راهنمایی برای خودآموزی

راهنمایی برای خودآموزی

چطور در یادگیری خودآموز موفق باشیم؟

راهنمایی برای خودآموزی | در عصر تغییرات آن هایی موفق هستند که هر روز مطالب جدیدی بیاموزند چرا که با یادگیری می توانند خود را برای رویایی با هر چالش و موقعیت جدیدی در دنیای رو به تغییر امروز، آماده کنند. امروزه در عصری زندگی می کنیم که یادگیری خودآموز بسیار مورد توجه واقع شده است. چرا که دیگر زمانی برای صبر کردن و استفاده از فرصت های یادگیری وجود ندارد. این خود ما هستیم که باید برای خودمان تصمیم بگیریم و هر روز خود را یک گام به جلو پیش ببریم.

امروزه ثابت شده است که افرادی که بیش از 10 ساعت در هفته را صرف یادگیری های آنلاین می کنند به خوبی با فناوری های نوین روز دنیا آشنایی دارند. پیام ما به شما این است که به عنوان کارمندان و شاغلین در عصر جدید باید خود را در یادگیری درگیر کنید و از موقعیت های یادگیری خودآموز به نفع پیشرفت و موفقیت هرچه بیشتر خود استفاده کنید.

این توصیه تنها برای افرادی که با فناوری های نوین سر و کار دارند، صدق نمی کند، بلکه هر فردی می تواند امروزه وارد این فضای یادگیری شود و خود را در هر موقعیت و سمَتی که هست، بالا بکشد و موجب ترقی و رشد خود شود. تغیرات مداوم روی فناوری های دنیا می تواند بر تمامی کسب و کار ها و هر صنعتی تاثیر چشم گیری داشته باشد به همین دلیل فرقی نمی کند در چه حوزه و رشته ای کار می کنید، باید خود را برای رویارویی با این موقعیت های جدید آماده کنید. خبر خوب این است که به راحتی و بسیار مقرون به صرفه می توانید از مزایای یادگیری خودآموز استفاده کنید. با ما همراه باشید تا در ادامه به برخی از مزایا و محاسن یادگیری های خودآموز اشاره کنیم:

 • امروزه با استفاده از کارت های کتابخانه ها، نه تنها می توانید به بسیاری از کتاب های چاپی دسترسی داشته باشید، بلکه می توانید بسیاری از کتاب های مورد نظرتان را نیز از طریق اینترنت و کتابخانه های مجازی دانلود کنید و از آن ها بهره مند شوید.
 • میلیون ها پادکست با موضوعات متنوع و مختلفی نیز برای شما موجود می باشد. اکثر این پادکست ها رایگان هستند و به راحتی می توانید از محتوای آموزشی و مفید آن ها استفاده کنید.
 • اپلیکیشن ها و برنامه های متنوعی نیز امروزه موجود می باشد که می توانید به راحتی آن ها را روی تلفن های هوشمند خود نصب کنید و از برنامه های آموزشی آن ها در هر زمان و مکانی که تمایل داشتید، استفاده کنید.
راهنمایی برای خودآموزی
راهنمایی برای خودآموزی

برای شروع برنامه یادگیری خودآموز تان باید با 15 دقیقه در هر روز شروع کنید. این 15 دقیقه می تواند 5 دقیقه گوش دادن به پادکست ها، 5 دقیقه خواندن کتاب های الکترونیک و 5 دقیقه نوشتن آنچه که یاد گرفتید باشد. تصور کنید اگر هر روز این عادت را برای خود تکرار کنید، در هفته، ماه و سال چقدر می شود. قطعا زمان زیادی است و می توانید در این زمان حجم وسیعی از اطلاعات را بخوانید و مطالب بسیار زیاد و متونوعی یاد بگیرید. در نهایت ناگهان خواهید دید که چقدر در این راه پیشرفت کرده اید و این یادگیری ها چقدر به شما در پیشرفت و موفقیت تان کمک کرده است.

برای مثال اگر در بخشی از کار خود تجربه ندارید و یا احساس می کنید برای این که از دیگران عقب نیافتید باید مطالب جدیدی بیاموزید، می توانید این فرایند یادگیری خودآموز را برای خود شروع کنید. اما باید در انجام این کار حوصله داشته باشید، چون موفقیت یک شبه حاصل نمی شود. مرحله به مرحله و گام به گام پیش بروید و از پیشرفت متوالی و مداوم خود هرچند با سرعت کم، لذت ببرید. در نهایت خواهید دید که در محیط کار تان چطور خود تان را به دیگران رسانیده اید و چه بسا از آن ها جلو زده اید. این روش تقریبا برای تمامی افراد موفق کارایی داشته است. هیچ کدام از این افراد یک شبه به موفقیت نرسیده اند. حوصله به خرج دهید و منتظر تماشای نتایج کار خود بنشینید. در ادامه می خواهیم به شما برای شروع این مسیر راهنمایی کنیم:

 • در ابتدا باید اهداف یادگیری خود را مشخص کنید و ببینید کدام هدف برای شما از اهمیت بیشتری بر خوردار است آن وقت روی همان تمرکز کنید.
 • مواردی را انتخاب کنید که همین امروز می توانید شروع کنید.
 • هر روز 15 دقیقه صرف مطالعه درباره هر هدف خود کنید.
 • اصل تمرین و تکرار و فراموش نکنید و سعی کنید با تکرار کردن، هر آنچه فرا گرفته اید در خود نهادینه کنید.

بیایید در ادامه مقاله نکاتی هم برای افرادی ارائه کنیم که هنوز در کلاس های مدرسه یا دانشگاه حاضر می شوند و می خواهند از این موقعیت یای یادگیری کمال استفاده را ببرند:

چطور در کلاس درس تمامی حواس و تمرکز خود را روی دروس مان معطوف کنیم؟

شروع سال تحصیلی برای همه هیجان انگیز می باشد و همه تلاش می کنند سال تحصیلی خود را به بهترین شکل شروع کنند تا نتایج بسیار عالی هم از آن ببینند. همیشه در ابتدای سال مغازه ها پر از سر رسید ها و تقویم های برنامه ریزی می باشند که بسیار خوش رنگ و لعاب طراحی شده اند و حتما شما نیز یکی از آن ها را برای خود تهیه کرده اید.

جدا شدن از عادت های تابستانه و تا دیر وقت خوابیدن در ابتدای هر سال تحصیلی دشوار است. حتی اگر شما دوران مدرسه و دانشگاه را تمام کرده باشید و حتی اگر در خانه و اطرافیان خود کسی را با این شرایط نداشته باشید، باز هم جو این فصل از سال را به خوبی احساس خواهید کرد، چون بسیاری از برنامه های تابستانی و ساعات کاری تغییر می کنند، شب ها طولانی تر می شوند، سفر ها کم تر می شود و ناخودآگاه شما نیز وارد این تغییرات می شوید. اما بیایید برگردیم به کلاس های درس و ببینیم در این کلاس ها چه می گذرد و دانش آموزان و دانش جویان باید چه کاری برای موفقیت هر چه بیشتر و تمرکز بیشتر روی مطالب درسی، انجام دهند.

شاید، اولین روز سال تحصیلی دانشجوها به شادابی اولین روز مدرسه ای ها و کلاس اولی ها نباشد، اما به هر حال هر دو در مسیر پیشرفت و تغییر قرار دارند. برای موفق شدن در هر کلاس درسی نیازمند یک ساختار آموزشی با ثبات می باشید. حتی اگر دوران درس و دانشگاه را تمام کرده اید، می توانید با بهره مندی از توصیه های زیر در زندگی خود نیز موفق باشید. چون به هر حال همه ما همیشه در حال یادگیری هستیم.

اگر می خواهید تغییر بزرگی در زندگی خود احساس کنید باید اهداف خود را به روشنی برای خود مشخص کنید و تا زمانی که به آن ها دست پیدا نکرده اید، دست از تلاش بر ندارید. برای شروع یک سال تحصیلی موفق و داشتن زندگی با برنامه و منظم به این توصیه ها عمل کنید:

 • با برنامه ریزی درسی آغاز کنید: هدف تان در پایان سال تحصیلی چیست و می خواهید به چه جایگاهی در آخر سال دست پیدا کرده باشید؟ به چه چیز هایی برای مطالعه و درس خواندن نیاز دارید؟ چه کار هایی باید انجام دهید تا به این هدف تان برسید؟ چه مهارت هایی را باید در خود تقویت کنید؟ به این پرسش ها پاسخ دهید تا مسیر پیشرفت و برنامه ریزی تان را بتوانید دقیق تر برنامه ریزی کنید.
 • سپس طرح درس را برای خود ایجاد کنید: معلمان معمولا برنامه های درسی در طول سال را به بخش های کوچکی تقسیم می کنند و هر روز به بخش خاصی از آن می پردازند. طرح درس می تواند شامل فعالیت ها و تمرین هایی باشد که به شما در تقویت درس فرا گرفته شده و دست یابی به اهدافی که در بالا به آن اشاره کردیم، کمک می کند. توجه داشته باشید که هر روز تان باید ادامه روز قبلی باشد و به تعبیری پیشرفتی بر روز قبل باشد. پس بعد از تعیین اهداف تان برنامه ای جزئی ترتیب دهید که به طور روزانه به آن بپردازید و بتوانید با طی کردن مراحل آن در آخر سال تحصیلی به آنچه که خواسته اید، دست پیدا کنید.
 • در نهایت محیط خاصی را برای خود تنظیم کنید: محیط مدرسه و دانشگاه قوانین و مقررات خاص خود را دارند. برای اینکه بتوانید با این قوانین خود را تطبیق دهید باید برای زندگی خود نیز قوانینی طرح کنید. بسیاری از قوانین مدرسه به خوبی با قوانین دنیای بزرگسالان منطبق می باشد. برای مثال مدارس زمان شروع و پایان سال تحصیلی شان دقیق می باشد و برنامه های زمان بندی امتحانات در میانه سال نیز به دقت تنظیم شده است.
  استفاده از تلفن همراه و دستگاه های الکترونیک دیگر در مدارس ممنوع می باشد، تکالیف خانه برای دانش آموزان تعریف می شود تا بتوانند مطالبی که در مدرسه آموخته اند را در خانه تمرین کنند و در خود نهادینه کنند. می بینید که در مدرسه و دانشگاه مجبور به رعایت قوانینی هستید، اما این قوانین قطعا به نفع شماست و باعث رشد و پیشرفت شما می شود. پس سعی کنید این قوانین را در زندگی واقعی نیز وارد کنید و حتی اگر محصل یا دانشجو نیستید، خود را ملزم به رعایت برخی از این قوانین کنید. زیرا با این کار تمرکز شما روی رشد و پیشرفت و دست یابی به اهداف تان بیشتر می شود.
راهنمایی برای خودآموزی
راهنمایی برای خودآموزی

امیدواریم بتوانید با رعایت این نکات سال تحصیلی جدید خود را هدفمند و به خوبی آغاز کنید. اگر هم از فضای درس و مدرسه به دور می باشید، حتما این توصیه ها را برای موفقیت در کار و زندگی خود به کار گیرید و با جدیت به دنبال یادگیری موضوعات و مهارت های مختلف باشید تا بتوانید خود را در جامعه رو به تغییر کنونی، برای رویارویی با چالش ها موقعیت های جدید و رو به رو شدن با فناوری های نوین، به خوبی آماده کنید.