ده عادت بد که باید آن ها را ترک کنید

ده عادت بد که باید آن ها را ترک کنید | شخصیت شما، تشکیل شده از مجموعی از عادت ها می باشد. وقتی به عادت های بد اجازه می دهید، زندگی شما را احاطه کنند، تاثیر بسیار عمیقی می توانند روی مسیر موفقیت و پیشرفت تان داشته باشند. چالش اصلی این است که عادت های بد دسیسه گونه هستند و باعث می شوند روند حرکت شما به سوی موفقیت را کُند کنند تا در نهایت منجر به آسیب زدن به زندگی شما می شوند. وقتی پای احساس کردن در میان می باشد، زنجیره ای از عادت ها سبک می باشند اما زمانی که می خواهید آن ها را در هم بشکنید، بسیار سنگین هستند. به همین دلیل رفع عادت های بد نیازمند خود کنترلی بسیار زیاد می باشند. تحقیقات نشان داده است، تلاش برای رسیدن به خود کنترلی بسیار حائز اهمیت است و در بردارنده موفقیت های بزرگی است.

محققین دانشگاه پنسیلوانیا ، با ارزیابی IQ دانشجویان و سطح خود کنترلی در آن ها به این نتیجه رسیده اند که افرادی که مهارت خود کنترلی شان بیشتر می باشد، نسبت به افرادی که دارای نمره IQ بالا تر بوده اند، بهتر توانسته اند به اهداف خود برسند. خود کنترلی برای ایجاد عادت های خوب و جلوگیری از ایجاد عادت های بد بسیار مهم می باشد. خود کنترلی دقیقا مانند ماهیچه می باشد، پس هرچه در این کار تمرین کنید، ماهیچه های قوی تری خواهید داشت .با تمرین، ماهیچه های خود کنترلی شما قوی تر می شوند و کمتر به عادت های بد اجازه تاثیر گذاری در زندگی تان را می دهید. در ادامه لیستی از عادت های مخرب را برای شما آورده ایم که امیدواریم با مطالعه و شناسایی آن ها در زندگی تان بتوانید نسبت به رفع آن ها اقدام کنید.

 • استفاده از گوشی، تبلت یا کامپیوتر در رخت خواب
  این عادت یکی از بدترین عادت ها است و بسیاری از افراد متوجه نیستند که این کار چقدر روی خواب و بهره وری آن ها تاثیر می گذارد. نور آبی با طول موج کوچک در این دستگاه ها نقش بسیار مهمی در حال خوب، سطح انرژی و کیفیت خواب شما دارد. در صبح هنگام، نور خورشید در بر دارنده غلظت بالایی از این نور آبی می باشد. وقتی چشم شما ارتباط مستقیمی با این نور داشته باشد، باعث می شود هورمون خواب یا ملاتونین در بدن شما ترشح نشود و بیشتر هوشیار شوید. در عصر هنگام، اشعه های خورشید، نور آبی خود را از دست می دهند، به همین دلیل بدن شما شروع به تولید ملاتونین می کند و کم کم خوابتان می گیرد؛ در عصر مغز شما انتظار وجود نور آبی را ندارد و نسبت به کوچکترین مقدار آن حساس می باشد.
  بیشتر دستگاه های مورد استفاده ما مانند لپ تاپ ها، تبلت ها و گوشی های موبایل، نور آبی دارند که مستقیما به صورت و چشمان ما بر خورد می کند. این مواجه با نور آبی، تشرح هورمون ملاتونین را در بدن ما کاهش می دهد و باعث پایین آمدن سطح کیفیت خواب ما می شود. همانطور که همه ما تجربه کرده ایم، خواب نا کافی و بد خوابی، تاثیرات بدی روی فعالیت های ما در روز بعد خواهد داشت. بهترین کار این است که این دستگاه ها را بعد از شام از خود دور کنیم (استفاده از تلویزیون ایرادی ندارد، زیرا افراد معمولا با فاصله آن را تماشا می کنند) .

ده عادت بد

 • وب گردی های بی هدف
  در حدود 15 دقیقه زمان لازم است تا بتوانید روی یک وظیفه تمرکز کامل داشته باشید. وقتی این کار را انجام می دهید، هرچه جلو تر می روید، در حالت رضایتمندی قرار می گیرید و بهره وری و تاثیر گذاری تان بیشتر می شود. تحقیقات نشان داده است که افراد در این حالت پنج برابر بیشتر از هر زمان دیگر بهره وری دارند. وقتی به هر دلیلی (مانند چک کردن یک پیامک، خواندن یک خبر و یا پاسخ دادن به یک تماس تلفنی) ، برای لحظه ای دست از کار می کشید، از این حالت بهره وری خارج می شوید. این بدین معناست که مجدد به 15 دقیقه زمان نیاز دارید تا بتوانید به همان حالت ثبات و تمرکز قبلی دست پیدا کنید. پس بهتر است برای انجام این کار ها زمان های مشخصی را در تایم کاری تان تعیین کنید تا سبب خدشه وارد شدن به کار های تان نشود.
 • چک کردن تلفن همراه حین صحبت کردن با دیگران
  هیچ چیز بد تر از این نمی باشد که حین صحبت با فردی مدام به صفحه گوشی تان نگاه کنید و یا پیام های تان را پاسخ دهید. وقتی در حال صحبت با فردی می باشید، تمام تمرکز و انرژی خود را باید روی همان موضوع بگذارید. در این حالت می بینید که گوش دادن به صحبت های دیگران و شرکت در بحث های آن ها بسیار لذت بخش می باشد.
 • تعیین اعلان های مختلف برای برنامه های مختلف
  برخی گمان می کنند اگر برای هر برنامه نظیر فیس بوک، ایمیل، پیامک و تلگرام یک اعلان تنظیم کنند، نشان دهنده بهره وری و و تاثیر گذاری آن ها می باشد. هر بار که پیامی روی این برنامه ها برای شما ارسال می شود، تمرکز شما روی کاری که در حال انجام دادن آن هستید، از بین می رود. به همین منظور بهترین کار این است که صدای اعلان های مختلف دستگاه های الکترونیک تان را قطع کنید و در عوض یک زمان مشخصی برای چک کردن آن ها تعیین کنید (مثلا هر یک ساعت یک بار). قطعا به این روش بهتر می توانید کار خود را پیش ببرید و از بهره وری بیشتری بر خوردار خواهید شد.
 • وقتی باید بگویید “نه” می گویید “بله” !
  تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا در سن فرانسیسکو نشان داده است که هرچه بیشتر در نه گفتن مشکل داشته باشید، بیشتر احساس استرس، افت نیرو و افسردگی خواهید کرد. همه این موارد مربوط به خود کنترلی می باشد. نه گفتن یکی از بزرگترین چالش های خود کنترلی برای هر فردی می باشد. “نه” یک کلمه قدرتمندی می باشد که نباید از بیان آن ترسید. زمان نه گفتن، افراد بیشتر از عبارت های احساسی مانند “فکر نمی کنم بتوانم این کار را انجام دهم” یا “مطمئن نیستم” استفاده می کنند. نه گفتن باعث می شود، زمان بیشتری برای انجام کار های مهم تر زندگی تان داشته باشید. فقط به خاطر داشته باشید که این رفتار، یک رفتار خود کنترلی می باشد و شما را از تاثیرات منفی در امان نگه می دارد.

ده عادت بد

 • فکر کردن درباره افراد منفی گرا
  همیشه افرادی هستند که سعی می کنند با منفی گرایی های شان شما را از تلاش و پیشرفت و رسیدن به موفقیت های تان باز دارند. هر بار که دیدید دارید به این افراد و صحبت های شان فکر می کنید، سعی کنید فردی را به خاطر آورید که احساس خوبی به شما می دهد. قطعا افراد زیادی هستند که استحقاق توجه و فکر کردن به آن ها را دارند. پس تنها کاری که باید بکنید این است که به افرادی که حال شما را بد می کنند فکر نکنید و در عوض به افرادی فکر کنید که به شما احساس آرامش می دهند.
 • انجام چند کار به طور همزمان در زمان بر گزاری جلسات
  هرگز نباید توجه خود را با هیچ چیز دیگری تقسیم کنید، خصوصا در زمان برگزاری جلسات کاری تان. اگر جلسه ای از اهمیت زیادی برای شما بر خوردار نیست پس نباید در آن شرکت کنید و اگر برای تان اهمیت دارد، پس باید تمام حواس و تمرکز خود را روی آن بگذارید. به همین منظور باید تمام مواردی که ممکن است حواس شما را پرت کند، از خود دور کنید. انجام چند کار به طور همزمان به ارزش ها و اهمیتی که به کار ها می دهید خدشه وارد می کند.
 • شایعه پراکنی و بدگویی
  شایعه پراکنی شاید برای برخی از افراد یک سرگرمی باشد اما در طول زمان منجر به تاثیرات منفی روی شخصیت شما و دیگر افراد می شود. پس بهتر است وقت ارزشمند خود را صرف چنین رفتاری نکنید. یک جمله معروف است که می گوید: افراد بزرگ درباره ایده ها، افراد معمولی درباره اتفاقات و افراد کوچک و سطح پایین درباره دیگر افراد صحبت می کنند.
 • تا زمانی که مطمئن نیستید موفق می شوید، دست به عمل نمی زنید
  بیشتر نویسنده ها ساعت های بی شماری را صرف بارش ذهنی درباره کاراکتر ها و طرح داستان شان می کنند. آن ها حتی چندین صفحه را پشت سر هم و بی وقفه می نویسند در حالی که ممکن است از آن صفحات در کتاب نهایی شان استفاده نکنند. این کار را به این دلیل انجام می دهند که می دانند ایده ها به زمان، برای شکوفا شدن نیاز دارند. اما اکثر ما صبر می کنیم تا بهترین زمان را برای شروع کار مان انتخاب کنیم و یا گمان می کنیم ایده ما هنوز برای اجرایی شدن خوب نیست. اما قبل اگر تا شروع نکنید، چطور می توانید بفهمید ایده شما مفید است یا نه؟ یادتان باشد می توانید یک صفحه بد را ویرایش کنید اما نمی توانید یک صفحه خالی را اصلاح کنید.
 • خود تان را با دیگران مقایسه می کنید
  وقتی حس لذت و رضایت تان منوط به مقایسه خودتان با دیگران می باشد، دیگر این شما نیستید که شادی و موفقیت را برای خود می سازید. وقتی احساس خوبی درباره آنچه انجام داده اید دارید، اجازه ندهید نظر هیچ فردی آن را زیر سوال ببرد. در حالی که امکان ندارد جلوی فکر دیگران درباره خود را بگیرید، اما می توانید دست از مقایسه خود با دیگران بر دارید. به این روش دیگر برای شما فرقی نخواهد داشت که دیگران چه فکری درباره کار هایی که انجام می دهید می کنند. صرف نظر از هر فکری که دیگران درباره شما دارند، یک چیز مسلم است و آن هم این است که هیچ وقت شما به آن خوبی و یا بدی که دیگران نظر می دهند نمی باشید.

با تمرین حذف این عادت های بد در زندگی می توانید ماهیچه های خود کنترلی تان را تقویت کنید و عادت های بدتان را رفته رفته حذف کنید.