میثم شکری ساز

میثم شکری ساز و عادات میلیونری

زندگی همه انسان ها پر از چالش و سختی و عدم قطعیت است. دنیا ثابت کرده که داشتن ثروت و امکانات مادی نمی تواند موفقیت کسی را تضمین کند. حکایت یک شبه راه صد ساله رفتن نیز به خیلی از افراد ثابت کرده که یک افسانه بیش نیست.
در چنین دنیایی با عدم قطعیت فراوان تنها می توان به سبک زندگی و عادات و الگوهای موفق تکیه کرد. عادات افراد موفق قطعا می تواند تاثیرات مثبتی روی زندگی ما بگذارد. باید از این عادتها بخواهیم که کشتی زندگی را به ساحل موفقیت و عافیت برسانند. باید پذیرفت که دربزرگراه زندگی، راه انسان راحت نخواهد بود.
هرچاله ای، چاره ای به تو خواهد آموخت. برای جلوگیری از پسرفت، پس باید رفت. راه موفقیت همیشه در حال ساخت است. از آموخته هاست که سبک زندگی و عادات افراد به وهله ظهور می رسد. یادگیری عادات افراد موفق می تواند یک الگوی زیسته شده را در اختیار ما بگذارد. من “میثم شکری ساز” در این یادداشت به بخشی از رفتارهای زندگی ساز افراد موفق اشاره خواهم کرد. تحقیقات متعددی نشان داده که معمولا ۲۱ سال طول می کشید تا یک فرد ثروت خود را از میلیون دلار به میلیارد دلار برساند.
امروزه به دلیل تغییر بازی کسب و کارها این رقم با سرعت روز افزونی رو به کاهش است. در این نوشتار سرعت برای ما اهمیت کمتری دارد. اما مسئله اینجاست که فارغ از زمانی که طول می کشد تا یک میلیاردر به دنیا معرفی شود همه آنها سبک یکسانی از عادات را تجربه کرده و آن را به عنوان شاکله شخصیتی خود پذیرفته اند.

 

میثم شکری ساز و عادات میلیونری

 

عادات میلیونری از نگاه میثم شکری ساز

مطالعه؛ عنصر جدایی ناپذیر زندگی افراد موفق

میلیونرهای موفق هر روز بخشی از زمان خود را صرف مطالعه می کنند. در دنیای امروز کسب اطلاعات غنی و سازنده، شنیدن تجربیات افراد مختلف می تواند گذرگاهی جدید به سوی موفقیت در زندگی انسان ایجاد کند. کمتر میلیونری در دنیا وجود دارد که وقتی برای مطالعه نداشته باشد. در یک تحقیق جامع در خصوص سبک زندگی افراد موفق مشخص شد که ۸۸ درصد ثروتمندان حداقل ۳۰ دقیقه در روز را به یادگیری مطلب جدیدی از طریق مطالعه کردن مشغول هستند.
مطالعه باید چالشی باشد. صرفا مطالعه مطالب سرگرم کننده یا هجو نمی تواند بخشی از این عادت موفقیت باشد. مطالعه زندگی نامه افراد موفق، تاریخ کشورهای بزرگ، اقتصاد خرد و کلان مهم ترین موضوعاتی هستند که میلیونرها به آنها علاقه نشان داده اند.

اتکا به خود، افراد موفق معمار زندگی خود هستند

انسان های موفق معمار روح و جسم خود هستند. وجود ما همانند اتاقی است که تا آخر عمر در آن زندگی می کنیم. شاید بتوان از امنیتی ترین زندان ها فرار کرد اما هیچ راهی برای فرار از خود وجود ندارد. به جای فرار باید معمار زندگی خود باشیم. باید بتوانیم روح و جسم خود را مجدد بازسازی کنیم. این بازسازی با خلق عادت های جدید امکان پذیر است. تنها زمانی متوجه خواهید شد که ثروت فاکتور بی ارزشی است که بیماری به سراغ انسان بیایید.
یک عادتی که باید از همین امروز در خود ایجاد کنید ورزش کردن و توجه به سلامت فیزیکی است. جسم سالم مرکب روح است. همه افراد موفق در کنار تمرین های ذهنی به ورزش مداومت می ورزند. انسان باید با جسم خود دوستانه برخورد کند. باید همیشه سلامت خود را در بالاترین سطح ممکن حفظ کنیم. این موضوع را می توان از حسرت های پایان عمر استیو جابز متوجه شد.
روی سخن من با عزیزانی است که نقص عضو دارند یا درگیری بیماری هستند. تحقیقات نشان داده که سلامت جسمی فقط ۷ درصد از خوشبختی را شامل می شود. پس ناامید نباشید و سعی کنید قلمروهای متفاوتی از زندگی را فتح کنید. معمار زندگی خود بودن بزرگترین هنری است که باید بیاموزیم.

 

 

اصل گرایی و پایبندی به قوانین شخصی

در شرایط فعلی برای اینکه انسان بتواند به موفقیت دائمی دست بیابد باید به الگوهای ذهنی موجود در جامعه احترام بگذارد. همه ی ما انسان ها باید قبول کنیم که به یک سری اصول پایبند باشیم. اصل گرایی یکی از عادت های اصلی میلیونرها و افراد موفق است. اگر کسی در زندگی خود هیچ اصل و بنیانی نداشته باشد نمی تواند در این دنیای پرطلاطم مسیر واقعی خود را پیدا کرده و در آن گام بردارد. باید بدانید که هدف اصلی شما در زندگی چیست؟
برای چه هدفی حاضر هستید شبانه روز وقت بگذارید؟ شما به چه چیزهایی در این دنیا احترام می گذارید؟ خط قرمزهای شما چیست و چرا ؟ پاسخ به سوالاتی از این دست به شما کمک خواهد کرد که چرایی زندگی خود را درک کنید. اگر چرایی زندگی را درک کردید باید بتوانید برای هر چگونگی آن خود را آماده کنید. برای مثال تصور کنید بزرگترین آرزوی شما رسیدن به پوزیشن شغلی مدیریت پروژه در یک شرکت بزرگ بین المللی است.
این چرایی شما در زندگی است. باید اصول رسیدن به این جایگاه را بیاموزید. برای چگونگی رسیدن به این آرزو خیلی وسواس به خرج ندهید. هدف را دنبال کنید. حتی اگر لازم بود کارتان را از پایین ترین پوزیشن های شغلی شروع کنید. ممکن است یک بازه به کارهای غیرمرتبط و بعضا سطح پایین تن بدهید. ولی نباید تسلیم بشوید. اصل تسلیم ناپذیر بودن را در همه امور زندگی خود تسریع دهید. این یکی از بزرگترین اصول و عادات های میلیون دلاری در عصر حاضر است.
شانس متعلق به کسی است که یکبار دیگر تلاش می کند
تفکر شانس را یکبار برای همیشه از زندگی خود دور بیاندازید. شانس متعلق به کسی است که بیشترین تلاش را در زندگی کرده است. شانس متعلق به کسی است که ناامید نشده است. نوشتن اهداف، داشتن یک برنامه استراتژیک شخصی، برنامه ریزی سناریو برای زندگی و هزاران رویکرد مدیریت موفق اتفاقاتی است که همه افراد موفق یکبار آن را به صورت جدی در زندگی دنبال کرده اند؛ مثل من، میثم شکری ساز.
بگذارید برای شما داستانی تعریف کنم. جک کنفیلداز ( یکی از نویسندگان موفق آمریکایی) داستان نوشتن اهداف خود و باور به روزهای متعالی در زندگی خود را به ما می گوید. داستان را از زبان خودش دنبال کنیم:

” من نوشتن هدف ‌هایم را از سال ۱۹۷۴ آغاز کردم. در آن زمان یکی از هدف ‌هایم اجرای یک برنامه‌ی تلویزیونی بود. شاید برای من که در آن زمان یک ورشکسته بودم، نوشتن چنین هدفی، غیر منطقی تلقی میشد؛ زیرا تهیه یک برنامه‌ نیمساعته تلویزیونی، دست ‌کم ده‌ هزار دلار هزینه بر می داشت. اما حُسن هدف ‌نویسی به همین است که آدم هرچه بخواهد می ‌تواند بنویسد. ۹ سال بعد بود که شبکه‌ی تلویزیونی HBO از من درخواست کرد تا اولین برنامه‌ی تلویزیونیم را اجرا کنم. وقتی مسئول شبکه به من تلفن زد به او گفتم: «منتظر تلفن شما بودم.» و او خنده‌ای کرد و گفت: « از کجا می‌دانستید که من قرار است زنگ بزنم؟» جواب دادم: «می ‌دانستم، چون ۹ سال پیش آن‌ را نوشته بودم.”

انگیزه و رهایی از قید توقعات

میثم شکری ساز توصیه می کند که اهرم هایی که شخصیت شما را برای موفقیت آماده می کنند بشناسید و هر روز برای تقویت آنها تلاش کنید. انگیزه یکی از مهم ترین عادت هایی است که باید در خود ایجاد کنید. انگیزه قوی در واقع سوخت حركت ما در طول مسیر موفقیت هست كه مانع توقف ما در مسیر میشود. این انگیزه به ما این اطمینان را می‌دهد كه حتماً تمام كارها را انجام خواهیم داد. در مسیر موفقیت سعی کنید تمام تکیه شما به خودتان باشد.
سطح توقعاتتان را از دیگران به حداقل برسانید. باید مسئولیت همه چیز را بپذیریم و سعی کنیم یکبار برای همیشه این ذهنیت توقع را در وجود خود نابود کنیم. در گام بعدی باید روی اراده خود کار کنیم. به جای این‌كه فعالیت‌هامان را به تعویق بندازیم، به استقبال آن‌ها بریم و آن‌ها را انجام بدهیم اگر اراده كنیم، هر چیزی كه بخواهیم را بدست میاوریم.
مسیر موفقیت در کنار تمام تکنیک هایی که دارد نیازمند یک هنر والاست. این هنر چیزی جز صبر و شکیبایی و صداقت نیست. تلاش کنیم همیشه و در هر موقعیتی صبور باشیم، حتی در مواقع شكست و ناكامی. چیزی به نام شکست در این دنبا وجود ندارد. ما یا موفق می شویم و یا می آموزیم. صداقت به ما شخصیت والایی می‌بخشد و باعث اعتبار ویژه‌ی شما می‌شود؛ این ویژگی را در شخصیت‌تان پرورش بدهید.

 

میثم شکری ساز

موفقیت ابزاری برای دستیابی به خوشبختی

در پایان باید اعلام کنم که طعم شیرین موفقیت را نمی توان با هیچ تجربه ای مقایسه کرد. اما باید بدانید که موفقیت همه راه در این زندگی نیست. برای موفقیت باید تلاش کرد ولی برای آن نباید جان داد. به نظر می رسد که ما انسان ها به دنبال چیزی فراتر از موفقیت باید باشیم. باید خود را برای خوشبختی آماده کنیم. وقتی به خوشبختی دست یافتیم قطعا موفقیت نیز از آن ماست.
خوشبختی از آن كسی است كه در فضای شکرگزاری زندگی كند. فارغ از اینکه نتیجه تلاش ما به کجا ختم می شود. خوشبختی چیزی جز آرامش نیست. و هر كس كه این موهبت الهی را دارد، خوشبخت است. روانشناسی موفقیت تا جایی خوب است که به عزت نفس و اعتماد به نفس ما در شرایط فعلی لطمه ای وارد نکند.

سخن پایانی:

عادات درست در مسیر رسیدن به موفقیت بسیار اثرگذارند. می توان گفت که عادت‌های خوب به‌اندازه عادت‌های بد اعتیاد‌آورند. اگر عادت خوبی کسب کردید، به‌سمت عادت‌های خوب بعدی پیش بروید. ما انسان ها معمولا در طول یک سال می توانیم 8 تا 10 عادت تازه را در وجود خود نهادینه کنیم. در مقابل به این تعداد که عادتی را اضافه می کنید عاداتی را نیز حذف می کنید. عادت‌های روزانه روی افکار و زندگی شما تاثیر بالایی دارند. شکل دهی عادات در روال زندگی شما موثر است. پس با نگاهی به عادات افراد موفق می توانید عادات درست را انتخاب کنید. دقت کنید که عادت‌هایتان شما را شکل می دهند.

سوالات متداول:

افراد موفق چه نوع سبک مطالعه ای را دنبال می کنند؟
مطالعه چالشی. زندگی نامه افراد موفق، تاریخ کشورهای بزرگ، اقتصاد خرد و کلان مهم ترین موضوعاتی هستند که میلیونرها به آنها علاقه نشان داده اند.

اغلب ثروتمندان چند دقیقه از روز را به مطالعه اختصاص می دهند؟
حداقل ۳۰ دقیقه

مهمترین عادتی که باید در خود ایجاد کنیم ازنظر میثم شکری ساز چیست؟
انگیزه یکی از مهم ترین عادت هایی است که باید در خود ایجاد کنید. انگیزه قوی در واقع سوخت حركت ما در طول مسیر موفقیت هست كه مانع توقف ما در مسیر می شود.

آیا توجه به اصل گرایی برای تبدیل شدن به فردی موفق مهم است؟
بله؛ اصل گرایی یکی از عادت های اصلی میلیونرها و افراد موفق است. اگر کسی در زندگی خود هیچ اصل و بنیانی نداشته باشد نمی تواند در این دنیای پرتلاطم مسیر واقعی خود را پیدا کرده و در آن گام بردارد.

ساخت عادات درست چه مدت طول می کشد تا در انسان نهادینه شوند؟

براساس بررسی و پژوهش های انجام شده پس از 21 روز یک عادت در شما شکل می گیرد و با مرور زمان و تکرار آن در وجودتان نهادینه می شود.