آشنایی با دوره CCNP

آشنایی با دوره CCNP

در دوره CCNP ، مدارک Network+ همگی مرتبط با مباحث آشنایی پایه‌ای و اصولی با مفهوم‌های شبکه است. مدرک CCNP مربوط به رده‌ای از این مدارک آموزش شبکه است که با اخذ آن افراد توانایی راه‌اندازی، پیکربندی و عیب‌یابی شبکه‌هایی به بزرگی ۱۰۰ تا ۵۰۰ کلاینت را خواهند داشت.Cisco مدارک گوناگونی در حوزه شبکه ایجاد و ارائه می‌نماید، با این حال مدرک‌های  CCNA ،CCNP و CCIE از مطرح‌ترین و پرطرفدارترین این مدارک به شمار می‌أیند. مدارک شبکهٔ سیسکو در ۵ سطح مشخص شده‌اند. Cisco در طی این سطح‌های مختلف مباحث و موضوعات مختلفی و متعددی در بحث شبکه آموزش می‌دهد و با توجه به میزان اهمیت مباحث Routing و Switching، شبکه‌های بی‌سیم و Storage Networking طراحی شبکه، امنیت و شبکه‌های Voice آن‌ها را تقسیم‌بندی نموده است.مدرک‌های ارائه شده از سمت سیسکو دارای اعتبار ۳ساله می‌باشند و پس از گذشت ۳ سال می‌توان برای کسب مدرک بالاتر و یا تمدید مدرک فعلی اقدام کرد.

دوره CCNP چیست؟
دوره Routing & Switching سیسکو دارای ۳ سطح آموزشی CCNA، CCNP و CCIE است.
1- CCNA: Cisco Certified Network Associate

2- CCNP: Cisco Certified Network Professional

3- CCIE: Cisco Certified Internetwork Expert

آشنایی با دوره CCNP
آشنایی با دوره CCNP

این شبکه‌های بزرگ مابین ۱۰۰ تا ۵۰۰ سیستمی معمولاً در کارخانه‌ها و مراکز تجاری بزرگ استقرار دارند و در پیشبرد اهداف سازمان نقش حیاتی و به‌سزایی دارند. از همین‌روز اخذ مدرک CCNP در ردهٔ بالاتری از مدرک CCNA  قرار دارد و کسب آن از سختی بالاتری برخوردار است. البته این افراد از لحاظ موقعیت‌های شغلی، سطح مسئولیت‌های محوله،میزان درآمد وضعیت بهتر و مطلوب‌تری خواهند داشت.مباحث مطرح‌شده در دوره‌های CCNP به بررسی و آموزش همه‌جانبهٔ تمامی فناوری‌های شبکه‌ها می‌پردازند. و در این میان مباحث مربوط به امنیت، پهنای باند، شبکه‌های مجازی (VPN) و کیفیت سرویس (QoS) مفصلاً مطرح می‌گردد.
شاخه‌های دوره CCNP در این سطح پیشرفتهٔ مدارک Cisco آزمون‌ها و مدارک دیگری وجود دارد که از زیرمجموعه‌های مدرک CCNP می‌باشند و توانایی‌‌های به‌خصوصی را در اختیار افراد قرار می‌دهند:

• (CCDP (Cisco Certified Design Professional این مدرک، مدرکی پیشرفته در طراحی اصولی شبکه به حساب می‌آید. در طی این دوره تخصص و علم لازم دربارهٔ ابزارها و تجهیزات Cisco مطرح می‌گردد.

• CCNP-Security این مدرک به صورت اختصاصی برای کارشناسانی که وظیفه‌شان مربوط به تامین امنیت تجهیزات و ابزارهای شبکه و همچنین عیب‌یابی عملکرد Fırewallها و کانکشن‌های اتصالات است طراحی گردیده است.

• (CCSP (Cisco Certified Security Professional
این دوره شامل آموزش امنیت شبکه در سطح پیشرفته و حرفه‌ای است.

• (CCNP-Voice (Cisco Certified Network Professional Voice
این مدرک به نام CCVP هم در بین افراد متخصص شناخته شده است.در طی این دوره و روال اخذ مدرک این دوره مهارت‌های موردنیاز به‌منظور راه‌اندازی و کنترل زیرساخت‌های شبکه به‌دست می‌آید.

• (CCNP-Wireless (Cisco Certified Wireless Professional

این بخش از دوره‌های آموزشی CCNP تمام موضوعات و مباحث اصلی و مهم شبکه‌های Wireless  را شامل می‌شود. اخذ این مدرک در ابتدا نیازمند کسب مدرک CCNA Wireless و سپس گذراندن ۴ آزمون دیگر است.

CUWSS : Conducting Cisco Unified Wireless Site SurveyIUWMS : Implementing Cisco Unified Wireless Mobility ServicesIAUWS : Implementing Advanced Cisco Unified Wireless SecurityIUWVN : Implementing Cisco Unified Wireless Voice Networks

ثبت نام دوره مهندسی شبکه (CCNP)