برنامه غذایی آخر هفته

با برنامه غذایی آخر هفته سلامتی خود را تضمین کنید

با برنامه غذایی آخر هفته سلامتی خود را تضمین کنید

برنامه غذایی یکی از مهم ترین ملزومات زندگی هر فردی است. برای در اختیار داشتن یک سبک زندگی سالم، یکی از مهم ترین مواردی که می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد، برنامه غذایی است. آداب و عادات غذایی می توانند تاثیرات قابل توجهی بر زندگی شما گذاشته و آن را به کلی دگرگون کنند. افراد بسیاری همواره به دنبال رژیم غذایی بوده و بسیاری نیز آن را در اختیار داشته و خوراک و تغذیه خود را طبق آن پیش می برند. یکی از زمان ها و روزهایی که افراد بسیاری از آن غافل شده و اهمیت آن را درک نمی کنند، آخر هفته ها می باشد. با توجه به تفاوتی که تعطیلات آخر هفته با مابقی روزهای هفته دارد، رژیم غذایی و عادات غذایی نیز می توانند از آن متاثر شده و تاثیرات سو در سبک زندگی و سلامت بدن شما بر جای بگذارند. در این مقاله قصد داریم اهمیت روزهای آخر هفته و برنامه غذایی مناسب برای آن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

برنامه غذایی آخر هفته
برنامه غذایی آخر هفته

اهمیت آخر هفته ها

تعطیلات آخر هفته فرصت بسیار مناسبی برای دور شدن از مشغله ها و شلوغی طول هفته باشد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند در این روزها به استراحت پرداخته، به مهمانی یا دور همی ها رفته یا مسافرتی کوتاه داشته باشند. طبق بررسی های صورت گرفته، به نظر می رسد میزان پایبندی به رژیم های غذایی در روزهای آخر هفته کمتر از سایر روزهای هفته است. از همین رو می توان گفت آخر هفته ها و تعطیلات این روزها در رژیم غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این موضوع در میان افرادی که از رژیم غذایی به خصوصی پیروی نمی کنند نیز صادق است. با توجه به شرایط این تعطیلات، میزان مصرف مواد غذایی ناسالم در این روزها افزایش یافته و مشکلاتی همچون اضافه وزن، چاقی و بیماری های قندی برای افراد به همراه می آورد. از این رو لازم است همه مردم به این روزها بیشتر توجه کرده و یک برنامه غذایی سالم و مفید برای آن در نظر بگیرند.

رژیم غذایی سالم آخر هفته ها

اگر هم اکنون در یک رژیم غذایی هستید و در طول هفته آن را رعایت می کنید، لازم است آخر هفته ها نیز به آن پایبند بوده و آن را ادامه دهید. اگر در خانه و در حال استراحت هستید، لازم است دسترسی خود را به غذاهای ناسالم و آماده محدود کرده و از آن ها دوری کنید. اگر سایر اعضای خانواده به دنبال پخت یا مصرف غذاهایی هستند که مخالف رژیم غذایی شما است، لازم است از همراهی آن ها خودداری کرده و به برنامه غذایی خود پایبند باشید. افراد بسیاری در این مواقع می گویند: “یک روز که اشکالی نداره” یا “همین یک باره فقط” یا “این همه رعایت کردیم حالا یبار هم رعایت نکنیم” این جملات در واقع چراغ سبزی به شکستن رژیم و آداب غذایی است که می تواند تلاش های مستمر شما در پایبندی به رژیم غذایی و رسیدن به تناسب اندام را هدر دهد. در این روزها چون دسترسی به آشپزخانه و یخچال برای شما ساده تر و بیشتر از روزهای عادی دیگر است ممکن است وسوسه شوید کمی از آن کیک خامه ای خوشمزه در یخچال را بخورید یا به فکر پخت یک غذای وسوسه انگیز بیفتید. خوردن تنقلات، کیک و شیرینی و مواد غذایی دارای ارزش غذایی بسیار پایین همچون چیپس و پفک در این روزها می تواند کمی وسوسه انگیز باشد، لذا بهتر است که از این موارد بر حذر بوده و از آن ها دوری کنید.

برنامه غذایی آخر هفته
برنامه غذایی آخر هفته

آخر هفته ها و مسافرت

اگر هم در این روزها می خواهید به مسافرت بروید، لازم است برنامه غذایی و رژیم خود را در اولویت قرار داده و در طول سفر به آن پایبند باشید. خوردن غذاهای بین راهی یا چند وعده غذا در مقصد گردشگری به همراه دوستان یا خانواده می تواند وسوسه انگیز باشد. بهتر است غذاهای خود را مطابق رژیم غذایی خود از قبل تهیه، پخته و آماده کنید و در روزهای سفر آن ها را در ظروف مخصوص همراه خود برده و مصرف کنید. از مصرف غذاهای بین راهی و فست فودها در سفرهای آخر هفته خودداری کنید. حتی مصرف یکبار آن ها هم می تواند تاثیر بدی بر روی پیشرفت رژیم غذایی سالم شما گذاشته و روند آن را کند تر کند.

از سویی دیگر، اگر تا کنون رژیم غذایی نداشته اید و اکنون می خواهید یک برنامه غذایی سالم برای خود داشته باشید، آخر هفته های فرصت بسیار خوبی است تا با ترک عادات بد غذایی و دوستی با غذاهای سالم و عادات خوب، خود و بدن خود را برای پذیرش یکی رژیم غذایی سالم آماده کنید. بهتر است مواد مغذی و مفیدی همچون سبزیجات، میوه جات، گوشت و غلات را در برنامه غذایی خود گنجانده و به جای غذاهای ناسالم از آن ها استفاده کنید. همچنین به جای تنقلات مضر می توانید از انواع دانه ها، حبوبات و آجیل ها همچون گردو، بادام و فندق استفاده کنید تا علاوه بر جایگزینی آن ها با تنقلات ناسالم، از مواد مغذی و انرژی آن ها نیز استفاده کنید.

برنامه غذایی آخر هفته
برنامه غذایی آخر هفته

سخن پایانی

آخر هفته ها در برنامه های غذایی بسیار حائز اهمیت است. اگر هم اکنون یک رژیم غذایی در اختیار دارید، بهتر است در روزهای آخر هفته نیز به آن پایبند مانده و از هر گونه تقلب کوچک یا بزرگ در آن خودداری کنید. اگر هم برنامه غذایی در اختیار ندارید، این روزها می تواند همانند یک تله شما را در دام چاقی و مشکلات و معضلات مختلف بیندازد. مصرف مواد غذایی ناسالم در این روزها می تواند به راحتی شما را چاق کرده و به توده های چربی اندام های مختلف بدن شما بیفزاید. در این روزها همچنین می توانید یک برنامه ورزشی مانند پیاده روی، تمرینات کششی و نرمشی یا باشگاه های بدنسازی و یوگا برای خود طرح ریزی کرده تا از تجمع کالری های مصرفی در بدن در این روزها جلوگیری کرده و به رشد و سلامت بدن خود نیز کمک کنید. اگر رژیم غذایی سالم در اختیار ندارید، به راحتی می توانید با ثبت نام در وب سایت من و رژیم، به صورت آنلاین و هوشمند برنامه غذایی مختص به خود را دریافت کرده و در راه تناسب اندام وسلامتی قدم بردارید.