مدیریت کسب و کار

آشنایی با دوره مدیریت کسب و کار

آشنایی با دوره مدیریت کسب و کار

دوره کارشناسی ارشد MBA  به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. این دوره به نام دوره MBA  در اکثر نظام های آموزش های عالی کشوره پیشرفته در حال توسعه ارائه می شود. اعتبار مدرک MBA  در ایراندر ایران مسئولیت بررسی اعتبار دوره های علمی و ارزشیابی مدارک علمی دانشگاهها بر عهده وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است. علاوه بر دوره های مورد تایید وزارت علوم، برخی از موسسات آموزشی علمی کاربردی نیز اقدام به صدور گواهینامه هایی با عنوان گواهینامه MBA و گواهینامه MBA کرده اند که با توجه به بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری به عنوان مقطع تحصیلی قابل ارزشیابی نیستند و مدارک دریافتی از موسسات آموزش عالی جهت نشاندن تخصص افراد دارنده گواهینامه می باشد.آشنایی با هدف اصلی مدیریت ارشد کسب و کار حدود ۳۰ گرایش مختلف در کشورهای مختلف تعریف شده است.

مدیریت کسب و کار
مدیریت کسب و کار

اما چهار گرایش اصلی تقریبا در همه دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند به شرح زیر است:

1. بازاریابی و مدیریت فروش (Marketing)

2. مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی (Finance)

3. مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه (Operation)

4. مدیریت منابع انسانی (Human Resources)

و امروزه مدیریت ارشد کسب و کار با گرایش‌هایی مانند تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات نیز ارائه می‌شود که نشان از انعطاف‌پذیری بالا و نیاز روزافزون به فارغ التحصیلان این رشته است.

زمینه فعالیت دانش آموخته های MBA شما دانش آموخته های این دوره با فراگیری دانش و فنون مدیریت و البته کسب و تجربه ، می توانید در زمینه های زیر فعالیت نمایید:

• اداره امور واحدهای ستادی سازمان های تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمان ها برای اداره موثرتر سازمان های خود

• اداره راهبردی موثر و کارآمد یک سازمان با یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولید، تحقق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات

• ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه ها و شیوه های اداری آن بخش

• کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت های جدید یا ایجاد و اداره سازمان های جدید

• طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعداز کسب تجربیات مدیریتی

لیست دوره های مدیریت کسب و کار