مکانیک خودرو

مهندسی مکانیک خودرو

مهندسی مکانیک خودرو ، به همراه مهندسی هوافضا و مهندسی دریایی، شاخه ای از مهندسی وسایل نقلیه است که مولفه های مکانیکی، الکتریکی، الکترونیکی، نرم افزاری و مهندسی ایمنی مورد استفاده در طراحی، ساخت و بهره برداری موتورسیکلت ها، اتومبیل ها و کامیون ها و مهندسی مرتبط با آنها را ترکیب میکند. حوزه مهندسی مکانیک خودرو یک زمینه تحقیقاتی است و شامل کاربرد مستقیم مدل های ریاضی و فرمول ها می شود.
رشته مهندسی مکانیک خودرو، رشته بسیار تخصصی ای ست که بسیاری از مفاهیم مشابه مهندسی مکانیک را آموزش می دهد اما به طور خاص روی برنامه های کاربردی خودرو تمرکز می کند. در این رشته، موضوعاتی مانند طراحی و ساخت شاسی، اجزای الکترونیکی، آیرودینامیک و قطعات ایمنی آموزش داده میشود. مطالعه مهندسی خودرو شامل طراحی، ساخت و آزمایش وسایل نقلیه یا قطعات خودرو از مرحله مفهوم تا مرحله تولید است. علاوه بر این، تولید، توسعه و تولید سه عملکرد عمده این زمینه هستند.

مکانیک خودرو
مکانیک خودرو

برنامه آموزش مهندسی مکانیک خودروشامل دینامیک خودرو، الکترونیک خودرو، قطعات موتور، تئوری موتور دیزل، منابع انرژی جایگزین، سیستم های سوخت سلولی، طراحی و ساخت، انرژی و محیط زیست، مواد، سر و صدا و لرزش، دینامیک و کنترل، الکترونیک و نرم افزار کامپیوترو ارگونومی میشود.
برگزاری دوره های مهندسی مکانیک خودرو ، برای مهندسین از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا این مهندسین مسئول طراحی کل خودرو، اجزای آن و حتی کارخانه ای هستند که خودروها در آن تولید می شوند، آنها مسئول طراحی و توسعه انواع ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز برای تولید ماشین های با کیفیت هستند و مدام به این می اندیشند که اجراء به گونه ای طراحی شوند که تمام جزییات مورد نظر محصول نهایی را دارا باشند.
رشته مهندسی خودرو بسیار تخصصی بوده وفقط چند دانشگاه آن را ارائه کرده و مدارک آن کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

مهندسی خودرو عمدتا به سه جریان تقسیم می شود: تولید یا طراحی مهندسی که بر روی اجزای طراحی تمرکز دارد، آزمایش قطعات، تست های هماهنگی و سیستم یک وسیله نقلیه.

ثبت نام دوره مکانیک خودرو