میکس و مسترینگ

میکس و مسترینگ

میکس و مسترینگ ، در واقع دو قسمت مجزا در پروسه ی ضبط تا انتشار آهنگ هستند ، که مطالب گسترده و پیچیده ی آن ، افراد زیادی را گیج می کند! حال اگر در حال ضبط و تهیه یک آلبوم موسیقی برای فروش هستید ، میکس و مسترینگ اصولی ، الزامی است.

میکس :

هنگامی که چندین صدا یا آوا با یکدیگر ادغام می شوند، این عمل میکس نامیده می شود . به طور کلی میتوان گفت آمیختن چندین صدای مختلف با هدف تولید آوایی جدید، میکس نامیده می شود . این عمل توسط فردی انجام میشود که دارای هنر میکس باشد زیرا این عمل با ترکیب انواع فرکانس های صدا همراه و مستلزم این می باشد که فرد با داشتن مهارت آمیختن صدا و یک دست کردن تمامی فرکانس ها این کار را انجام دهد .

مسترینگ :

آخرین مرحله تولید صدا در صنعت موسیقی مسترینگ نامیده می شود . در این مرحله صدای تولید شده به بالاترین درجه کیفیت خود میرسد. بدین صورت که صدای تولید شده توسط همه دستگاه های الکترونیکی قابل پخش باشد به علاوه درجه کیفیت خود را نیز حفظ کند .برخی بر این باورند که مسترینگ فقط استفاده از اکولایزر می باشد، در حالی که مسترینگ با تغییر بالانس سازه ها، افزایش و یا کاهش حالت استریو در محدوده خاصی از رنج فرکانسی، بالا بردن صدای درام و همزمان محدود کردن صدای بس و رفع صداهای آزاد دهنده می باشد .

میکس و مسترینگ
میکس و مسترینگ

آموزش میکس و مسترینگ :

یادگیری هنر میکس و مسترینگ مستلزم تمرین و تکرار می باشد و فقط با دیدن فیلم های آموزشی فرد به نتیجه دلخواه خود نخواهد رسید . همچنین برای انجام این کار فرد با داشتن دانش کافی در زمینه میکس و مسترینگ،داشتن تجهیزات مناسب برای انجام این کار و مهم ترین نکته داشتن تجربه کافی می تواند عمل میکس و مسترینگ را انجام دهد . پیشنهاد می شود فرد قبل از شروع به انجام کار در دوره های آموزشی میکس و مسترینگ شرکت کرده و با گذراندن این دوره ها و کسب دانش کافی شروع به انجام کار کند.امروزه رشته میکس و مسترینگ در اکثر آموزشگاه های کشور و با اعطای مدرک ملی و بین المللی تدریس می شود .

دروه های آموزشی میکس و مسترینگ در دوره های مقدماتی تا پیشرفته تدریس می شوند و دارای سرفصل های مختلفی می باشند که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود :

  1. تئوری مهندسی صدا (Audio Engineering)
  2. فیزیک صوت (Physics of Sound)
  3. طراحی صوت (Sound Design)
  4. رزونانس (Resonance)
  5. پردازش سیگنال (Signal Processing)
  6. تفکیک فرکانس (Frequency Separation)
  7. تداخل فرکانس (Frequency Interference)
  8. پلاریته (Signal Polarity)
  9. لودنس (Loudness)
  10. اپراتوری استودیو دیجیتال (کیوبیس،پروتولز،سونار)

علاقه مندان می توانند پس از ثبت نام در آموزشگاه و گذراندن دوره های مقدماتی تا پیشرفته مدرک ملی و بین المللی دریافت نمایند.

ثبت نام دوره آموزش میکس و مسترینگ