دوره dba

دوره DBA

دوره مدیریت عالی کسب و کار (DBA)

دوره DBA یا Doctor of Business Administration، مدرک دکترایی است که به افرادی که در زمینه کسب و کار مطالعات و بررسی های پیشرفته و یا کار پروژه ای انجام داده باشند، تعلق میگیرد و به نوعی آخرین مدرک آکادمیک در این حیطه محسوب میشود. علاوه بر این، افراد دارای مدرک مدیریت عالی کسب و کار (DBA) قادر هستند، در تئوری های کسب و کار مشارکت داشته و شیوه های حرفه ی را برای توسعه کسب و کار ارایه دهند.
غالبا، برنامه های درسی ارایه شده در دوره مدیریت عالی کسب و کار (DBA) تحقیقاتی بوده و ابزار روش شناختی لازم برای ایجاد دانش آکادمیک در اختیار علاقمندان قرار میگیرد و کمتر به حل مشکلات مدیریتی یک سازمان کمک میکند. علاوه بر این، علاقمندان این دوره لزوما مدیران حرفه ای و با تجربه ای هستند که قصد دارند شایستگی ها و معیارهای لازم برای تبدیل شدن به یک محقق را به دست آورند. علاوه بر این، آنها مدیران موفقی بوده و احتمال دارد که پیش از این، مدرک MBA دریافت کرده و در حال عبور از دنیای کسب و کار به طرف فضای آکادمیک باشند.
غالبا، افرادی که مدرک مدیریت عالی کسب و کار (DBA) دریافت میکنند، شیوه انجام تحقیقات را به صورت حرفه ای می آموزند در حالی که مدیران در دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) یاد میگیرند که چگونه مدیر بهتر و کاردان تری باشند و از این نظر، نمیتوان گفت که کدامیک از این دوره برتری دارند. از آنجایی که در دوره مدیریت عالی کسب و کار (DBA)، در مورد مطالعات پیشرفته لازم برای برنامه ریزی استراتژیک و تصمیم گیری آموزش داده میشود، بنابراین شیوه تفکر شرکت کنند گان این دوره با دوره های دیگر تفاوت داشته و امکان دارد که این افراد بعد از دریافت مدرک در مشاغلی مانند تحلیلگر تحقیقات بازار، استاد دانشگاه، اقتصاددان، و تحلیلگر مدیریت مشغول به کار و فعالیت شوند و در صورت لزوم اصول دانش و تخصص خود را به دیگران نیز بیاموزند.
دوره مدیریت عالی کسب و کار (DBA)، علاقمندان به کسب و کار را به چالش کشانده و موجب میشود تا آنها ورای دانش عملی حرکت کرده و انگیزه کافی برای کسب دانش آکادمیک را درآنها به وجود می آورد. علاوه بر این، این دوره مزیت های دیگری نیز برای علاقمندان به دوره به دنبال دارد که از میان آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آنها میتوانند در کسب و کار خود به اطلاعات ارزشمند و منحصر به فردی دسترسی پیدا کرده و در تحقیقات خود از آنها بهره ببرند.
  • آنها امتیاز کار حرفه ای در انواع سازمان ها را به دست می آورند.
  • آنها به تئوری های موجود نیازی نداشته و با مشارکت در پروژه های تحقیقاتی، تئوری های جدیدی را اثبات میکنند.
  • برنامه درسی موجود برای این دوره بسیار انعطاف پذیر بوده و علاقمندان این دوره میتوانند در حین انجام تحقیقات با اساتید دوره های مختلف ملاقات کرده و در عین حال برنامه سازمان دهی شده خود را ادامه دهند.
  • آنها میتوانند با توجه به نوع دوره DBA ، اطلاعات خود را در اختیار شرکت های خاص قرارداده و از این طرق کسب درآمد کنند.
  • دارندگان انواع مدرک DBA میتوانند با هم برای انجام پروژه ای مشترک همکاری داشته باشند.
  • با توجه به اهمیت مدرک این دوره، این مدرک میتواند برای رزومه بسیار مفید بوده و به یافتن فرصت های شغلی و تحقیقاتی بهتر کمک کند.
  • علاقمندان به این دوره، میتوانند همزمان با آموختن شیوه های تحقیقاتی آکادمیک، سبک های مدیریت را نیز شناسایی کرده و تاثیر آنها را برای یک سازمان خاص بررسی و تجزیه و تحلیل کنند.
  • افراد میتوانند حتی با داشتن مدرک DBA، در حوزه های مختلف شغلی کار کنند.