دوره طب سنتی

طب سنتی چیست

دوره طب سنتی چیست؟

«طب سنتی» که با نام‌هایی دیگری چون «پزشکی سنتی» و «طب مزاجی» نیز شناخته می‌شود، یکی از زیرشاخه‌های مجموعه «طب جایگزین» است.

تعریف طب سنتی:

بر اساس تعریف ارائه شده در سازمان جهانی بهداشت (WHO) دوره طب سنتی مجموعه‌ای‌ ست از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به انواع مزاج‌ها و خلط‌های چهارگانه (اخلاط اربعه) طبع سرد، طبع گرم، طبع خشک و طبع مرطوب که با عناوین دم، صفرا، بلغم و سودا نیز شناخته می‌شوند روش‌های درمانی متعددی تجویز و توصیه می‌شود. طب سنتی‌ای که بر اساس این چهار طبع تعریف می‌شود را «طب اسلامی» نیز می‌خوانند اما این طب مربوط به قبل از اسلام است و ریشه در یونان باستان دارد. درطب سنتی با بهره‌مندی از وجود بیش از ۷۵۰هزار گونه گیاه دارویی به درمان و پیشگیری از انواع اختلالات پرداخته می‌شود.

طب سنتی بر این باور است که با اصلاح روش زندگی و رفتار بر اساس مزاج و پیروی از طبع سرد و گرم، افراد می‌توانند از ابتلا به مشکلات فیزیکی و ذهنی جلوگیری کنند.

طب سنتی
طب سنتی

متخصص طب سنتی فردی‌ ست با تجربه در زمینه شناخت گیاهان دارویی و معمولاً توانامند در ساخت، تولید و استخراج دارو از گیاهان دارویی که با استفاده از روش‌های تشخیصی به مداوای افراد می‌پردازد.

تفاوت دوره طب سنتی و گیاه درمانی

برخلاف باور رایج دو اصطلاح برابر هم نیستند و به اشتباه یکسان پنداشته می‌شوند.
این نوع طب روشی درمانی بر پایه شناخت مزاج و طبع‌های چهارگونه است و با توجه به سن افراد، جنسیت، رفتار، شیوه زندگی، شغل، تغذیه و … تعیین می‌شود و تغییر این موارد می‌تواند سبب اختلال در مزاج فرد شود. در این شیوه درمان از تمامی منشأهای گیاهی، حیوانی و معدنی استفاده می‌شود.

حال‌ آن‌که در گیاه درمانی مزاج و طبع جایگاهی ندارد. گیاه‌درمانی از انواع دارودرمانی‌ست که در این نوع طبابت به‌جای استفاده از داروهایی با پایه شیمیایی از داروهایی با پایه گیاهی استفاده می‌شود. در گیاه‌درمانی همانند روال عادی دارودرمانی پس از انجام معاینات پزشکی، و به‌دست آورده تشخیص‌های لازم، از گیاهان دارویی و مواد موثر آن‌ها به‌منظور رفع علایم بیماری و بازگشت به سلامت استفاده می‌شود.

ثبت نام دوره آموزشی طب سنتی