دوره mba

دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA)

دوره MBA یا Master of Business Administration ، یک درجه و یا مدرک بین المللی است که برای افرادی که در رشته ها و حیطه های مختلف مانند حسابداری، اقتصاد ، بازاریابی ، منابع انسانی، سرمایه گذاری، کار آفرینی ، سیستم های اطلاعاتی و کسب و کار و مدیریت و …….. مهارت و استعداد کافی دارند ، در نظر گرفته شده است. البته، این مدرک محدود به دنیای کسب و کار نشده و میتوان آنرا برای کار در بخش های دولتی، صنایع خصوصی و بخش های عمومی نیز ارایه کرد. قابل ذکر است که این مدرک، کاربردی ترین مدرک در دنیا بوده و میتواند مزیت های بیشماری را برای دارندگان خود به دنبال داشته باشد.
تحصیل در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA)، فرصت کسب دانش تخصصی و مهارت های لازم برای مدیریت و هدایت کسب و کارهای جدید را فراهم کرده و در نهایت، دریافت مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA)، به افزایش موفقیت برای یافتن فرصت های حرفه ای کسب و کار و رشد و ارتقا در آن کمک میکند. نکته قابل توجه این است که در صورتی که افراد مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) خود را از موسسات معتبر دریافت کنند میتوانند در جایگاه های شغلی ممتاز و مهمی مانند فناوری اطلاعات، تحلیلگر داده، بازاریابی ، منابع انسانی، حسابداری، مدیریت بهداشت و درمان و مدیریت غیر انتفاعی وارد شده و به صورت تخصصی به فعالیت بپردازند.
افرادی که به حوزه مدیریت کسب و کار علاقمند بوده و تلاش خود را برای دریافت مدرک مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) به کار می بندند، میتوانند اطمینان داشته باشند که :

 • با توجه به حوزه کاری خود، درآمد بالایی دریافت میکنند.
 • به بخش اصلی و حیاتی سازمان تبدیل میشوند.
 • میتوانند از میان فرصت های شغلی موجود دست به انتخاب بزنند.
 • میتوانند مهارت های تفکر انتقادی را توسعه و بهبود دهند.
 • به جایگاه شغلی مطمئن و مهمی دست پیدا میکنند.
 • با دیگر افراد حرفه ای کسب و کارهای دیگر ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این، برنامه هایی که موسسات و دانشگاه های مختلف برای آموزش مدیریت کسب و کار (MBA) در نظر گرفته اند متفاوت بوده و آموزش تمام وقت آن برای افرادی با تجربه 3 ساله ، بین 1 تا 2 سال و آموزش نیمه وقت آن برای افرادی با تجربه 0 تا 3 ساله ، بیش از 3 سال طول میکشد که البته افراد میتوانند با توجه به میزان تجربه و علاقه خود ، برنامه مورد نظرشان را انتخاب کنند. نکته جالب در مورد این دوره این است که این دوره محدودیت سنی نداشته و همه افراد علاقمند میتوانند در آن شرکت کرده و در پایان تحصیلات ، به کار و شغل مورد علاقه خود مشغول شوند.

اگر چه امکان دارد که این حوزه نیز دشواری های خود را داشته باشد ، اما مزیت های آن بیشتر بوده و میتواند علاقمندان را به ادامه تحصیل و کار در موقعیت های شغلی بهتر تشویق و ترغیب کند. مزیت هایی که علاقمندان به مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) میتوانند از آنها بهره مند شوند عبارتند از :

 • اغلب علاقمندان به این دوره جوان بوده و فاقد تجارب عملی هستند؛ این دوره فرصتی برای آنها فراهم میکند تا مهارت های مدیریتی کاربردی و موثر را توسعه دهند.
 • برای فعالیت در هر کدام از گرایش های این دوره، حقوق بالایی پرداخت میشود.
 • افراد میتوانند در مورد طیف وسیعی از کسب و کارها اطلاعات کسب کرده و به آنها دسترسی پیدا کنند.
 • فرصت های شغلی متنوعی برای افراد علاقمند و تحصیل کرده در این دوره ارایه میشود.
 • تحصیل در این دوره به افراد امکان میدهد تا در مقاطع بعدی، دوره های مورد علاقه خود را بهتر انتخاب کنند.
 • این افراد میتوانند تحصیل و مطالعه این دوره در خارج از کشور، تجربیات جدیدی در مورد فرهنگ های مختلف به دست آورند.