dba

DBA چیست

DBA چیست؟

DBA کوتاه شده (Doctorate of Business Administration) که برابرنهاد فارسی آن «دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب‌‌وکار» نام‌گذاری شده است، از دوره‌های عالی مدیریت حرفه‌ای کسب و کار می‌باشد که به جهت توانمندسازی، پیشرفت و آموزش کارشناسان و مدیران به منظور گسترش و توسعه عملکرد و فعالیت‌های سازمان‌ها اعم از تولیدی، خدماتی، آموزشی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی تدوین شده است. دوره‌های جامع DBA در سطحی بالاتر از MBA قرار دارد و عالی‌ترین سطح آموزش تخصصی مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است. دوره‌های DBA دارای رویکرد عملی، مهارتی و کاربردی و هم‌چنین رویکردی پژوهش‌محور است.

dba چیست
dba چیست

چرا دوره DBA

با توجه به وضعیت بازارهای جهانی و شرایط اقتصادی آن‌ها مدیریت سازمان‌ها و کسب‌وکار به عرصه تنگ رقابت کشیده شده است. سازمان‌های کوچک و بزرگ در صورتی می‌توانند در این شرایط به درستی رقابت کنند که نیروی انسانی به خصوص نیروهای سطح مدیریت از علم و تخصص مدیریت در زمینه کسب و کار برخوردار باشند.
در دوره‌ DBA با تمرکز بر تقویت و گسترش تخصص و دانش مدیریتی و مهارت‌های مدیریتی،مدیرانی با تخصص و مهارت ویژه تربیت می‌شوند. این افراد معمولاً دارای بیشترین میزان اشتغال، حقوق و مزایای دریافتی نسبت به سایر رشته‌ها هستند.

محتوای کلی دوره و دستاوردها

در نگاهی کلی این دوره تمام عملکرد‌های ایده‌یابی، تامین منابع، طراحی ، تولید ، عرضه محصولات و خدمات ، بازاریابی ، تربیت و سازماندهی نیروی انسانی ، امور مالی و اقتصادی ، تامین بودجه ، برنامه‌ریزی و… را شامل می‌شود.
افرادی که تحت آموزش دوره‌هایDBA قرار می‌گیرند علاوه بر تسلط و آشنایی بر مهارت آینده‌پژوهی و چگونگی نظارت کردن به آینده بازدهی سازمان، استراتژی‌های لازم برای برنامه‌ریزی توسعه کسب و کار در بلندمدت را می آموزند. با چرایی و چگونگی مدیریت منابع انسانی آشنا شده، نحوه مدیریت و کنترل سازمان خود را به بهترین نحو درمی‌یابند، با ابزارهای مدیریتی آشنا می‌شوند و نحوه استفاده و به کار گرفتن این ابزارها را در موقعیت‌های گوناگون سازمان را می‌آموزند. نحوه پاسخگویی اثربخش به نیازهای کسب و کار در سطوح ملی و بین المللی را آموخته و یکی از بالاترین مدارک مدیریتی موجود را کسب می‌کنند.

همچنین تسلط بر مهارت‌هایی چون مدیریت مالی و حسابداری که دانش‌پژوهان تحت این دوره فرا می‌گیرند سبب شده که مدیران بتوانند بر تمامی فرآیند‌های مالی سازمان خود تسلط و اشراف کامل داشته باشند و از علم مدیریت جهت رفع و رجوع مشکلات سازمان بهره بگیرند.
مهم‌ترین دستاورد دوره‌های DBA دستیابی به علم مدیریت به گونه‌ای است که مدیریت سازمان از بی‌برنامه‌ بودن خارج شده و سبب ایجاد نگاه منسجم مدیریتی بر سازمان شود.

لیست دوره های DBA