بازار سرمایه

بازار سرمایه چیست؟

بازار سرمایه چیست؟

بازار ارتباط میان سرمایه گذار و سرمایه پذیر بیش از یک سال است و برعکس بازار پول، سرمایه پذیر ملزم به وجوه نیست.

بازار پول:

در این بازار ارتباط بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر کمتراز یک سال است و سرمایه پذیر ملزم است که وجوه سرمایه گذار پیش از گذشت یک سال دهد.
بازار سرمایه، بازاری است که با واگذاری وام‌های بلند ‌مدت سر و کار دارد. و سرمایه‌ های کاری و ثابت در اختیار صنایع قرار می‌دهد و برای بدهی‌ های میان‌ مدت و بلند‌ مدت دولت، اعتبار مالی تهیه می‌ کند. در این نوع بازارها سهام‌های معمولی، اسناد قرضه شرکت‌ها و اوراق بهادار دولتی معامله می‌شوند.
بودجه ‌ای که درجریان است، پول افرادی است که می‌خواهند پس‌اندازشان را سرمایه‌ گذاری کنند، یا متعلق به بانک‌ ها یا واسطه‌ های غیربانکی مانند شرکت‌های بیمه، موسسات مالی، بنگاه‌های امانت‌ داری یا واحدهای اوراق بهادار، صندوق‌های مشترک، موسسات ساخت‌ و‌ساز و … است.
بازار مبادله‌ سهام، بازاری است که خرید و فروش سهام، اوراق قرضه و اوراق بهادار را آسان می‌ کند. در حقیقت، بازار سرمایه به منابع و تقاضا برای سرمایه‌ گذاری مربوط می‌ شود و مبادله‌ سهام نیز، این مبادلات را اجرا می‌ کند.

بازار سرمایه
بازار سرمایه

یا به عبارتی شامل مجموعه‌ از موسسات و مکانیزم‌هایی می‌شود که از طریق آنها بودجه‌های بلند ‌مدت و میان‌ مدت یکپارچه شده و در اختیار اعضا، شرکت‌ها و دولت قرار می‌گیرند. همچنین شامل فرایندی است که از طریق آن، اوراق قرضه‌ که انتشار یافته‌ و به فروش رسیده‌اند نیز مبادله می ‌شوند.

اهمیت کاربردهای بازار سرمایه

بازار سرمایه به‌عنوان واسطه‌ ای بین پس‌انداز‌کننده‌ها و سرمایه‌گذارها به کار می‌رود. اشخاصی را که پس‌انداز‌ می کنند افرادی هستند که سرمایه را قرض می‌دهند و سرمایه ‌گذارها هم افراد یا شرکت‌هایی هستند که این بودجه را قرض می ‌گیرند. پس‌انداز‌کننده‌هایی که تمامی درآمد خود را خرج نمی‌کنند واحدهای مازاد نامیده می‌شوند و وام ‌گیرنده‌ها هم تحت عنوان واحد‌های کسری شناخته می‌شوند. بازار سرمایه مکانیزم مبادلاتی است که بین واحدهای مازاد و واحدهای کسری صورت می‌گیرد.

گواهینامه های بازار سرمایه ، اصول بازار سرمایه، تحلیل گری بازار سرمایه، معامله گری بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش،مدیریت سبد اوراق بهادار، ارزشیابی اوراق بهادار.

ثبت نام دوره مدیریت حرفه ایی کسب و کار MBA (بازار سرمایه)