لاغری با رقص

لاغری با رقص های جذاب یا دویدن های خسته کننده؟

لاغری با رقص های جذاب یا دویدن های خسته کننده؟

لاغری با رقص های جذاب یا دویدن های خسته کننده؟ | چاقی یکی از مشکلاتی است که ممکن است گریبان گیر بسیاری از شما شده باشد. یک از بهترین راهکارها برای وزن کم کردن و لاغر شدن انجام ورزش است. در این میان افراد بسیاری پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، باشگاه و ورزش های دیگر را برای سوزاندن چربی انتخاب می کنند. ممکن است شنیدن این موضوع برای شما جالب باشد که رقص نیز یکی از راه های سوزاندن چربی و کاهش وزن است! رقص یکی از فعالیت های فیزیکی و جذاب می باشد که طرفداران بسیار زیادی داشته و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا واقعا می توان با رقصدین لاغر شد؟ برای لاغر شدن و سوزاندن چربی دویدن بهتر است یا رقصیدن؟

لاغری با رقص
لاغری با رقص

آیا با رقصیدن هم می توان لاغر شد؟

جواب این سوال بله است! با رقصیدن هم می توان لاغر شد. رقص نیز همانند دویدن فعالیتی فیزیکی بوده که با درگیر کردن اعضای مختلف بدن و افزایش متابولیسم موجب سوزاندن کالری و کاهش وزن می شود. اما چگونگی، میزان و کیفیت این موضوع به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد که با مهم ترین آن ها آشنا می شویم.

در روند کاهش وزن و سوزاندن چربی با ورزش و فعالیت های بدنی؛ وزن، نوع ورزش، شدت تمرین و مدت زمان تمرین از جمله مهم ترین عوامل تاثیر گذار در میزان چربی سوزی هستند. دویدن و رقصیدن نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هر چه وزن شما بیشتر باشد، موقع تمرین های فیزیکی کالری بیشتری می سوزانید و هر میزان که وزنتان کمتر باشد این مقدار کمتر است. نوع رقص و فعالیت نیز تاثیر به سزایی در میزان کالری های سوزانده شده دارد. تمامی رقص ها به یک اندازه موجب کالری سوزی نمی شوند. برخی رقص ها تنها موجب درگیر شدن عضلات محدودی می شود و برخی موجب درگیری بیشتر عضلات بدن می شود. برخی از آن ها نیازمند تمرکز و تعادل بیشتری می باشند و برخی تنها به یک جا به جایی ساده منتهی می شوند. به عنوان مثال سوزاندن کالری توسط شما در رقص های ایرانی، عربی یا زومبا متفاوت بوده و به یک اندازه نمی باشد.

شدت فعالیت نیز تاثیر به سزایی در میزان سوزاندن کالری و چربی دارد. به عنوان مثال در دویدن، در صورتی که تند و با شدت بالا بدوید کالری های بیشتری نسبت به زمانی که آرام می دوید می سوزانید. مدت زمان نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در میزان کالری سوزاندن است. درست حدس زدید! هر چقدر فعالیت فیزیکی مدت زمان بیش تری داشته باشد، کالری های بیشتری خواهید سوزاند.

لاغری با رقص
لاغری با رقص

دویدن یا رقص؟

تا به این جا دانستیم که رقص نیز می تواند باعث سوزاندن کالری وکاهش وزن شود و همچنین میزان کالری سوزی بستگی به عوامل مختلفی دارد که تقریبا در رقص و دویدن یکسان می باشند. از همین رو نمی توان به طور دقیق گفت در کدام یک می توانید کالری های بیشتری بسوزانید. رقص و دویدن هر دو می توانند به عنوان فعالیت های فیزیکی و خوب جهت چربی سوزی استفاده شده و برای کاهش وزن به کار روند. اما در حالت کلی اگر بخواهیم بگوییم در رقصیدن کالری بیشتری سوزانده می شود یا رقص، جواب دویدن است. در بین انواع رقص، رقص زومبا( که نوعی فعالیت ورزشی نیز به حساب می آید) و رقص باله بیشترین میزان کالری سوزی را دارند. در دویدن، یک فرد 70 کیلویی اگر 30 دقیقه با سرعت 5 مایل در ساعت بدود در حدود 300 کالری می سوزاند در حالی در همین مدت زمان در زومبا در حدود 200 کالری می سوزاند.

چرا رقص را انتخاب کنیم؟

رقص یکی از فعالیت های جذاب است که علاوه بر سوزاندن کالری، فواید دیگری نیز به دنبال دارد. تفاوت اصلی بین دویدن و رقص در این است که دویدن فعالیتی ورزشی به حساب آمده و معمولا با اهداف ورزشی انجام می پذیرد. اما رقص فعالیت ورزشی به حساب نیامده و هدف اصلی آن نیز چربی سوزی و تناسب اندام نیست! هدف اصلی رقص، تفریح، شادی و به نمایش گذاشتن هنر ها و استعداد ها از روشی درست، خالی کردن انرژی و دور شدن از استرس و اضطراب است. رقص علاوه بر جذابیت و محبوبیتی که دارد، می تواند به عنوان ورزش نیز مورد استفاده قرار بگیرد! افراد بسیاری تمایلی به دویدن های طولانی یا استفاده از تردمیل های ثابت و خسته کننده را ندارند. در این شرایط رقص می تواند جایگزین بسیار خوبی برای آن ها باشد. رقص می تواند علاوه بر جذابیت و لذتی که برای افراد به همراه دارد، به عنوان ورزشی مفید باعث کالری سوزی کاهش وزن و تناسب اندام افراد مختلف شود.

لاغری با رقص
لاغری با رقص

اهمیت تغذیه

لازم به ذکر است برای کالری سوزی و کاهش وزن، کالری های دریافتی شما می بایست از کالری های سوزانده شده توسط شما کمتر باشد. به عنوان مثال اگر در دوره زمانی مشخص کالری هایی که از غذا دریافت کرده اید بیشتر از کالری هایی باشد که در فعالیت های ورزشی مختلف سوزانده اید، شما نه تنها وزن کم نمی کنید، بلکه ممکن است چاق تر هم بشوید و چربی های بیشتری به شکم و پهلوهای خود اضافه کنید. در نتیجه تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن و چربی سوزی بسیار مهم می باشند. در صورتی که رژیم غذایی نامناسبی در اختیار داشته باشید و اصول تغذیه ای را در روند کاهش وزن رعایت نکنید، رقص و دویدن و سایر فعالیت های فیزیکی نیز نمی توانند به روند کاهش وزن شما کمک کنند. لازم است یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن دریافت کرده و با استفاده این برنامه غذایی سالم به فعالیت های ورزشی مورد علاقه خود همانند دویدن و رقصیدن بپردازید.