CCNA و CCNP

دوره های CCNA و CCNP چیست

دوره های CCNA و CCNP چیست؟

شرکت Cisco از وسیع‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های تجهیزات شبکه می‌باشد. این شرکت به تولید انواع روترها و سوئیچ‌ها می‌پردازد. سیسکو برای افراد علاقه‌مند به این دستگاه‌ها و برای یادگیری چگونگی راه‌اندازی و کار با آن‌ها به برگزاری دوره‌هایی در قبال دریافت مدرک معتبر از این سازمان و آموزش شبکه پرداخته است.

اعتبار این دست از گواهینامه‌ها بین‌المللی بوده و طیف گوناگونی از مدارک در سطوح مختلف را شامل می‌شود. CCNA و CCNP دو دسته از مدارک ارائه شده توسط این شرکت هستند که با توجه به شاخهٔ موردنظر می‌توان به گذارندن آن‌ها پرداخت.

CCNP مخفف عبارت (Cisco Certified Network Professional) است.

تفاوت عمدهٔ مدرک CCNP با مدرک CCNA در این می‌باشد که اين افراد بعد از به پایان رساندن دوره‌های CCNP قادر به شبکه‌بندی میان نود‌های بيشتری هستند. معمولاً تعداد این گره‌ها از ۱۰۰ تا ۵۰۰ متغیر است. همچنین نسبت به پروتکل‌های بیشتری همچون پروتکل‌های PPP, PSTN, ddr, x25 , isl ,isdn, frame realy, ip, igrp, ipx, apple talk, vlsm, bgp, 802.10, ospf, igrp شناخت کسب می‌کنند.

از تفاوت‌های دوره CCNP و CCNA می‌توان به این مورد اصلی اشاره کرد که برای شرکت در دوره‌های CCNP و اخذ مدرک CCNP باید از سد دوره‌های CCNA عبور کرد.

CCNA و CCNP
CCNA و CCNP

اخذ گواهینامهٔ CCNA به کارفرما اطمینان خاطر می‌دهد که فرد دارای توانایی و دانش اولیهٔ نصب، راه‌اندازی و پیکربندی شبکه، انواع روترها و انواع سوئیچ‌ها و همچنین پیکربندی و پیاده‌سازی ارتباط راه‌ دور WAN در سطوح مختلف است. همچنین افراد دارای مدرک CCNA توانایی شناخت و عیب‌یابی و رفع مشکل شبکه‌ها را نیز دارند.

CCNP مدرک رده دوم شرکت سیسکو بوده و همانگونه که اشاره شد وارد شدن به دوره‌های آموزش CCNP ملزم به گذراندن دوره‌های CCNA می‌باشد. این دوره‌ها به منظور حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر شدن توانایی‌ها و علم افراد دارای مدرک CCNA در زمینه‌های مطرح شده است.

با توجه به موارد ذکر شده قابل برداشت است که سطح آزمون‌های مدرک CCNP به مراتب دشوارتر و مباحث به مراتب گسترده تر است. فرد دارای مدرک CCNP علاوه بر توانایی انجام وظایف زیرمجموعه CCNA می‌تواند به انجام تخصص‌‌های حرفه‌ای در ابعادی وسیع‌تر مربوط به این شاخه نیز بپردازد.

تصمیم‌گیری برای انتخاب میان مدرک CCNA و مدرک CCNP در صورتی ممکن است که هدف و نیاز تخصصی فرد مشخص باشد.

در نگاهی کلی می‌توان شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو سزح از مدرک را به صورت زیر ذکر کرد:

  • CCNA و CCNP هر دو گواهینامه‌های از سمت شرکت سیسکو به‌منظور آموزش شبکه و توانایی کار با تجهیزات آن می‌باشند.
  • برای اخذ مدرک CCNP نیاز به اخد مدرک CCNA است.
  • افراد متخصص در CCNA توانایی کار با روترها و سوئیچ‌ها را دارند. حال آنکه افراد متخصص در CCNP علاوه بر این موارد توانایی کار با سوئیچ‌‌ها و روتر‌ها را در سطوح متفاوت و کلان سازمانی دارند.

ثبت نام دوره CCNA

ثبت نام دوره CCNP