رشته MBA

آشنایی با رشته MBA

آشنایی با رشته MBA

رشته MBA چیست؟
مدیریت ارشد کسب‌و‌کار (MBA) مخفف(Master of Business Administration) درجه کارشناسی ارشد در رشته مدیریت و تجارت است. بنابر تعریف ارائه شده ام‌بی‌ای مدیریت کسب‌وکار است، و کسب‌وکار نه فقط محدود به بخش بازرگانی که شامل کلیهٔ عملیات از پروسه تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا و خدمات است. هدف اصلی آموزش این رشته افزایش کارایی عملی افراد و نه صرفاً آموزش مسائل تئوری‌ست. دیدگاه MBA تغییر نگرش به مسائل حوزه تجارت و مدیریت در جنبه کاربردی و اجرایی آن است.

تاریخچه MBA:

تاریخ ایجاد رشته و گرایشاتMBA به سال ۱۹۰۰ میلادی بازمی‌گردد. در ابتدای راه این رشته به نام «مدرک کارشناسی ارشد در تجارت»، (Master of Science in Commerce) خوانده می‌شد تدریس رشتهٔ MBA در ابتدا در مقطع کارشناسی ارشد در امریکا، در مدرسهٔ کسب‌وکار تاک کالج دارتموث در ایالت نیوهمپشر، در بحبوحه آغاز تحولات صنعتی کلید خورد. و با رشد روزافزون صنعت و نیاز به توانایی‌های مدیریتی کارآمد، در طول این سالیان و پس از گذشت چیزی فراتر از ۱۰۰سال رشته MBA به مرور فراگیر شد و گستره آموزشی و کاربردی آن در سراسر جهان، ابتدا در کشورهای توسعه یافته و سپس در کشورهای درحال توسعه کشیده شد و در دسته رشته‌های کاربردی پرطرفدار قرار گرفت.

آشنایی با رشته MBA
آشنایی با رشته MBA

تاریخچه MBA ایران:
پس از گسترش این رشته در امریکا و سپس کشانده شدن آن به اروپا، در دهه ۷۰ میلادی، با همکاری دانشگاه هاروارد اولین قدم‌های آغاز رشته ام‌بی‌ای در مرکزی تحت عنوان
ICMS (Iran Center for Management Studies ) ، «مركز مطالعات مدیریت ایران» در ایران برداشته شد. فعالیت این مرکز پس از انقلاب اسلامی متوقف شد و این مرکز مجدداً پس از انقلاب بدون ارائهٔ این رشته تحت عنوان «دانشگاه امام صادق» فعالیت خود را از سر گرفت. قدم بعدی در بازیابی ام‌بی‌ای توسط سازمان مدیریت صنعتی در دههٔ ۶۰ برداشته شده و این رشته تحت عنوان جدید «مدیریت اجرایی» ((Executive MBA ارائه شد که با شکست و عدم استقبال مواجه شد. اما بازگشت موفقیت‌آمیز این رشته به عرصهٔ دانشگاه‌ها با تاسیس دانشکدهٔ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف همراه شد که به اواخر دههٔ ۷۰ و اوایل دههٔ ۸۰ بازمی‌گردد.

هدف فراگیری MBA:

توسعه ارگان‌ها و شرکت‌ها در راستای پیشرفت و توسعه کشور قرار دارد و ارتقای هر دوی اینان مستلزم ارتقای سطح کیفی مدیریت سازمان‌هاست. بهبود مدیریت خود نیز نیازمند آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است. هدف کلی این رشته آموزش مهارت‌های لازم برای شروع و ارتقای کسب‌وکار است. به بیانی ساده برای فردی که در رشته‌ای خاص تحصیل کرده است و قصد دارد در آن زمینه به کسب‌وکار پرداخته و کاری اقتصادی انجام دهد این رشته می‌تواند بسیار مفید و راه‌گشا باشد. از همین‌روست که این رشته در مقطع کارشناسی ارشد قرار گرفته است که دانش‌پژوه بتواند مهارت‌های مدیریتی و تجارت را بر مبنای پایه آموزشی قبلی خود گسترش دهد و این تلفیق رشته مدیریت با رشته‌ای تخصصی می‌تواند زمینه‌ساز پرورش مدیران و کارآفرینان متخصص باشد. در طی دور‌ه‌های آموزشی MBA مهارت‌های مورد نیاز من‌جمله نحوهٔ جذب سرمایه، نحوهٔ ثبت شركت، روش‌های جذب و استخدام نیروی انسانی، روش‌های بازاریابی و تبلیغات آموخته می‌شود.

لیست دوره های mba