بازاریابی تلفنی

آشنایی با بازاریابی تلفنی

آشنایی با بازاریابی تلفنی

هرچند تصور می‌شود با رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی و گسترش دسترسی به دنیای ارتباطات آنلاین بازاریابی اینترنتی (Digital Marketing) بهترین شیوهٔ گسترش تبلیغات محصولات و خدمات است اما نباید نادیده گرفت که هنوز هم اولویت ارتباطی بسیاری از افراد به تلفن محدود شده و یا استفاده از تلفن را برای ارتباطات ترجیح می‌دهند. به‌ویژه با درنظر گفتن فشردگی کاری بسیاری از مدیران شرکت‌ها، کمبود وقت و نیاز به حفظ زمان هنوز هم بازاریابی تلفنی کی از روش‌های موثر تبلیغات است.

بازاریابی تلفنی نوعی از بازاریابی کلامی، گفت‌وگویی و در شاخهٔ بازاریابی مستقیم است که طی آن فروشندهٔ خدمت و محصول از طریق ارتباط تلفنی با افراد اطلاعاتی را در مورد محصول و خدمات ارائه می‌دد و افراد را برای ارتباط گرفتن با شرکت موردنظر ترغیب می‌نماید و سعی در این دارد که مشتری بالقوه را به مشتری بالغعل تبدیل نماید.

در بازاریابی تلفنی فروشنده و مشتری رودررو تماس نداشته و از این جهت کیفیت عملکرد زبانی و برخوردی فروشنده و توانایی مهارت‌های گفتمانی وی در موفقیت نقش به‌سزایی دارد.

بازاریابی تلفنی
بازاریابی تلفنی

مزایای بازاریابی تلفنی

از آن‌جایی که در این روش برای ارائهٔ محصولات و خدمات نیازمند به حضور در مکان خاصی نبوده هزینهٔ زمانی و مالی متقبل شده از طرف فروشنده به شدت کاهش یافته، و از سمت دیگر هزینهٔ زمانی مشتریان اعم از افراد شخصی و کارکنان شرکت‌ها و ارگان‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

معایب بازاریابی تلفنی

از بزرگترین معایب بازاریابی تلفنی عدم حضور فردی برای برقراری موثرتر است. در بازاریابی حضوری توان استفاده از تکنیک‌های ارتباط رو در رو، و استفاده از زبان بدن برای تاثیرگذاری و جلب اطمینان ممکن است که بازاریابی تلفنی فاقد آن است و به همین دلیل تمرکز بر لحن و توانایی مذاکره و دعوت از اهمیت بالایی برخوردار است.

اصول پایه‌ٔ بازاریابی

همواره در هر نوع بازاریابی باید به‌خاطر داشت که هیچ‌ فردی صرفاً به علت اینکه شخص دیگری مصرف‌کنندهٔ خدمات و محصولات خاصی بوده است راغب به دریافت آن نخواهد بود. بلکه هر فرد صرفاً جهت رفع نیازهای خود و رسیدن به انتظارات شخصی اقدام به خرید خواهد کرد. پس صرفاً باید به نیازها و انتظارات مخاطب خود پرداخت.

ثبت نام پکیج جامع بازاریابی