دوره‌های MBA

انواع دوره‌های MBA

انواع دوره‌های MBA

پیش از آن‌که تحت آموزش در دوره‌های MBA  قرار بگیریم، لازم است که از انواع موجود دوره‌های MBA در جهان اطلاعات لازم را کسب کنیم تا با توجه به شرایط و نیاز‌ها و اولویت‌های شخصی بتوانیم دوره مناسب‌ را برگزینیم.

• MBA  تمام‌وقت(Full-time MBA)
دورهٔ ام‌بی‌ای تمام‌وقت دورهٔ حدود یک تا دو ساله تمام‌وقت تحصیلات تکمیلی است. افراد متقاضی این دوره در تمامی کلاس‌های هفتگی شرکت کرده و تمام این مدت را صرف امور تحصیلی می‌کنند. متعاقباً شرکت‌کنندگاه این دوره‌ها فرصت کمتری برای رسیدگی به اموری چون شغل، تفریح، مسافرت و… دارند. این افراد در پایان این دوره مدرک کارشناسی ارشد را دریافت می‌نمایند. دوره‌های دوساله معمولاً در شمال آمریکا رواج دارد و فرصت دانشجویان این دوره بیشتر است و در پایان معمولاً دوره‌ای کارآموزی نیز می‌گذرانند. دوره‌های یک‌ساله در اروپا رواج دارد، نسبت به دوره‌های دوساله فشرده‌تر است و فرصتی برای گذراندن دورهٔ کارآموزی وجود ندارد ولی مزیت آن دوری از محیط کار فقط به مدت یکسال است.

• MBA فشرده (Accelerated MBA)
دورهٔ ام‌بی‌ای فشرده نوعی از دوره‌های ۲ساله است که تحت این دوره‌ها شرکت‌کننده تحت آموزش فشرده‌تر قرار می‌گیرد و با حجم درسی سنگین‌تر و کلاس‌های فشرده‌تر مواجه می‌شود. طول زمان استراحت، تعطیلی میان‌ترمی و تعطیلات تابستانی نیز به مراتب کوتاه‌تر است. این دوره معمولاً یک سال طول می‌کشد.

• MBA از راه دور (Distance learning MBA)

تفاوت اصلی دوره ام‌بی‌ای از راه دور و ام‌بی‌ای مجازی در این است که شرکت‌کنندگان ام‌بی‌ای از راه دور در طول مدت زمان تحصیل‌شان باید گاهی اوقات در کلاس‌ها شرکت کنند، و در بیشتر اوقات از طریق تعامل‌های ویدیویی، ویدیوهای از پیش ضبط‌شده، تله‌کنفرانس‌، و دروس آنلاین و آفلاین در کلاس شرکت خواهند کرد.

MBA آنلاین (Online MBA)
این دوره تماماً به صورت آنلاین برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان آن می‌توانند حتی در خانه آموزش ببینند. شرکت در این دوره نیازمند سطح بالایی از انضباط فردی و توانایی مدیریت زمان است. شرکت‌کنندگان این دوره از مزایا و قابلیت‌های دوره‌های حضوری همانند ارتباط با هملکاسی، مباحثه در کلاس و… بی‌بهره می‌مانند. مدرک ام‌بی‌ای آنلاین در شرایط کاری پرفشار ارزشمند است.

انواع دوره‌های MBA
انواع دوره‌های MBA

• MBA  اجرایی (Executive MBA)/( EMBA)
دورهٔ ام‌بی‌ای اجرایی برای اشخاص حرفه‌ای دارای سوابق و تجارب کاری مفید است که نمی‌توانند زمان زیادی را دور از کسب‌وکار خود سپری کنند و نیازمند نظارت بر کار و هم‌زمان تحصیل دانش ام‌بی‌ای هستند. دوره ام‌بی‌ای در شکل پاره‌وقت در دوره‌های ۱ تا ۲ ساله ارائه برگزار می‌شود. در این دوره‌ها مدارس به‌دنبال شرکت‌کنندگان باتجربه مدیریت بالاتر هستند و درنتیجه شرکت‌کنندگان این دوره‌ها افرادی بالغ‌تر و باتجربه‌تر از دیگر شرکت‌کنندگان دوره‌های تمام‌وقت‌ند. کلاس‌های دوره‌های ام‌بی‌ای اجرایی برمبنای زمینه‌های مختلف شغلی و پست‌های مختلف سازمانی تشکیل می‌گردد.

• MBA  حرفه‌ای(Professional MBA)/(PMBA)
ام‌بی‌ای حرفه‌ای نوعی از ام‌بی‌ای پاره‌وقت و ام‌بی‌ای فشرده است. شرکت‌کنندگان این دوره می‌توانند حالت‌های تحصیلی آخرهفته یا بعدازظهر را انتخاب کنند و پس از یک‌سال فارغ‌التحصیل شوند. از آن‌جایی که دو مدل تحصیل در این دوره وجود دارد اینان می‌توانند برای  انطباق و تنظیم شرایط کاری با تحصیل‌شان میان دو نوع کلاس جابه‌جا شوند.

• MBA جهانی (Global EMBA)/ (GEMBA)
ام‌بی‌ای جهانی قسمتی از ام‌بی‌ای اجرایی است که شرکت‌کنندگان آن علاوه بر محیط کلاس متفاوت شانس تجربه هم‌زمان کشورها و فرهنگ‌های متفاوت را دارند. در این دوره غالباً برنامه‌های مدارس متفاوت را در نقاط مختلف جهان ترکیب می‌کنند.این دوره‌ها معمولاً رقابتی و گران‌ هستند. شرکت‌کنندگان علاوه بر حجم کاری مسافرت را نیز در برنامه‌هایشان می‌گنجانند و احتمال و توانایی مطالعه در مراکز تجاری و مالی گوناگون در کشورهای مختلف به تجارب شرکت‌کنندگان ام‌بی‌ای جهانی می‌افزاید.

• MBA ماژولار/پودمانی (Modular EMBA)
ام‌بی‌ای پودمانی دوره‌ای فشرده است و شرکت‌کنندگان غالباً به‌جای شرکت به صورت هفتگی و یا دوهفته‌ یک‌بار، هرچندماه یک‌بار، به مدت یک تا دو هفته در دوره‌ها شرکت می‌کنند. به همین سبب شرکت‌کنندگان در بازه‌های زمانی طولانی از کسب‌وکار دور خواهند بود. برخی افراد ترجیح می‌دهند که تعطیلات سالانه و یا تعطیلات هفتگی خود را به مطالعه و آموزش اختصاص دهند و به مدت کمتری ازحرفهٔ خود دور باشند. میزان کار در این دوره سنگین بوده و از شرکت‌کنندگان انتظار می‌رود که در مدت زمان تحصیل تمام توجه و تمرکز خود را صرف کنند. با توجه به محل سکونت و آموزش ممکن است نیاز باشد برخی از کاندید‌اهای این رشته به سفر به کشور دیگر بپردازند. این دوره نیز معمولاً یک تا دوسال به طول می‌انجامد.

• MBA پاره‌وقت (Part-time MBA)
ام‌بی‌ای پاره‌وقت دورهٔ تحصیلی معمولاً سه ساله و بیشتر است. از آن‌جایی که کلاس‌های این دوره در اواخر هفته‌ها یا بعدازظهرها تشکیل می‌شود شرکت‌کنندگان می‌توانند هم‌زمان با تحصیل به کسب‌وکار نیز بپردازند.

منبع:

?What are the different types of MBA programs

دوره‌های MBA

لیست دوره های mba