اپتومتری

اپتومتری چیست ؟

اپتومتری ،حرفه مراقبت بهداشتی است که شامل بررسی چشم ها و سیستم های بصری قابل استفاده برای نقص یا ناهنجاری و همچنین تشخیص پزشکی و مدیریت بیماری های چشم است. پیش از این، زمینه اپتومتری با تمرکز بر اصلاح خطای انکساری از طریق استفاده از عینک آغاز میشد. به نظر دکتر ماکان آریا پارسا امروزه اپتومتری پیشرفت زیادی داشته، به طوری که برنامه درسی آموزشی آن شامل آموزش پزشکی دقیق در زمینه تشخیص و درمان بیماری های چشم در همه کشورها ست.

اپتومتریست ها یا چشم پزشکان ، متخصصان علم پزشکی هستند که از طریق آزمایشات جامع چشم برای تشخیص و درمان ناهنجاری های مختلف بصری و بیماری های چشم ، مراقبت های اولیه را فراهم می کنند. در این حرفه ، احتمالا محدوده عملیات اپتومتریست با توجه به موقعیت مکانی متفاوت است.

اپتومتری
اپتومتری

وظایف اپتومتریست شامل معاینه، تشخیص، درمان، مدیریت و پیشگیری از بیماری ها و اختلالات سیستم دیداری، چشم و ساختارهای مرتبط، تشخیص عوارض چشمگیر شرایط سیستمیک مانند دیابت و فشار خون بالا و عوارض فرآیند پیری مانند آب مروارید ، تجویز دارو برای درمان برخی از بیماری های خاص، تجویز و جایگزین عینک های چشم و لنزهای تماسی و عینک ایمنی، مراقبت از بینایی و توانبخشی به کم بینایان، آموزش بیماران در مورد سلامت بینایی و انتخاب شیوه صحیح زندگی برای محافظت و بهبود بینایی و سلامت، انجام تحقیقات و ترویج پیشرفت در علم بصری و ارائه مراقبت های بهداشتی برای مراقبت یکپارچه و کافی از بیماران میشود.

برنامه آموزشی اپتومتری دارای دوره های آزمایشگاهی و آموزشی شامل مراقبت از چشم، بیماری چشم و داروی شناسی است. دوره های اپتومتری برای پزشکان و کارکنان بیمارستان طراحی شده که بر مجموعه گسترده ای از زمینه های تخصصی و عمومی مربوط به روش های سنجش از دور بالینی متمرکز است. این برنامه آموزشی ترکیبی از سخنرانی های آموزشی مشاوران چشم پزشکی و متخصص های اپتومتری بوده و بر تجربه عملی تاکید زیادی دارد.

این مجموعه آموزش مجازی به مدیریت میثم شکری ساز گواهینامه دوره آموزشی اپتومتریست را ارائه می دهد.

ثبت نام دوره آشنایی با اپتومتری