تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه کیست ؟

فردی است در داروخانه که عموما نسخه پیچ نامیده می شود. معمولا در داروخانه ها و مراکز درمانی مانند بیمارستان ها و درمانگاه ها فعالیت دارند. دستیار داروخانه که در ایران و در میان عوام نسخه پیچ نیز نامیده می‌شود، به کارکنان داروخانه اطلاق می‌شود که معمولاً در کنار دکتر داروساز به تحویل داروها اشتغال دارند. باید توجه داشت که از یک طرف امر نسخه خوانی دارای اهمیت و حساسیت بسیار زیاد می‌باشد زیرا با سلامت افراد جامعه مربوط بوده و کوچکترین خطا در این ارتباط خطرساز خواهد بود. و از طرف دیگر افرادی که در سطح داروخانه‌ها مشغول به این کار هستند در اکثر موارد بدون گذراندن دوره‌ای مشخص و اکثراً بصورت تجربی مشغول به این کارمی‌باشند.با دقت نظر در این مسئله ضرورت وجود یک دوره که افراد به عنوان کار آموز زیر نظر اساتید این علم با مسائل موجود در این فن آشنا شوند حس می‌شود.

تکنسین داروخانه
تکنسین داروخانه

این شغل از شغل هایی است به دلیل لزوم خواندن نام دارو ها از میان علائم اختصاری و چندیدن هزار نام ژنریک و نام تجاری به مهارت و دقت بالا نیاز دارد .خطرات مختلفی شاغلین به این حرفه را تهدید می‌کند، نداشتن حقوق مناسب، بیمه، مرخصی و آینده شغلی و آسیب‌های ناشی از ایستادن‌ طولانی از این جمله‌اند. گاهی در شرایطی مانند شییفت شب تمامی کارها از قبیل تحویل دارو و مشاوره توسط تکنسین داروخانه انجام می شود.با وجود اینکه تکنسین داروخانه یکی از مشاغل سخت می باشد اما در ایران دارای درآمد بالایی نیست. آمار ها نشان داده است که وضعیت شغلی این حرفه در فرانسه و انگلیس بیشتر از ایران مورد توجه قرار گرفته است .

این دوره آموزشی در بسیاری از کشور های پیشرفته مانند آمریکا و بریتانیا دوره های آموزشی برای این حرفه یکی از ملزومات شروع به کار در این حرفه است. سال ها شغل تکنسین داروخانه در ایران به صورت تجربی و با کار در داروخانه انجام می گرفت.امروزه داروخانه ها بدون داشتن مدرک و انجام دوره های کارآموزی در داروخانه اجازه استخدام به افراد را  نمیدهند. به همین دلیل آموزشگاه های معتبر سراسر کشور شروع به برگزاری این دوره های آموزشی کرده اند. لذا علاقه مندان به حرفه تکنسین داروخانه می توانند با ثبت نام در دوره آموزش تکنسین داروخانه و دریافت مدرک در سطح ملی و بین المللی در این حرفه شروع به کار کنند.

برخی سر فصل های این دوره آموزشی به شرح زیر می باشد:

  • اخلاق کاری
  • فارماکولوژی
  • محصولات آرایشی بهداشتی
  • داروهای ترکیبی
  • دارو های مکمل
  • دارو های خارجی
  • دارو های گیاهی
  • تجهیزات ارتوپدی
ایست دوره های تکنسین داروخانه