شکست کسب‌ و کار

شکست کسب‌ و کار

شکست کسب‌ و کار و دلیل آن

کسب پیروزی در یک کسب‌وکار بر اساس اتفاق رخ نمی‌دهد و همان‌طور که شرح داده‌ شده این پیروزی به توانایی برنامه‌ریزی کارآفرین و استراتژی‌های مدیریتی کسب‌وکار وابسته است. از اشتباهات رایج در کسب‌‌‌وکار و دلایل اصلی شکست در این راه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تخصیص زمان موردنیاز : در برنامه‌ریزی طرح کسب‌وکار اولیه باید به اندازه‌ای زمان صرف شده باشد تا نه فقط بر اساس احتمالات بلکه بر اساس تجربیات دیگر افراد و دلایل پیروزی و شکست‌شان شانس موفقیت و ارزشمندی یا عدم ارزشمندی طرح تعیین گردد. اشتیاق به راه‌اندازی نباید باعث نادیده گرفتن احتمالی شکست و کم‌ارزش بودن ایدهٔ ابتدایی شود.
  • تخمین نادرست بازار هدف : تخمین و ارزیابی ناصحیح مشتریان، بازار هدف و ابعاد آن، اشتباه در برآورد زمان‌بندی‌های لازم برای ارائه محصول به بازار سهم مشارکت کسب‌وکار در بازار را کاهش داده و منجر به شکست خواهد شد.
  • تخمین اشتباه سرمایهٔ موردنیاز : در شروع راه‌ که برای راه‌اندازی به وسایل ابتدایی نیاز است، ممکن است در صورت عملکرد بدون برنامه و ارزیابی نکردن این هزینه‌های جانبی از سرمایهٔ اصلی مربوط به تجارت کاسته شود. تهیهٔ وسایل دفاتر، حقوق کارکنان، وسایل اولیهٔ موردنیاز کاری و… باید جدای از سرمایه در نظر گرفته شود تا این‌‌گونه مشکلات سبب شکست نشود. هزینه کردن این هزینه‌ها به امید برآورد مالی سریع و حجم فروش بالا عملی بسیار ریسک‌پذیر است و می‌تواند منجر به مواجهه با کسری بودجه شود. باید همیشه در نظر داشت که در روند اجرای هر پروژه به احتمال زیاد بیش از سرمایهٔ برآورد شده برای پیشبرد پروژه نیاز خواهد بود.
شکست کسب‌ و کار
شکست کسب‌ و کار

نداشتن تجربهٔ کافی، عدم صرف هزینه برای کسب تجربه‌ از تجارب دیگران، نداشتن سرمایهٔ موردنیاز به‌طور کامل، عدم وجود توان مدیریتی، عدم تسلط به قراردادها، قوانین و نقاط قوت و ضعف‌شان، استفادهٔ ناصحیح و شخصی از منابع و سرمایه‌های مربوط به تجارت، رقابت ناصحیح در بازار، عدم موفقیت در فروش به اندازه، نداشتن جایگاه واقعی موردنیاز در بازار همه و همه می‌تواند منجر به شکست و انحلال یک کسب‌وکار شود.

ثبت نام دوره عوامل موفقیت و شکست کسب و کار