گیاهان دارویی

کاربرد گیاهان دارویی

کاربرد گیاهان دارویی

مواد دارویی از زمانهای بسیار قدیم ( مصریان ) شکل گرفته است . کلا از تمامی قسمتهای گیاهان در زمانهای گذشته استفاده میکردند. طبیبان در زمانهای گذشته از تمامی رازهای اثر بخش گیاهان اگاه بودند و برای انها ارزش زیادی قائل بودند و انها را ارزشمند میشمردند . یکی از ارزشمندترین اثر به جا مانده نام داروها با قدیمی ترین خط که خط میخی ست بر طب بابل است.
30 نوع گیاه معجزه اسا در ان زمان استفاده میشد از نام انها به عنوان نام گذاری سی روزه ی یک ماه بود. واژه ی ( دار) در این پدیده به معنای درخت و در زبان لاتین به صورت ( drug ) نام گذاری شد. در ان زمان زمینهای کشاورزی مخصوصی را مختص به این گیاهان دارویی قرارمیدادند و این گیاهان را پرورش میدادند و از انها برای شفاء بیماران استفاده میکردند . این گیاهان به دو دسته تقسیم بندی میشدند :

1) گیاهانی که کمک به درمان بیماریهای گوارشی , درمان ترشحات مخاط بینی , ترشحات چشمی استفاده می شد . 2)گیاهانی که برای دردها و اضطراب , به عنوان مسکن استفاده می شد.
اسطوره کشورمان پزشک مشهور ابو علی سینا حدود 811 گیاه دارویی را کشف کردند که مقدار زیادی از انها ریشه شرقی و مقداری هم چینی و هندی داشتند.

گیاهان دارویی
گیاهان دارویی

دوره آموزش گیاهان دارویی

دوره شناخت استفاده در مورد گیاهان دارویی از موارد حائز اهمیت است و در تامین سلامتی و پیشگیری بیماری ها برخورداراست .
که خوشبختانه سرزمین ما از لحاظ پوشش گیاهان دارویی در رده بالایی میان بقیه کشورها قرار دارد . از بین چند هزار گونه ی
گیاهان بیشتر از 3000 گونه از لحاظ ( رنگ دهندهها ,کنترل کننده حشرات ,ادویه ای طعم دهنده ها , ارایشی بهداشتی , و …)
قابل دسترس استفاده هستند. ( محتویات گیاهان دارویی شامل ویتامین های : الکالوئیدها, مزه های تلخ قندها ,ذره های لعاب دار ,ذره های پروتئینی و روغن های عطری ) است که در بین تمام کشورهای دنیا 1740 گیاهان دارویی مختص به ایران است که فقط درکشور ما قابل رویش است که به صورت محصول اختصاصی صورت گرفته است . در این اموزش به تدریس اشنای به اقسام دانه های گیاهی پرداخته شده و خواص دارویی, درمانی انها در طول دوره دارویی ذکر میشود .

ثبت نام دوره گیاهان دارویی مقدماتی