برنامه لینوکس

آشنایی با برنامه لینوکس

برنامه لینوکس محبوب ترین سیستم عامل منبع باز است که به طور گسترده ای برای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، توسعه بازی، رایانه های بزرگ و غیره استفاده می شود. این سیستم عامل تمامی منابع سخت افزاری مرتبط با دسک تاپ یا لپ تاپ ، و به بیان ساده تر ارتباطات بین نرم افزار و سخت افزار، را مدیریت کرده و مشخص است که بدون سیستم عامل، نرم افزار کار نمی کند.

دوره برنامه لینوکس برای دانشجویانی که در سیستم های اطلاعات کامپیوتری و یا در صنعت مشغول به کار هستند ، طراحی شده است. این دوره مقدماتی با رویکرد عملی بوده و مرور کلی از سیستم عامل لینوکس ارائه می دهد. مباحث مورد بحث این دوره شامل سیستم عامل لینوکس، دسکتاپ پایه لینوکس و اصطلاحات، سرویسهای لینوکس و برنامه های bash اصلی است.

برنامه لینوکس
برنامه لینوکس

بعد از اتمام دوره برنامه لینوکس ، دانشجویان باید بتوانند فرایند نصب لینوکس را تکمیل کنند، لینوکس را از طریق پیکربندی مدیریت کرده و از رابط کاربر X استفاده کنند، برنامه های Bash اصلی را بنویسند، از دستورات موجود در لینوکس استفاده کنند، ابزارهای موجود در لینوکس را توضیح دهند و از یک یا چند ویرایشگر متن لینوکس استفاده کنند. اگر چه این دوره شامل نصب و پیکربندی سیستم لینوکس RHEL 7 می شود، اما بیشتر محتوای دوره نیز برای اوراکل و اوبونتو و دیگر نسخه های فعلی توزیع های لینوکس اعمال میشود.

انتظار میرو د که بعد از برنامه آموزش لینوکس، کارآموزان نحوه نصب، پیکربندی و نگهداری سیستم عامل لینوکس را در یک محیط شبکه ای یاد بگیرند. وظایف اصلی این سیسیتم عامل، ایجاد و مدیریت کاربران، ایجاد و نگهداری سیستم فایل، تعیین و اجرای اقدامات امنیتی و نصب و مدیریت نرم افزا است. موضوعات شبکه لینوکس شامل نصب و پشتیبانی SSH، NFS، سامبا و سرور وب آپاچی است. در این برنامه، مسائل امنیتی مشترک مورد بحث قرار گرفته و چندین ابزار نرم افزاری مانند ماژول های PAM که به امنیت سیستم عامل و محیط شبکه کمک می کنند نیز معرفی میشود.

ثبت نام دوره آشنایی با سیستم عامل لینوکس