پادزهر نگرانی

پادزهر نگرانی

پادزهر نگرانی | سر و صدا های منفی همیشه در هر جایی از جامعه ما وجود دارند، اما گاهی اوقات متوجه می شوید که این سر و صدا های مزاحم در سرمان هم، جریان دارد. نگرانی را می توان یکی از بلند ترین سر و صدا های موجود در ذهن مان تعبیر کرد و برای بسیاری از ما حذف این صدا ها بسیار دشوار می باشد. اما باید بدانید با یادگیری یک سری تکنیک ها می توانید به این مهم دست پیدا کنید. بد نیست بدانید، نگرانی نشانه عشق و علاقه نیست، بسیاری از افراد فکر می کنند زمانی که نگران هستند نشان از عشق و علاقه آن ها به کار و یا فرزندان می باشد.

نگرانی علاوه بر اینکه از لحاظ احساسی ما را آزرده می کند، بلکه می تواند کیفیت و کمیت زندگی مان را نیز به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار دهد. محققان به تازگی دریافتند که نگرانی و ترس می تواند پروتئین های بدن را در کروموزوم هایی به نام تلومر، از بین ببرد که به تدریج باعث پیری زودرس می شود.

بهترین پادزهر نگرانی این است که درست برعکس آن عمل کنید به این معنا که از زمان حال خود لذت ببرید. یک فرد نگران ممکن است بپرسد: “چه اتفاق بدی ممکن است رخ دهد؟” اما یک فرد که نگرانی ها در خود سرکوب کرده است می گوید: “حتما اتفاق بسیاری خوبی قرار است رخ دهد!” دو دقیقه زمان بگذارید و ده چیزی که به شما احساس مثبت می دهد را روی یک کاغذ یادداشت کنید. این موارد ممکن است فرزندان تان، ارزش های تان و یا هر نشانه مثبتی در شخصیت تان باشد. سپس این موارد را با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

محققان به تازگی دریافته اند که زمانی که افراد احساسات مثبت خود را یادداشت می کنند و برای فکر کردن درباره آن ها زمان می گذارند، سطح نگرانی های خود را به طور چشم گیری کاهش می دهند و از بالا رفتن سطح کورتیزول در بدن خود جلوگیری می کنند. در نتیجه عملکرد فکری و ذهنی این افراد بهبود پیدا می کند و می توانند 10 الی 15 درصد بیشتر از قبل از توانایی هایی که دارند، بهره ببرند. با حذف انرژی منفی و پنهان کردن آن ها در پس ذهن خود می توانید مجددا از نیروی خود برای موفقیت، شادی و حتی زندگی طولانی تر بهره ببرید و زندگی سالم تری داشته باشید.

9 راه برای نه گفتن به احساسات و افکار منفی

حتما شنیده اید، که به شما می گویند نیمه پر لیوان را ببین. اما رفع ناراحتی و انرژی های منفی از زندگی به همین راحتی ها نیست و باید استراتژی های آن را یاد بگیرید تا بتوانید از مزایای آن استفاده کنید تا به دنبال آن زندگی شادتری داشته باشید. برای شروع باید احساسات و افکار منفی را در خود کاهش دهید.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با نکته های مفیدی درباره کاهش منفی بافی ها در زندگی تان آشنا شوید.

 • اهداف معقولی برای خود تعیین کنید
  بسیاری از افرادی که دچار منفی بافی می باشند به این دلیل است که اهداف بسیار بزرگ و نا معقولی برای خود تعیین کرده اند و به دلیل اینکه می دانند برای رسیدن به آن ها با مشکل و چالش های زیادی مواجه می شوند، نگرانی شان بیشتر می شود و احساسات منفی زیادی به سراغ شان می آید. پس به جای اینکه بگویید: “می خواهم امسال یک کتاب بنویسم” هدف خود را با با شرکت در کلاس های نویسندگی آغاز کنید و فکر نوشتن را تنها به چند صفحه ، محدود کنید. رضایت در دست یابی به اهداف کوچکتر می تواند برای شما به مثابه یک نیروی انگیزشی بزرگ باشد.
 • به مشکلات به چشم چالش نگاه کنید
  کلمات نیروی بسیار زیادی دارند، کلید شادی، انرژی و موفقیت شروع یک صبح پر انرژی و سر شار از کلمات مثبت و مثبت اندیشی می باشد. سعی کنید لیستی از کلمات و عبارت های منفی که دائما به ذهن تان خطور می کند، تهیه کنید و برای هر کدام از آن ها معادل مثبتی پیدا کنید. اگر دائما از مشکلاتی برای تان در کار و زندگی پیش می آید، گلایه کنید، هیچ وقت احساس رضایت نخواهید داشت، پس سعی کنید از این به بعد با هر مشکلی که مواجه می شوید به آن به دید چالش نگاه کنید. عبارت های باید دار را از خود دور کنید و به جای آن از “من می توانم” استفاده کنید.
  محققان بر این باورند که عبارت “باید” اجبار برای شما به همراه دارد و باعث ایجاد حس نا خوشایندی در شما می شود که به تبع آن نیروی شما برای انجام آن کار را کم می کند. اما اگر از “انتخاب” استفاده کنید می توانید خود تان مسیر راه تان را مشخص کنید و در نتیجه به خود می گویید: “انتخاب می کنم الان لباس ها را بشویم تا شب بتوانم استراحت کنم”. شاید در نگاه اول چنین جملاتی تنها بیانگر جابجایی چند کلمه به نظر رسد، اما وقتی به این کار عادت کنید خواهید دید که همین جا به جایی کلمات چقدر نیرومند هستند و می توانند به طرز عجیبی زندگی شما به سمت بهتر شدن تغییر دهند. هر چه جلو تر بروید، خواهید دید که این عبارت ها نگرش شما را به زندگی به طور کلی تغییر می دهد.
 • پاسخ های پیش فرض خود را تغییر دهید
  افرادی که عادت به منفی نگری دارند، تمایل بیشتری به استفاده از اولین پاسخی که به ذهن شان می آیند دارند. در حقیقت آن ها این کار را انجام می دهند تا زمان بیشتری برای خود بخرند و گمان می کنند تصمیم درستی نیز گرفته اند، اما بعد از آن می بینند که با پاسخی که ارائه کرده اند، دیگر انتخابی برای آن ها نمانده است. پس به جای اینکه اولین پاسخی که به ذهن تان می آید را بیان کنید، بگویید: “مطمئن نیستم، اجازه بدهید کمی درباره آن فکر کنم”. آن وقت حتی اگر پاسخ تان منفی است، بهتر می توانید آن را بیان کنید.

پادزهر نگرانی

  پادزهر نگرانی
 • موفقیت های قبلی خود را مدام به خودتان یادآور شوید
  یادآوری های موفقیت نیروی مثبت زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. چه باید کارد؟ هرچیزی که شما را به یاد گذشته شاد و موفقیت آمیز تان می اندازد (مانند جوایزی که به دست آورده اید، مقاله ها و کتاب هایی که چاپ کرده اید، حتی کارت ویزیت تان) و یا روابطی که یاد آور احساس خوبی برای شما می باشد (مانند دریافت هدیه ای از همسر یا نامزدتان و یا دریافت پاداش از سمت رئیس تان) را مدام برای خود یادآوری کنید. با این روش می توانید از توانایی ها و مهارت های خود بیشتر و موثر تر استفاده کنید.
 • از زبان بدن خود استفاده کنید
  اگر توجه کرده باشید، بسیاری از افراد موفق همیشه با سری بالا و سینه ای ستبر راه می روند و هرگز خمیده و افتاده نیستند. هر فردی می تواند با تقلید این حالت ها انرژی مثبتی به خود القا کند. پس باید بدانید که زبان بدن نیز می تواند کمک زیادی به شما کند. در یک تحقیق انجام شده در هاروارد، دو دسته از شرکت کننده ها را با هم مقایسه کردند: شرکت کننده هایی که از نیروی زبان بدن خود استفاده می کردند (مانند آن هایی که به صندلی خود تکیه داده بودند و دست خود را پشت سرشان گذاشته بودند، آرنج هایشان از هم دور بود و پاهای شان روی میز مقابل ش بود) و شرکت کننده هایی که انرژی بدنی کمتری داشتند (مانند فرادی که دست به سینه می نشستند و پا های شان را روی پا می انداختند).
  بررسی ضربان قلب آن ها نشان داد که آن هایی از انرژی بدن خود استفاده می کردند سطح تستسترون (هورمونی که مربوط به احساسات و اعتماد به نفس می باشد) بیشتری داشتند و سطح کورتیزول (هورمون استرس) در آن ها کمتر بود. در مصاحبه ها مشخص شد، احساس قدرت بیشتری داشتند و ریسک پذیر تر بودند. در مقابل افرادی که از انرژی بدنی خود استفاده نمی کردند، نتایج کاملا برعکسی داشتند.
  به همین دلیل دفعه بعدی که در جمعی نیازمند اعتماد به نفس بیشتری بودید، حتما حالت نشستن خود را تغییر دهید و از نتیجه آن بهره مند شوید. یک مربی یوگا می گوید: حرکت کوه با دستانی رو به بالا، در ورزش یوگا می تواند به افراد در زمان خستگی خصوصا خستگی در چشمان، کمک شایانی کند. بیایید این حرکت را با هم تمرین کنیم. خیلی ساده می باشد: بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض لگن باز کنید. دستان خود را بالای سرتان ببرید و در موازات یکدیگر و هم عرض شانه قرار دهید. چشمان خود را ببندید و ده ثانیه در همین وضعیت بمانید و نفس عمیق بکشید. در آخر کف دست های خود را رو هم قرار دهید و مقابل سینه بگیرید و لبخند بزنید. دو سه نفس عمیق دیگر بکشید و تمام خستگی ها و انرژی های منفی را از بینی خود خارج کنید.
 • تفکر انتقادی داشته باشید تا مورد انتقاد قرار نگیرید
  یکی از روانشناسان می گوید مراجعه کننده ای داشته است که همیشه نگاه منفی به تمام اطراف و وقایع داشته است. او می گوید سعی کردم بفهمم در مغز او چه می گذرد تا بتوانم تفکر او را انتقادی بار آورم. او به هر چیزی باید نگاه منتقدانه داشته باشد تا مطمئن شود یک چیزی خوب است. او جبور بود انقدر کار کند تا به خود یادرآور شود که فرصت پیشرفت، یک بحران نیست.
  گاهی اوقات ممکن است همانطور که ما می خواهیم پیش نرود، اما باید بدانیم این اصلا بد نیست. اگر تفکر انتقادی داشته باشید می توانید همه چیز را تحلیل کنید و تشخیص دهید که در هر زمان چه چیزی برای شما بهتر می باشد. اما این کار به تمرین نیاز دارد. سعی کنید هر زمان که افکار منفی به سراغ تان می آید، توجه خود را معطوف افکار دیگری کنید و از خود بپرسید در خصوص این موقعیت چه موارد دیگری را می توانم در نظر گیرم؟
 • روز خود را با افکار مثبت شروع کنید (از دنده چپ بیدار نشوید!)
  صبح ها که بیدار می شوید، فکر کردن درباره کار هایی که دارید بسیار ساده می باشد اما باید بدانید با این کار تنها ممکن است روز خود را با شکایت و ناله آغاز کنید. پس به جای اینکه اجازه دهید هر نکته منفی وارد سرتان شود، سوالات صبحگاهی را از خود بپپرسید:
  امروز چه چیز جالبی در زندگی من وجود دارد؟
  می توانم مشوق چه کسی باشم و یا به چه کسی می توانم امروز خدمت کنم؟
  امروز باید شکر گذار چه نعمت هایی باشم؟
  فکر کردن درباره نعمت هایی که دارید و هیجانات زندگی تان می تواند نگاه و نگرش شما را به کل روز، تغییردهد.
 • از اخبار بد دوری کنید.
  منظور ما این نیست که کلا نسبت به اخبار بد بیخیال شوید. اما چرا تا وقتی که می توان روز خود را با فکر کردن به چیز های خوب، بهتر کرد، به موارد بد و منفی فکر کنیم؟ پس سعی کنید به کمک تکنیک های این مقاله و دیگر مواردی که در وب سایت ما با آن ها آشنا شده اید، افکار منفی و خبر های بد را از خود دور کنید . گاهی اوقات حضور در برخی از شبکه های اجتماعی شما را ناخواسته با چنین اخبار بدی رو به رو می کند، تعلل نکنید و سریعا از چنین شبکه ها و کانال هایی دوری کنید.
پادزهر نگرانی
پادزهر نگرانی
 • تحریفات فکری را از خود دور کنید.
  موارد منفی زیادی در جهان وجود دارد. بالاخره آسمان زندگی هیچ کسی همیشه آبی و آفتابی نیست. اما بهتر است به نکات مثبت زندگی تان توجه بیشتری داشته باشید. به هر حال ممکن است همه ما در برخی از مواقع دچار افکار تحریف شده ای شویم که باعث می شود درک ما از واقعیت دچار بحران و مشکل شود و حتی در مواردی به منفی نگری زیادی بیانجامد.
  نمونه ای از این تفکرات تحریف شده ذهن خوانی می باشد، فکر می کنید می داند، افراد درباره چه چیزی صحبت می کنند. مثلا فردی از شما را برای ناهار دعوت می کند و شم فکر می کنید نظر و احساس بدی به شما دارد. وقتی آینده را به صورت منفی پیش بینی می کنید و سپس بر اساس این پیش بینی به وقایع واکنش نشان می دهید، فرصت های خوب را از دست می دهید. لحظه ای فکر کنید و ببینید افکار تحریف شده شما چه هستند. آن ها را شناسایی کنید و سعی کنید با عادت های فکری خوب، آن ها را جایگزین کنید.