mba چیست ؟

mba چیست ؟

هدف دیگر دوره mba ارشد مدیریت بارآوردن مدیران و مشاورانی زبده با توانایی شکل دادن سازمان‌هایی موفق و پیش‌رو در صنعت و ارتقای توانایی مدیران و مشاوران کنونی در پیشبرد راه نیل به اهداف اقتصادی است.
همانگونه که گفته شده ورود دانش‌آموخته‌گان دوره‌های کارشناسی علی‌الخصوص دانش‌آموخته‌گان دوره‌های فنی و مهندسی به این رشته و تحت آموزش مناسب قرار گرفتن آنان سبب ایجاد مدیرانی آگاه می‌شود. ترکیب دانش تخصصی دوره کارشناسی و آگاهی و تسلط به دانش و فنون مدیریت در دوره کارشناسی ارشد، از فارغ التحصیلان این دوره مدیران کارآمد و مؤثری می‌سازد که در افزایش کارایی و رشد سازما‌نها نقش اعلایی خواهد داشت.

تفاوت‌های دوره mba و مدیریت اجرایی

EMBA، مخفف (Executive Master of Business Administration)، مدیریت اجرایی، غالباً برای افراد با سابقه و باتجربه‌ای مناسب است که هدف آن‌ها از تحت آموزش قرار گرفتن ارتقای سطح توانایی‌های مدیریتی، توانایی ایده‌پردازی و توانایی شکل‌دهی و جان‌بخشی به ایده می‌باشد. از این رو داشتن سوابق مدیریتی یکی از شروط لازم در ورود و موفقیت در این رشته است. این افراد تحت آموزش در راستای افزایش آگاهی و سادماندهی تجارب شخصی گام برمی‌دارند.حال آن‌که MBA بیشتر مورد استقبال و مناسب افرادی جوان‌تر و کم‌تجربه‌‌تر است که به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و در ابتدای تلاش برای راه‌اندازی کسب‌وکار هستند و یا به مراتب تجربه پایین‌تری در زمینه تجارت و مدیریت دارند و به دنبال تقویت بنیهٔ مدیریتی هستند.

mba چیست ؟
mba چیست ؟

افراد تحت آموزش این رشته با نظریه‌های روز مدیریت آشنا می‌شوند.با این تفاسیر، هرچند ممکن است در نظر گرفته شود که افراد تحت آموزش MBA آموزش‌های به مراتب کامل‌تری می‌بینند اما باید در نظر داشت که دانش‌ آموختگان مدیریت اجرایی دارای امتیاز هم‌زمانی آموزش و پیاده‌سازی و بهره‌وری از تجارب شخصی هستند.شرایط ورود به این دو رشته نیز تفاوت‌هایی دارد. در بیشتر دانشگاه‌های خارج از ایران (و نه در ایران) دارا بودن حداقل ۵ سال سابقهٔ مدیریتی از الزامات ورود به رشتهٔ مدیریت اجرایی‌ست. در صورتی که برای ورود به رشته دوره mba نیازی به سابقه نیست و بلافاصله پس از اتمام دوره تحصیلی کارشناسی قابلیت ورود به این رشته وجود دارد. از سمت دیگر برخلاف بی‌نیازی مدیریت اجرایی به GMAT، ورود به رشتهٔ MBA  نیازمند به حدنصاب رسیدن نمره آزمون GMAT است (در ایران سوالات مربوط به GMAT در کنکور این رشته گنجانده شده است.).

و نیز در رشته دوره mba  امکان انتخاب گرایش‌های متعددی چون:

• ارتباطات  (MBA in Communication)

• مدیریت مراقبت‌های بهداشتی  (MBA in Health Care Management)

• بازاریابی  (MBA in Marketing)

• کارآفرینی  (MBA in Entrepreneurship)

• گردشگری  (MBA in Hospitality & Tourism)

• مدیریت منابع انسانی  (MBA in Human Resources) (Human Resource) (HR)

• بازاریابی (Marketing)

• مالی (Finance)

• فناوری اطلاعات   (IT)

• سیستم‌های اطلاعاتی  (MIS)وجود دارد.

قابل ذکر اینکه علاوه بر تفاوت‌های ذکر شده در سطح دانشگاهی و امور آموزشی طول مدت زمان تحصیل این دو رشته نیز متفاوفت بوده و رشته MBA  در دانشگاه‌های ایران حدوداً شامل گذراندن ۷۰ واحد درسی می‌باشد حال‌ آن‌که رشته مدیریت اجرایی حدود ۴۵ واحد درسی را شامل می‌شود. و از این‌رو دوره‌های مدیریت اجرایی معمولاً به صورت پاره‌وقت و در اواخر هفته‌ها برگزار می‌شود ولی برای تحصیل در رشته MBA نیازمند تحصیل تمام‌‌وقت است.

لیست دوره های mba