بازاریابی خلاق

راهبردهای رشد و توسعه بازاریابی خلاق

منظور از بازاریابی خلاق چیست؟

بازاریابی‌ خلاق آن دسته از عملیاتی است که پیرامون ایجاد خدمات و محصولات ابتکاری جدید و یا تغییر خدمات و محصولات حاضر انجام می‌گردد. این دسته از تغییرات باید بتواند پاسخ گویی خواسته‌ها، انتظارات و اهداف مخاطبین باشد و سبب افزایش شانس فروش شود. در طی بازاریابی خلاق باید به سوال‌هایی چون چرایی تغییر محصول، چرایی نیاز به ارائهٔ محصول جدید، چرایی نامتناسب بودن محصول و بازار فعلی، چرایی عقب‌ماندگی بازار فعلی کالا، چگونگی عرضهٔ بهتر محصول و… پاسخ‌گو بود.

تکنیک‌های حفظ بازار محصولات و خدمات

  • خلاقیت در طراحی : ارائه پکیج های جدید، استفاده از متریال مدرن و استفاده از طراحی کاربرپسند یکی از روش‌های موثر در جذب مشتری است.
  • ارائهٔ خدمات و محصولات دنباله دار : با ارایهٔ محصولات و خدماتی که در چند لایه و طی چند مرحله به مشتری ارائه می‌شود می‌توان مشتری‌های فعلی را حفظ کرده و به ادامهٔ استفاده از محصولات ترغیب نمود.
  • تغییر ابعاد زمانی و مکانی فروش : با بررسی بازار فروش کنونی و تجزیه و تحلیل داده‌ای فروش فعلی می‌توان در صورت موفقیت‌آمیز نبودن مقدار فروش و درآمد حاصل از بازار کنونی به شناخت بازار هدف جدید پرداخت. ورود به بازارهای متفاوت سبب شناخت مشتریان جدید می‌شود.
بازاریابی خلاق
بازاریابی خلاق

در صورت رضایت از بازار فروش فعلی نیز گسترده ساختن بازار فروش و ارائهٔ محصول به بازارهای تازه می‌تواند سرعت رشد و پیشرفت و شناخت همگانی محصول را افزایش دهد.

  • شناسایی معایب و کاستی‌های محصولات و خدمات فعلی : شناخت شکاف‌ها و کاستی‌های محصولات و خدماتی فعلی می‌تواند گام موثری در اصلاح و بهبود این نواقص در تولید کالاهای بعدی باشد.
  • استخراج اطلاعات فروش : دنباله‌روی کردن اطلاعات فروش محصول و نظرسنجی از مخاطبین می‌تواند گام موثری در شناخت محصولات و خدمات محبوب مشتریان شده و با توجه به این شناخت در راستای حفظ و بهبود کیفیت محصول محبوب گام برداشت.

ثبت نام دوره خلاقیت و نوآوری