برنامه ریزی فروش

برنامه ریزی فروش در بازاریابی

برنامه ریزی فروش در بازاریابی

موفقیت در بازاریابی و توسعهٔ کسب‌وکار به آسانی و به یک‌باره به‌دست نخواهد آمد. از همین رو برنامه‌ریزی فروش در بازاریابی از اهمیت بالایی برخودار است. معمولاً پس از اینکه ارگان، سازمان یا کسب‌وکاری کوچک‌تر تیم بازاریابی را تشکیل داده باشد و برنامه‌ریزی کلی عملکرد سازمان در این زمینه تعیین شده باشد باید به سراغ برنامه‌ریزی فروش رفت.

تمام کسب‌وکارها از بزرگ‌ترین کارخانه‌ها تا کوچک‌ترین کسب‌وکارهای موفق در داشتن برنامه‌ای منسجم و حرفه‌ای برای فروش اشتراک و اتفاق نظر دارند. برنامه‌های فروش موفق به مراحل متعددی تقسیم می‌شوند. جدای از بررسی این مراحل که در این مقاله نمی‌گند، باید خاطر نشان شد که در برنامه‌ریزی فروش باید به یاد داشت که مردم تا جایی از خرید کردن استقبال می‌کنند که نظرات و خواست آن‌ها مورد احترام قرار بگیرد و پای اصرار و تحمیل به عرصهٔ فروش و ارائه باز نشود و اصل آزادی انتخاب نقض نشود.

در نگاهی کلی یک برنامهٔ بازاریابی جامع و استراتژیک برنامه‌ای است که از مرحلهٔ تعیین هدف آغاز شود. اهداف فروش از ابتدا باید برای تیم بازاریابی و فروش تعیین شده باشد. پس از آن باید اقدامات و کارهایی که پیش از اجرا کردن برنامه فروش نیاز به انجام دارند را پیش‌بینی کرد.

برنامه ریزی فروش
برنامه ریزی فروش

پس از دو مرحلهٔ ابتدایی نوبت به سازمان‌دهی کارها، وظایف و تخصیص بودجه و منابع می‌رسد. در صورت عدم سازمان‌دهی برنامه ریزی فروش عملکرد در دور باطل افتاده و دچار اختلال و بی نظمی می‌شود.

بعد از تدوین برنامهٔ مشخص و منسجم، نوبت به به اجرا گذاشتن آنها می‌رسد. این مرحله ممکن است با مشکلاتی در زمان و مکان اجرا مواجه شود که به مرور باید به حل آن‌ها پرداخت.

زمانی که از مرحلهٔ اجرا گذر کرده‌ایم مانند تمامی فرآیندهای برنامه‌ریزی، نیاز به اندازه‌گیری و جمع‌آوری نتایج حاصله از اجرا است. اندازه‌گیری نتایج فروش یکی از ساده‌ترین مراحل برنامه ریزی فروش است.

حال در آخرین مرحله نیاز به ارزیابی و تجزیه و تحلیل سوابق مکتوبی است که از اندازه‌گیری و جمع‌آوری سوابق فروش به‌دست آمده است. در این مرحله به مقدار موفقیت برنامه ریزی فروش پی خواهیم برد و به راحتی می‌توان به نقات قوت و ضعف عملکرد برنامهٔ فروش پی برد و با توجه با آن به اصلاح و ویرایش برنامهٔ فروش پرداخت و بازار اکتسابی فعلی و بازار احتمالی بعدی را شناخت.

ثبت نام دوره مدیریت بازاریابی