدن‌سازی روی آورده‌اند باید تحت نظر مربی بدن‌سازی نحوه ورزش و تغذیه خود را تصحیح کنند تا به نتیجه دلخواه و مطلوب برسند. انجام ورزش‌ها و حرکات ناگهانی و بدون هماهنگی با مربی بدن‌سازی می‌تواند باعث صدمه به عضلات و مفاصل گردد.
اگر به تازگی قصد شروع بدن‌سازی را داشته باشیم بهتر است از یک مربی بدن‌سازی حاذق و چیره‌دست کمک گرفته و در انتخاب آن دقت ورزیم. بهتر است از مربی‌ای استفاده کنیم، که دوره مربی‌گری بدن‌سازی را گذارنده باشد و با اخذ مدرک مربی‌گری بدن‌سازی به متدهای روزدنیا و متدهای استاندارد پرورش اندام آشنایی داشته باشد تا بدون رساندن آسیبی به بدن به تناسب اندام و پرورش آن دست یافت.
همچنین باید به‌خاطر داشت که اگر در ابتدای شروع این مسیر هستیم، نباید انتظار دستیابی به مطلوب در مدت کوتاه‌مدت باشیم. صبر، پشتکار و پیوستگی در بدن‌سازی از ملزومات رسیدن به اندام مطلوب است.

ثبت نام دوره مربی بدنسازی