جذب مشتری

هنر جذب مشتری

هنر جذب مشتری

در فن بازاریابی آن‌چه که نباید هرگز فراموش شود این‌ است که هدف نه‌تنها فروش محصولات و تقویت بنیه اقتصادی کسب‌وکار و سوددهی که جلب رضایت مشتری‌ و کسب مشتریانی وفادار است. قبل از بررسی را‌ه‌کارهای جذب کشتری باید خاطرنشان کرد که قبل از هر چیز کلید اصلی جذب مشتری کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده است. کیفیت به خودی خود می‌تواند سبب رونق کسب‌ و کار در بازار شود.

راه‌کارهای جذب مشتری در بازاریابی

• ارتقای کلی سطح جامعه نسبت به محصولات/خدمات
گام بعدی پس از ارائهٔ محصول با کیفیت، دستریابی به انواع راه‌های بازاریابی مناسب و منطبق با خدمت/محصول کسب‌وکار است.

• کسب دانش رفتار مصرف‌کننده تلاش برای فهم رفتار مصرف‌کننده فهم ما از محصولات/خدمات خود و محیط اطرافمان را ارتقا می‌دهد. تجزیه و تحلیل تأثیرگذاری تبلیغات بر ذهن مصرف کننده، در تبلیغات، بسته بندی کالاها و سایر ویژگی های محصول، برنامه ریزی فروش و حتی شرایط ظاهری فروشگاه ها تاثیر می گذارد.

جذب مشتری
جذب مشتری

• استفاده از مهارت نوشتن در دنیای امروزی داشتن مقاله‌ای برای ارائه چه در سطح اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و چه در سطح مجلات، روزنامه‌ها و حتی به صورت کتابچه‌ و بروشور سهم به سزایی در کسب‌ و کار دارد. تهیه یک وب‌سایت مربوط به کمپانی، به‌روزنگهداری آن، انتشار مقالات و مطالب دارای بار علمی در زمینهٔ محصولات می‌تواند سبب جذب افراد به کسب‌وکار شود.

• ارتباط با کسب‌ و کار‌های دیگر اگر حرفه و کسب‌وکار نیازمند ارتباط متقابل و  همکاری حرفه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های دیگری است، می‌توان به نحو احسن از این امکان بهره برد. برقراری ارتباط مستمر و همکاری با گروه‌های خاص و ثابت سبب گسترده‌تر شدن نام و جذب مشتری‌های جدیدی خواهد شد.

• نمایش مهارت‌ها اگر حرفه به‌گونه‌ای باشد که کارکنان دارای تخصص خاص قابل تعلیم باشند و حتی در مورد اعلام توانایی‌ها و مهارت‌های فعلی، می‌توان با شناخت سازمان‌هایی که در بازار هدف فعالیت می‌کنند به برگزاری دوره‌ها، نشست‌ها و جلساتی برای آموزش، ترویج و ارائه خدمات و محصولات پرداخت. به نمایش گذاشتن بار تخصص موسسه برای ایجاد اعتبار بیشتر و جلب مشتریان جدید بسیار موثر است.

 • حذف نگاه ابزاری به مشتری
القای حس نگاه ابزاری و صرفاً به دنبال درآمدزایی بودن به مشتری یکی از عوامل شکست و رکود اقتصادی کسب‌وکارهاست. هرچند هدف اصلی از هر کسب‌وکاری بهره‌برداری مالی است، اما هرگز نباید برخورد با مشتری به‌گونه‌ای باشد که برداشت مال جویی صرف فروشنده، و نه ارائه خدمات عالی را در ذهن‌شان بسازد. متقاضی و خریدار باید بداند که ارائه دهنده و فروشنده در کنار محاسبهٔ اعداد و ارقام برای خدمت و محصول ارائه شده و بار مالی برای خریدار هم ارزش قائل می‌شوند.

• قرار دادن خود در جایگاه مشتری
در آخر همیشه باید به یاد داشت که هر فروشنده و ارائه‌دهنده‌ای خود خریدار و متقاضی محصولات و خدماتی دیگر است. همیشه باید خود را در موقعیت فرد مقابل قرار داد و به یاد داشت که نیازهای فرد مقابل با فروشنده در اصل تفاوتی نخواهد داشت، پس محصول/خدمت خود را آن‌گونه باید ارائه کرد که خود نیز از استفادهٔ آن راضی بود.

منابع:

تکنیک‌های جذب مشتری

7 EXCELLENT WAYS TO ATTRACT NEW CUSTOMERS

ثبت نام دوره رضایتمندی مشتری