چگونه برنامه مالی خوبی بنویسیم.

چگونه برنامه مالی خوبی بنویسیم؟

چگونه برنامه مالی خوبی بنویسیم؟ | برنامه های مالی، استراتژی های سازمان یافته ای برای حفظ وضعیت مالی و تحقق اهداف مالی است. تدوین یک برنامه مالی شخصی نه تنها به شما امکان می دهد تا وضعیت مالی خود را کنترل کنید بلکه می تواند با کاهش عدم اطمینان در مورد مسائل و نیاز های مالی ، کیفیت زندگی شما را ارتقا بخشد. در حالی که ممکن است برخی از افراد اقدام به استخدام یک برنامه ریز یا مشاور مالی حرفه ای کنند ، نوشتن یک برنامه مالی خوب می تواند به وسیله خود شخص هم انجام شود. برای این کار باید یک سری از نکات را رعایت کنید که در قسمت های زیر می خواهیم به بررسی این سری از نکات بپردازیم.

 • وضعیت کنونی مالی خود را تعیین کنید. برای این کار باید فهرستی از دارایی های کنونی خود تهیه کنید. دارایی ها چیزهایی هستند که ارزش مالی بالایی دارند و ممکن است شامل دارایی های نقدی و غیر نقدی مانند حساب های پس انداز و جاری، ملک یا ماشین و یا دارایی های سرمایه گذاری شده مانند اوراق بهادار، سهام یا مستمری باشد. باید سعی کنید فهرستی از این اموال داشته باشید و بر اساس دارایی های خود هزینه کنید. سعی کنید میزان دارایی خالص خود را حساب کنید. دارایی های خود را جمع بزنید و سپس از بدهی های خود کم کنید. عدد بدست آمده دارایی خالص شما است. دارایی خالص جاری شما بیانگر نقطه شروع برای برنامه ریزی مالی شخصی شماست.
 • سوابق مالی خود را سازماندهی کنید. یک سیستم بایگانی اظهارنامه مالیاتی ، صورت های حساب بانکی ، اطلاعات بیمه نامه ، قراردادها ، رسیدها ، سند مالکیت، عناوین ، قبوض ، ریز حساب های سرمایه گذاری ، وام ها و هر نوع سند دیگر که مربوط به زندگی مالی شما باشد، ایجاد کنید و آن ها را سازماندهی کنید. جریان های نقدی درآمد و مخارج خود را ثبت کنید. این کار شما را قادر می سازد تا پول و سرمایه خود را با دقت خرج کنید و باعث می شود تا دارایی خالص کنونی خود را افزایش دهید.
 • اهداف بلند و کوتاه مدت تعیین کنید. یکی از عناصر مهم در برنامه ریزی مالی شخصی، تعیین اهداف بلند و کوتاه مدت است. در نظر بگیرید که می خواهید سبک زندگی شما در زمان حال و آینده از لحاظ مالی چگونه باشد، سپس یک برنامه کلی از آن ها تهیه کنید که به اندازه کافی جامع بوده و همه جوانب زندگی شما را در بر بگیرد. اهداف کوتاه و بلند مدت شما بسیار با هم مرتبط هستند.
  به عنوان مثال صرفه جویی 200 هزار تومان در ماه که هدفی کوتاه مدت است منجر به خرید یک ماشین یا خرید یک کالای گران می شود که هدف بلند مدت مالی شما به حساب می آید. مطمئن شوید که اهداف شما برای کار خاصی مشخص شده اند، معقولانه، دست یافتنی، واقع گرایانه باشند و بتوان آنها را عملا به کار برد. سعی کنید برای اهداف کوتاه و بلند مدت خود توازن ایجاد کنید. سعی کنید واقع گرا باشید. شما نمی توانید تمامی اهدافی که ارزیابی کرده اید، یکجا دنبال کنید ولی با ایجاد توازن بین آن ها می توانید هر یک از آن ها را به آرامی پیش ببرید.
 • به اهداف مالی خود فکر کنید. چه احساسی در مورد پول دارید و چرا؟ چرا پول برای شما مهم است؟ پاسخ به این سؤالات به شما در تعیین اهداف مالی کمک می کند. به عنوان مثال اگر دریابید که چرا پول برای شما مهم است ممکن است این جواب را بدهید که می خواهید به دنبال رویای سفر خارجی یا داخلی ، خرید مسکن یا ماشین باشید. دانستن این موضوع و پاسخ دادن به سؤالات، به شما در ارائه و اولویت بندی اهداف کمک می کند. این که اهداف مالی خود را ملکه ذهن خود قرار دهید و آن ها را یادداشت کنید، یکی از نکات مهم در برنامه ریزی اهداف مالی است.
 • با خانواده و افراد نزدیک خود مشورت کنید. سعی کنید با دوستان نزدیک یا خانواده خود ، برنامه شخصی مالی خود را مطرح کنید و از آن ها مشاوره بگیرید. این کار باعث می شود تا اهداف خود را با دیگران به اشتراک گذارید و با استفاده از بارش مغزی و ایده های به اشتراک گذاشته، تصمیمی درست بگیرید. ممکن است اولیت بندی مالی شما با افراد متفاوت باشد ولی با مشورت کردن با دیگران می توانید به یک نقطه نظر مشترک برسید و نقاط ضعف و قوت خود برنامه ریزی مالی خود را بهتر بسنجید.

 

چگونه برنامه مالی خوبی بنویسیم.
چگونه برنامه مالی خوبی بنویسیم.
 • درباره راه های رسیدن به اهداف مالی خود خوب فکر کنید. می توانید برای رسیدن به اهداف خود کارهایی مانند استفاده کردن از منابع موجود خود یا ایجاد یک درآمد جدید انجام دهید. همیشه بدانید که برای رسیدن به اهداف خود، راه های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال می توانید پول خود را در یک حساب پس انداز بگذارید یا در جایی آن را سرمایه گذاری کنید.
 • استراتژی هایی را انتخاب کنید که برای برنامه ریزی مالی به کار می روند. برای این که برنامه ریزی مالی خوبی داشته باشید، باید استراتژی های مناسبی برای این کار انتخاب کنید. برای این کار باید شرایط کنونی اقتصادی، شخصی و موقعیت زندگی خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال در نظر بگیرید که بر اساس شرایط کنونی باید استراتژی صرفه جویی یا استراتژی افزایش درآمد را اتخاذ کنید. کدامیک از این گزینه ها را انتخاب می کنید؟ سعی کنید استراتژی که انتخاب می کنید مناسب با موقعیت باشد. استراتژی هایی که می توان به عنوان مثال برای پس انداز کردن پول به کار برد عبارتند از باز کردن چندین حساب پس انداز، خرید اوراق بهادار در بورس، سرمایه گذاری در بخش های مختلف و غیره.
 • تحقیق کنید. برای این که برنامه مالی دقیقی داشته باشیم باید، در مورد آن تحقیق بسیار کنیم. تا جایی که می توانید داده های لازم را در مورد برنامه مالی خود جمع آوری کنید و آن ها را تحلیل کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید سرمایه گذاری کنید، باید توجه زیادی به ریسک کنید، این که تا چه اندازه سرمایه گذاری ریسک خواهد داشت و این که چقدر سود خواهد داشت.
  آیا سود هایی که قرار است از این سرمایه گذاری داشته باشید، زیاد است؟ همیشه به خاطر داشته باشید که سرمایه گذاری و ریسک همیشه جزء جدا نشدنی یک برنامه ریزی مالی هستند و با هم ارتباط مستقیمی دارند. از این رو باید درمورد عوامل تأثیر گذار در برنامه ریزی مالی تحقیق کنید، زیرا ممکن است شرایط اقتصادی بد شود و سیر نزولی داشته باشد. پس سعی کنید به دقت در مورد برنامه ریزی مالی خود تحقیق کنید.
 • برنامه مالی طراحی کنید که با بودجه شما مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر می خواهید کمتر از 1 میلیون تومان در ماه هزینه داشته باشید و بقیه پول خود را پس انداز کنید، این مقدار هزینه را در بودجه خود فهرست کنید. اهدافی مانند خریدن یک خانه ممکن است در ابتدا با بودجه مالی شما مطابقت نداشته باشد ولی باید آن را در فهرست اهداف بلند مدت قرار است.
 • برنامه مالی خود را حتما مکتوب کنید و آن را به روز کنید. یک برنامه ریزی مالی خوب به صورت کتبی و مستند است. برنامه ریزی مالی شخصی یک فرآیند است. زندگی دائم در حال تغییر است و باید همان طور که شرایط تغییر می کند، برنامه مالی خود را به روز کنید. اگر تغییری در زندگی خود احساس کردید (به عنوان مثال هزینه کردن برای تحصیل در یک رشته) که نیاز به هزینه کردن داشت، باید اهداف مالی خود را بر اساس آن به روز کنید و سپس آن ها را مرور کنید. اگر شرایط اقتصادی ثابت بود، ممکن است برنامه سالیانه بنویسید، در غیر این صورت سعی کنید، برنامه مالی خود را به صورت ماهیانه یا سه ماهه یا چهار ماهه بنویسید.