فیلم نامه نویسی

فیلم نامه نویسی چیست ؟

فیلمنامه نویسی ، هنر نوشتن متن برای رسانه های جمعی مانند فیلم ها، تولیدات تلویزیونی و یا بازی های ویدئویی است و حرفه ای آزاد محسوب میشود.در فیلم نامه نویسی، تمرکز نویسند ه متن بسته به نوع رسانه ای که برای آن مینویسد، متفاوت است. نقش نویسنده متن، اماده کردن داستان و دستورالعمل برای فیلم، تلویزیون، نمایشنامه و تبلیغات است و بدون اوهیچ تولیدی وجود نخواهد داشت . همچنین، نویسنده متن ،خط داستان، شخصیت ها و گفتگو را برای هر بخش ارائه می دهد.
رشته فیلم نامه نویسی، رویکرد ساختاری را برای درک هنر نوشتن فیلم نامه برای فیلم، تلویزیون و سایر رسانه های الکترونیکی در اختیار دانشجویان میگذارد.سپس دانشجویان با تجزیه و تحلیل متن ها و تولید خلاقانه خود میتوانند توسعه شخصیت، طرح، ساختار، تعلیق و تنش و همچنین توافق ژانرهای مختلف را یاد بگیرند.

فیلم نامه نویسی
فیلم نامه نویسی

دانشجویان باید بعد از آموزش فیلم نامه نویسی بتوانند، از استاندارد صنعتی مناسب برای قالب استفاده کنند، عناصر داستان سرایی رابرای رسانه های تصویری استفاده کنند، استراتژی های ساختاری موثر را نشان دهند، مو لفه های مورد استفاده را معرفی کرده وبرای تحت تأثیر قرار دادن واکنش عاطفی مخاطب، تعلیق، تنش و تکنیک های دیگر را ترکیب کنند.
نوشتن فیلم نامه، به صورت نوشتن گفت و گو برای تولید یک محصول تعریف شده است. معمولا فیلم نامه ها برای اهداف مختلف و با فضا و ویژگیهای متفاوت نوشته شده و ساختار متفاوتی هم دارند. انواع فیلم نامه نویسی شامل نمایشنامه نویسی، درام صوتی، نوشتن متن اخبار ، تولید داستان / گفتگو برای بازی های ویدئویی، فیلم های آموزشی، محتوای آنلاین مانند پادکست ها و یا مطالب بازاریابی و حتی تبلیغات هستند.
فیلم نامه نوشتن به زبان فارسی به دلیل کمبود پشتیبانی نرم افزاری مشکل بوده و تنها برنامه ای که از فیلمنامه نویسی به زبان فارسی پشتیبانی میکند، برنامه Dramatify است. علاوه بر این، فیلم نامه نویسی ایرانی بر اساس استاندارد صنعت فیلمنامه نویسی آمریکایی است.
مدارک رشته فیلم نامه نویسی شامل کارشناسی و کارشناسی ارشد میشود.

ثبت نام دوره فیلمنامه نویسی