افزایش وزن کودکان

مهم ترین نکات برای افزایش وزن کودکان

مهم ترین نکات برای افزایش وزن کودکان

مهم ترین نکات برای افزایش وزن کودکان | یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های والدین خصوصا مادران درباره کودکان، وزن آن ها است. بسیاری از والدین وزن و تغییرات وزنی کودکان را به طور دقیق زیر نظر گرفته و آن ها مورد بررسی های مداوم قرار می دهند. برخی نیز به این موضوع چندان اهمتی نداده و حتی ممکن است به آن توجه نکنند. در هر حال وزن یکی از مهم ترین ویژگی های فیزیکی در سن رشد می باشد و می بایست به طور ویژه ای با آن اهمیت داده شود. در این میان اما کمبود وزن یکی از دغدغه هایی است که بسیاری از مادران آن را دارا می باشند. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای افزایش وزن کودکان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

افزایش وزن کودکان
افزایش وزن کودکان

کمبود وزن کودکان

کمبود وزن کودکان می تواند دلایل مختلف و متنوعی داشته باشد. حساسیت والدین در خصوص کمبود وزن کودکان طبیعی است اما لازم است به چند نکته در این زمینه توجه شود. نکته اول این است که این نگرانی نباید به شکل وسواس گونه درآید و بیش از حد به آن توجه شود. نکته دوم هم این است که قبل از هر گونه اقدام برای رفع کمبود وزن کودکان، این موضوع در ابتدا با پزشک و متخصص مربوطه در جریان گذاشته شده و با آن ها در این خصوص مشورت شود. بسیاری از والدین در این سن با توجه به نگرانی های خود در خصوص وزن کودکان، اقداماتی خودسرانه در این خصوص انجام می دهند. کودکان در این سن در حال رشد می باشند و این اقدامات ممکن است برای آن ها خطرناک بوده و مشکلات دیگری به وجود آورد.

قبل از هر گونه اقدام در این خصوص لازم است ابتدا دلیل کمبود وزن مشخص شود. کمبود وزن کودکان ممکن است دلایل ژنیتیکی داشته باشد یا به دلیل برخی بیماری ها مانند بیماری های گوارشی یا بیماری های مرتبط با تیروئید باشد. در ننیجه لازم است قبل از هر گونه اقدام به متخصص مراجعه کرده و علت اصلی کمبود وزن کودک را مشخص کرد.

چه هنگام به سراغ تغذیه کودک برویم؟

اگر پس از مراجعه به پزشک مشخص شد کمبود وزن کودک دلیل پزشکی ندارد، آن زمان می توان احتمالات دیگر را در نظر گرفت و بر طبق آن ها باز هم با مشورت پزشک و متخصص اقداماتی صورت داد. به عنوان مثال اکثر کودکان در سن رشد بسیار فعال بوده و انرژی زیادی صرف بازی و تفریح می کنند. این موضوع انرژی زیادی از آن ها گرفته و ممکن است بر روی وزن آن ها نیز موثر باشد. همچنین برخی کودکان کم اشتها یا بی اشتها هستتند و عادات غذایی نادرستی دارا می باشند که ممکن است در وزن نگرفتن آن ها تاثیر به سزایی بگذارد. در این شرایط لازم است با تهیه کردن یک رژیم غذایی سالم، به کودکان در وزن گیری کمک کرده و کمبود وزن آن ها را جبران کنید. در ادامه برخی از مهم ترین راهکارهای افزایش وزن کودکان را بررسی می کنیم.

افزایش وزن کودکان
افزایش وزن کودکان
  • حذف مواد غذایی ناسالم

از عادات بد غذایی این دوره می توان به تمایل بالای کودکان به خوردن مواد غذایی ناسالم همانند چیپس و پفک اشاره کرد. بسیاری از کودکان چیپس و پفک بسیاری مصرف کرده به طوری که تمایلی به غذاهای مفید و وعده های غذایی ندارند. این موضوع می تواند رشد آن ها را تحت تاثیر قرار داده و از وزن گیری طبیعی آن ها جلوگیری کند. لازم است والدین در این شرایط، مانع از کشیده شدن کودکان به سمت این مواد غذایی ناسالم شده و غذاهای مفید را جایگرین آن ها کنند. والدین می توانند کم کم میزان این موارد را برای کودکان کاهش داده و غذاهای مفید و مغذی را جایگزین آن کنند.

  • اهمیت وعده های اصلی خصوصا صبحانه

بسیاری از کودکان به برخی از وعده های غذایی تمایل نشان نمی دهند و از خوردن آن امتناع می ورزند. مصرف تمامی وعده های غذایی برای وزن گیری و رسیدن به وزن ایده آل برای کودکان لازم و ضروری است. سعی کنید کودکان را عادت دهید تا تمامی وعده ها خصوصا صبحانه را مصرف کنند. صبحانه در این میان حائز اهمیت است و نبود آن می تواند وزن گیری طبیعی کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.

  • آن ها را تشویق کنید

کودکان تمایل زیادی به بازیگوشی و اطاعت نکردن از والدین دارند. خوردن غذاهای ناسالم و مخالفت ها با مصرف وعده های سالم نیز می تواند در این بخش قرار بگیرد. برای این که کودکان یاد بگیرند که غذاهای مقوی و سالم مصرف کرده و هیچ وعده ای را جا نگذارند، لازم است از سمت والدین تشویق شوند. والدین می توانند با در نظر گرفتن هدیه، خوراکی مورد علاقه، عروسک، اسباب بازی یا هر چیز مورد علاقه دیگر، کودکان را به خوردن وعده های غذایی تشویق کنند.

  • میان وعده و نوع غذاها

لازم است در این میان، به میان وعده ها توجه ویژه ای شود. میان وعده ها، وعده هایی بسیار مناسب و مفید برای افزایش کالری های دریافتی و افزاش وزن کودکان می باشند. در میان وعده ها می توانید از مواد مغذی و مفید همانند میوه ها، آجیل و دانه ها استفاده کنید. همچنین در رژیم غذایی کودکان طیف وسیعی از غذاهای مفید همانند میوه ها خصوصا میوه های پر کالری مانند موز، گوشت، غلات و لبنیات قرار داده آن ها را تشویق به مصرف آن ها کنید.

افزایش وزن کودکان
افزایش وزن کودکان

سخن پایانی

افزایش وزن همان طور که گفته شد از موارد مهم و قابل توجه در رشد کودکان می باشد. اما قبل از هر گونه اقدام برای این مورد لازم است با متخصص و پزشک مشورت کنید. با تهیه یک رژیم غذایی سالم و تشویق کودکان به مصرف مواد غذایی سالم و مقوی، به آن ها در افزایش وزن کودکان و رفع کمبود وزن کمک کنید.