استراتژی طراحی شبکه

استراتژی طراحی شبکه

استراتژی طراحی شبکه ، برپا ساختن و راه‌اندازی یک شبکهٔ کامپیوتری به مجموعه سیاست‌هایی استناد دارد که با توجه به‌ آن‌ها در ابتدا باید به طراحی منطقی آن و سپس در صورت رضایت به طراحی فیزیکی آن پرداخت و در آخر نیز با توجه به استراتژی‌های تدوینی در استراتژی طراحی شبکه به پیاده‌سازی پرداخت.قبل از آغاز طراحی شبکه باید به شناسایی و آناليز مواردی چون، بررسی نقطهٔ آغاز، پارامتر‌هایی که باید در نظر گرفته شود، هدف برپاسازی شبکه، انتظارات کاربران آن شبکه، نیاز یا عدم نیاز به ارتقا در آینده، سرویس‌های و خدمات موردنیاز روی شبکه، بودجهٔ تخصیص داده شده و بسیاری دیگر توجه کرد.مثلاً لازم است که به این امر توجه داشت که اگر در کنار قصد به‌وجود آوردن شبکه‌ نیاز به تهيه نرم‌افزارهای بهٰ‌روز و جدیدی نیز باشد زمان مصرفی برای بررسی قدرت عملکرد نرم‌افزارها و هزینه‌های مربوط به آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد. همچنین ممکن است نیاز به ارتقای نسخه‌های قبلی و استفاده از همان امکانات قبلی باشد، که در این صورت زمان و هزینهٔ مصرفی برای ارتقای صدها و هزارها خط کد باید تخمین زده شود. همچنین باید به زمان و هزینهٔ لازم برای آموزش مستقیم و غیرمستقیم کاربران شبکه نیز توجه کرد.

استراتژی طراحی شبکه
استراتژی طراحی شبکه

برنامه‌ریزی به‌ منظور  طراحی منطقی شبکه

به‌ منظور طراحی منطقی شبکه، می‌شود از طراحی و نصب کردن شبکه‌ای نو و تازه يا بازسازی و ارتقای شبکه موجود آغاز کرد. در هر دو حالت، ابتدا باید اطلاعات و داده‌های موردنیاز را جمع‌آوری کرد.به عنوان مثال در ابتدا باید با توجه به خدمات و سرویس‌های موجود و آن‌هایی که قصد عرضهٔ آن‌ها را داریم به آنالیز و تحلیل الگوهای ترافیک شبکه بپردازیم. همچنین شناخت نقاط بحرانی و نیازمند توجه، کاستن از ترافیک موجود، با ارائه کردن مسیر‌های گوناگون و متعدد به سمت منابع و … نیز نمونه‌هایی در این زمینه می‌باشند که نیازمند بررسی هستند. همچنین استراتژی طراحی شبکه نیازمند توجه و بررسی این است که سرویس‌گیرندگان شبکه چه کسانی هستند، نیازهای واقعی آن‌ها را شناخت، سرویس‌ها و خدمات موردنیاز برای شبکه را تخمین زد، محدودیت‌ها را شناخت، پیکربندی لازم را بررسی کرد، محدودهٔ دسترسی افراد را دانست، خارجی یا داخلی بودن سطح دسترسی را بررسی کرد، هزینه ارائه سرویس و خدمت به کاربران خارجی به وسیلهٔ اینترنت را محاسبه کرد، موارد مجاز و غیرمجاز دسترسی را استعلام گرفت و … .

– شیوهٔ تامین امکان دستیابی نامحدود به اینترنت برای کاربران از موضوعات مهمی است که موردتوجه بسیاری از سازمان‌هاست.
– اگر که کاربران شبکه نيازمند به تبادل ایمیل با افراد دیگر سازمان، مشتریان و افراد خارج از شرکت باشند، باید ترافيک موجود از راه فايروال یا برنامه‌های فيلتر محتوا کنترل شود و همچنین با کمک نرم‌افزارهای ویروس‌یاب فایل‌های ضمیمه از بابت امن بودن بررسی شوند.
– از طریق نرم‌افزارهایی همچون FTP، افراد می‌توانند به ارسال و دريافت فايل‌های موردنظرشان به‌وسیلهٔ سيستم‌های راه دور بپردازند .

ثبت نام دوره طراحی و اجرای شبکه رایانه ای