گیاهان دارویی

آشنایی با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی ، برای مصارف پزشکی کاربرد داشته و هر یک از اجزای گیاهان از جمله برگ ها، ریشه ها، گل ها، بذر، پوست ریشه، پوست درخت، رزین و پرریکو نیز برای درمان مورد استفاده قرار میگیرند. جالب است که ،اخیرا سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که 80 درصد از مردم سراسر جهان برای مراقبت های بهداشتی اولیه خود به داروهای گیاهی وابسته هستند. در بسیاری از موارد ، دانشمندان مطمئن نیستند که کدام عنصر خاص در گیاه خاص برای درمان بیماری ها موثر است زیرا گیاهان دارویی شامل موادی هستند که همزمان با هم کار میکنند تا گیاه اثر مفید داشته باشد.
هدف از برگزاری دوره های ، ارتقاء کسب دانش در مورد گیاهان دارویی، داروهای خام به دست آمده از گیاهان دارویی و حیوانات و مواد زیستی فعال آنها، شناخت تئوری های اساسی و روش های عملی برای تعیین نوع گیاهی و درجه خلوص و شناخت کاربری داروهای به دست آمده از گیاهان دارویی و حیوانات وجایگاه آنها در پزشکی علمی است.

گیاهان دارویی
گیاهان دارویی

عناوین این دوره میتواند موارد شناخت اصطلاحات پایه، پلی ساکاریدها، ترپنوئیدها، ترکیبات فنولی، شناسایی گیاهان دارویی و داروی گیاهی، مشتقات داروهای گیاهی، الکالوئیدها، ویتامین ها و مکمل های غذایی را در بر بگیرد.
در طی برنامه آموزش گیاهان دارویی، دانشجویان دانش پایه جامعی از فعالیت های درمانی و اجزای به دست آورده و از چارچوب کلی درک نحوه استفاده موثر و ایمن از گیاهان دارویی استفاده می کنند. همچنین، دانشجویان در این برنامه آموزش طیف وسیعی از گیاهان دارویی جمع آموری کرده و ذخیره میکنند، نحوه استفاد ه ، ترکیب، توسعه و آماده سازی فرمول های گیاهی را فرا گرفته و توانایی و اعتماد به نفس استفاده از گیاهان دارویی را به دست می آورند.
مدرک ، طب گیاهی، کارشناسی ارشد است؛ و دوره های این رشته شامل شیمی کاربردی،روش های تحقیق، آمار کاربردی،اناتومی و فیزیولوژی، دارو گیاهی و آروماتراپی میشود.

لیست دوره های گیاهان دارویی