درآمد بیشتر با کارآفرینی

درآمد بیشتر با کارآفرینی | در دنیای امروز استارتاپ ها و یا کسب و کارهای نوپا نقش مهمی در پیشرفت و توسعه اقتصاد کشورها دارند. خوشبختانه در دنیای مدرن امروز کارآفرینی جایگاه متمایز و ویژه ای پیدا کرده است. در حقیقت رشد محلی، توسعه صنعتی، افزایش اشتغال و … به رشد و توسعه کارآفرینی وابسته است. برهمین اساس کارآفرینان به افرادی می گویند که بذر توسعه صنعتی را می پراکنند و طعم میوه افزایش درآمد، اشتغال، استانداردهای بهتر برای رشد اقتصادی جامعه را به مردم آن به مردم می چشانند.

عموما به کسی که تجارت خود را آغاز کرده باشد، کارآفرین گفته می شود. اغلب مردم با شنیدن واژه ی کارآفرین تمایل دارند که آن را به فردی نسبت دهند که سرمایه گذاری های خود را شروع کرده است. در تعریف رسمی کارآفرینی، فرآیند شروع یک کسب و کار یا سازمان برای تامین نیازهای اجتماعی یا سودآوری است. بسیاری بر این باورند که کارآفرینی تعریفی ساده دارد اما علیرغم این که این واژه مفهوم آن ساده و قابل درک به نظر می ‌رسد، هنوز هم تعریف واحد و جهان شمولی از کارآفرینی وجود ندارد.

یکی از تعاریف کارآفرینی این است که فرد کارآفرین توانایی این را دارد تا فرصت‌ های کسب و کار را ببیند و آن‌ ها را ارزیابی کند، منابع لازم را جمع آوری و از آن‌ها به خوبی بهره برداری کرده و سپس عملیات مناسبی را برای رسیدن به موفقیت پی ریزی نماید. هم چنین در بعضی از تعاریف دیگر کارآفرین به شخصی می گویند که با ایجاد محصولات و خدمات نوین مورد نیاز مردم، درآمد خوبی کسب می‌ کنند. معمولا گمان می ‌شود که کارآفرینان در راه اندازی شرکت ‌ها تبحر دارند. در هر حال، آن‌ ها، از هیچ، کسب و کار جدید خلق می ‌کنند. آن ‌ها علاوه بر خطرات بسیار، پیشگام کارهای جدید می ‌شوند.

انواع کارآفرینی

با توجه به معیار ها و شاخص های مختلف می توان کارآفرینی را به دسته های متفاوتی تقسیم کرد. یکی از رایج ترین دسته بندی های انواع کارآفرینی به شرح زیر است:

 • کارآفرینی در کسب‌ و کارهای کوچک
  در عصر حاضر اغلب کارآفرینان و استارتاپ ها در دسته ی کسب و کارهای کوچک قرار می گیرند. برای مثال در ایالت متحده 7/5 میلیون کسب و کار کوچک وجود دارد که این رقم معادل 7/99 درصد کل شرکت های فعال در این کشور می باشد و همچنین 50 درصد افراد شاغل غیردولتی در این کسب و کارها مشغول هستند. چند نمونه از کسب و کارهای کوچک می توان به آرایشگاه ها، فروشگاه های اینترنتی، آژانس های مسافرتی و موارد این چنینی اشاره کرد.
  معمولا کارآفرینان در کسب ‌و کارهای کوچک می توانند افراد محلی یا اعضای خانواده خود را به کار بگیرند . متاسفانه بسیاری از کارفرینان به این شکل سود چندانی به دست نمی ‌آورند. تعریف آن‌ ها از موفقیت، تنها کسب یک درآمد معمولیست، نه تسلط بر بازار یا توسعه و رشد تا تبدیل ‌شدن به یک کسب ‌و کار بزرگ. ازآن جایی ‌که این کسب ‌و کارها نمی ‌توانند نظر سرمایه‌ گذاران را به خود جلب کنند، لذا به سرمایه دوستان و خانواده یا وام‌ های بانکی متکی هستند.
 • کارآفرینی در استارتاپ مقیاس ‌پذیر
  استارتاپ های مقیاس پذیر یا به عبارت دیگر گسترش پذیر به کسب و کارهایی می گویند که بنیان گذارهای آن از روز اول شروع کار خود این را می دانند که چشم اندازشان می تواند دنیا را تغییر دهد. به همین دلیل بر روی توسعه و رشد کسب و کار خود تمرکز می کنند. نظر بسیاری از سرمایه گذران به این نوع از کارافرینی جلب شده و موجب می شود که خلاق ترین و بهترین کارکنان را جذب نمایند. معمولا استارتاپ‌های مقیاس ‌پذیر در قطب‌ های نوآوری جهان مانند نیویورک، شانگهای و … شکل می ‌گیرند. البته درصد آن‌ها زیاد نیست، اما به خاطر پتانسیل و بازده بالایی که دارند بیشترین سرمایه و همین طور توجه را به سمت خود جذب می ‌کنند.
 • کارآفرینی در شرکت‌ های بزرگ
  همیشه باید این را به یاد داشته باشید که چرخه عمر شرکت های بزرگ هرگز نامحدود نیست، یعنی رشد این شرکت ها به عرضه محصولات نوین، نوآوری مستمر و همچینین مدل های تولیدات فعلی بستگی دارد. عواملی مانند تغییر و تحول در قوانین و فناوری ها، تغییر در نوع سلایق مشتری ها، ظهور رقبای تازه و … می تواند شرکت های بزرگ را بیشتر تحت فشار قرار داده و آن ها را مجبور به تولید محصولات جدید برای مشتریان جدید و برای عرضه آن ها به بازرهای جدید کند. در این راستا، شرکت‌ های بزرگ به دنبال خرید شرکت‌ های خلاق و مبتکر می ‌روند یا این که خودشان یک محصول تحول ‌آفرین تولید می ‌کنند (کارآفرینی درون‌ سازمانی). جالب اینجاست که معمولا بزرگی شرکت باعث می شود اجرای برنامه‌ های تحول ‌آفرین دشوار تر شود.
 • کارآفرینی اجتماعی
  به افراد مبتکری که بر روی خلق محصولات و خدماتی تمرکز می کنند تا مشکلات را حل و نیازهای اجتماعی را رفع نمایند، کارآفرین اجتماعی می گویند. این دسته از افراد برخلاف کارآفرینان در استارتاپ‌ های مقیاس ‌پذیر، هدفشان تبدیل کردن جهان به ‌جای بهتری برای زندگی است، نه گرفتن سهمی از بازار یا سودآوری برای بنیان‌ گذاران آن. کارآفرینی اجتماعی می ‌تواند غیرانتفاعی، انتفاعی یا ترکیبی از این دو باشد.
 • کارآفرینی اینترنتی و کارآفرینی سنتی
  به طور کلی دنیای دیجیتال و خصوصا اینترنت بر تمام ابعاد زندگی انسان احاطه دارد. مسلما کارآفرینی نیز از این تاثیر بی نصیب نمانده است. در حقیقت پتانسیل اینترنت برای کارآفرینی به حدی زیاد است که نوع تقریبا جدیدی از کارآفرینی موسوم به «کارآفرینی اینترنتی» نیز به وجود آمده است. همان‌طور که از نام این نوع از کارآفرینی پیداست، مبنای کارآفرینی اینترنتی یک «کسب‌ و کار اینترنتی» است؛ بنابراین بزرگ ‌ترین تفاوت بین کارآفرینی اینترنتی با انواع دیگر کارآفرینی تمرکز کارآفرینی اینترنتی بر اینترنت برای کسب درآمد است؛ این در حالیست که انواع دیگر کارآفرینی وب محور نیستند.
  البته این چنین تعریفی به این معنا نیست که کسب‌ و کارهای سنتی به هر قیمتی از استفاده از اینترنت خودداری می ‌کنند؛ بلکه عامل مهم، محوریت اینترنت در کارآفرینی و کسب‌ و کار است. در حقیقت، امروزه به قدری اینترنت با انواع مختلف کارآفرینی هماهنگ و یکی شده است که به‌ سختی می ‌توان از عبارت کارآفرینی «غیر اینترنتی» برای توصیف انواعی از کارآفرینی استفاده کرد که اینترنت محور نیستند. برای مثال حتی درصورتی که کسب ‌و کاری با محوریت فروش ترشی داشته باشید، باوجود این که یک کارآفرین اینترنتی محسوب نمی ‌شوید، به کمک شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا با راه‌ اندازی یک سایت اختصاصی می ‌توانید کسب‌ و کار خود را تبلیغ کنید. فرق عمده‌ ای که بین کارآفرینی سنتی و اینترنتی وجود دارد این است که شما می ‌توانید در کارآفرینی اینترنتی با کمک ابزارهای آنلاین سئو کسب ‌و کار خود را تحلیل کرده و بدانید که به کدام سمت می ‌روید، چیزی که در کسب ‌و کاری که در بستر اینترنت انجام نمی ‌شود به راحتی امکان پذیر نیست.

ویژگی های کارآفرینان

 • پیشرو بودن
  یکی از ویژگی های کارآفرینان پیشرو بودن آن هاست. اگر قصد دارید کارآفرینی موفق باشید می بایست همیشه در کاری پیشرو بوده و از آن نترسید. کارآفرین باید جسارت نوآوری داشته باشد. قطعا با بیل گیتس آشنایی دارید و می دانید که پیشرو بودن او چه تحول عظیمی در دنیا به وجود آورده است. تنها کافیست تصور کنید که قبل و بعد از نوآوری های او اتفاقات بزرگی در دنیا رقم خورده است. افراد کارآفرین‌ معمولا آینده نگر هستند. آن‌ها آینده را زودتر از بقیه می ‌بینند.
 • خلاقیت
  پیش از هرچیزی یک کارآفرین باید خلاق باشد. خلاقیت عنصری برای مقایسه بین یک فرد کارآفرین و عادی است.
 • آینده نگاری یا ساختن آینده
  هرگز کارآفرینان بزرگ منتظر تغییر دنیا نمی مانند. آن ها خود آینده را می سازند! دقیقا مانند استیو جابز که آینده را با دستان خود ساخت.
 • جرات ریسک کردن
  در بحث کارآفرینی همیشه یک حقیقت وجود دارد آن هم این است که کارآفرینی بدون ریسک امکان پذیر نیست. همواره کارآفرینان بزرگ افراد ریسک پذیری بوده ‌اند.
 • ارزش آفرینی
  کارآفرینان هیچ گاه به پول فکر نمی کنند، حداقل در مراحل اولیه کار خود. همیشه پول به دنبال آن ها خواهد رفت. در بیان ساده تر هرگز یک کارآفرین به دنبال پول نمی دود، بلکه با تغییر دنیا موجب می شود پول به دنبالشان برود.
 • ایجاد اشتغال
  ایجاد اشتغال یکی از اصول کارآفرینی برای افراد دیگر است. کارآفرینان با ایجاد کسب و کارهای جدید برای عده ای چه کم و چه زیاد مردم شغل ایجاد می ‌کنند.
 • خلق ثروت
  درصورتی که کارآفرینی درست و کاملا اصولی انجام شود، اغلب ثروت آفرین است. اکثر کارآفرینان بزرگ و موفق جزو ثروتمند ترین افراد هستند.

کارآفرینی را از کجا شروع کنید؟

همه ی شما می توانید یک کارآفرین باشید، می پرسید چطور؟ پاسخ آن بسیار ساده است. هر فردی که در زمینه ی ایجاد یک فرصت نو تلاش کند، می تواند به نوعی خود را کارآفرین بنامد. همان طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد برای مثال کسب‌ و کارهای کوچک، مغازه‌ ها و فروشگاه‌ های محلی نیز به نوعی کارآفرین محسوب می ‌شوند. حتی کسب‌ و کارهایی که در خانه انجام می ‌شوند را می توان در دسته بندی کارآفرینی قرار داد.

افراد بسیاری هستند که با توجه به مهارت‌ های خود کاری در خانه ‌ی خود شروع کرده و ارزش‌ هایی را به وجود می ‌آورند. می توان به این افراد نام کارآفرینان خانگی را داد. امروزه با گسترش اینترنت کارآفرینان بیشتری را می ‌توان در اینترنت یافت. آن‌ها با تاسیس یک فروشگاه اینترنتی یا وبلاگ به فکر خدمت به جامعه هستند و از طریق فعالیت‌ های الکترونیکی و مجازی به کسب سود می ‌پردازند. از معروف ‌ترین و موفق‌ ترین نمونه‌ های کارآفرینان آنلاین می‌ توان به سایت آمازون (Amazon) و ای بی (eBay) اشاره کرد که در طول سال‌ های اخیر درصد بالایی از بازارهای جهان را به خود اخصاص داده ‌اند.

کارآفرین موفق

چگونه یک کارآفرین موفق شوید؟

 • باید ایده‌های بزرگ داشته باشید
  اگر می خواهید یک کارآفرین موفق شوید یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید تحقیق درباره ی هر چیزیست که می خواهید آن را شروع کنید. این تحقیق باید به گونه ای باشد که متوجه شوید آیا ایده‌ ی کسب و کار شما عملی و امکان ‌پذیر است یا خیر. پس از جمع ‌آوری اطلاعات مورد نیاز، اکنون می ‌توانید تصمیم ‌گیری کنید.
  آنالیز داده‌ها، پرسش نامه، بررسی و تحقیق میدانی از جمله اقداماتی هستند که باید برای تایید درستی یا عدم نادرستی یک ایده انجام بدهید. پس از این که به نتیجه رسیدید ایده‌ ی شما عملی و قابل اجراست باید یک پروپوزال مقدماتی از ایده‌ ی خود درون یک فایل word تهیه کرده و در اختیار داشته باشید. سپس بازار هدف را مد نظر قرار داده و رقیبان خود را شناسایی کنید. ممکن است در این مرحله از ایده ی خود صرف نظر کنید زیرا اگر رقبا بسیار قدرتمند باشند امکان ارائه‌ ی خدمات یکسان و مشابه آن ها وجود ندارد. پس باید در ایده‌ ی خود تجدید نظر کنید.
  در گام بعدی باید سرمایه مورد نیاز برای اجرای ایده ی خود را مورد بررسی قرار دهید. درصورتی که خودتان سرمایه دارید شروع به برنامه ‌ریزی کنید و اگر به دنبال جذب سرمایه هستید باید با افراد مختلف وارد مذاکره شوید. به گفته‌ ی بسیاری از کار آفرینان متخصص، آموزش و یادگیری روش‌ های کارآفرینی کافی نیست. شما موظف هستید به عنوان یک کارآفرین کیفیت مناسب محتوا و محصول خود را در نظر بگیرید. حالا این کیفیت چه معیارهایی دارند؟
  اولین نگرش کارآفرینی مدت زمان کار است! یعنی شما باید مدت زمان زیادی از شبانه روز را صرف ایده‌ ی خود کنید. خصوصا اگر برای اولین بار است که این کار را انجام می‌ دهید. چرا که برای مثال در یک کسب و کار اینترنتی باید ۹۲ درصد زمان خود را به ارائه محصولات یا خدمات مناسبی در بستر اینترنت بپردازید و تنها ۸ درصد از زمان خود را به مشتریان خود اختصاص دهید.
 • ریسک ‌پذیر باشید
  بیشتر کارآفرینان موفق نگران سرمایه یا وقت خود نیستند! البته نباید دچار این اشتباه شوید که آن ها چشم و گوش بسته وارد بازار می شوند. در حقیقت آن ها می توانند شانس موفقیت خود را ابتدا در بازار های داخلی و سپس در بازار های خارجی امتحان کنند. قطعا دیده اید که بسیاری از مردم تمایلی به ریسک کردن ندارند پس در همان نقطه ‌ای که هستند ساکن باقی می‌ مانند. عنوان کارآفرین موفق حاصل ده ‌ها بار شکست حاصل می شود. ریسک کردن جزو جدایی ناپذیر موفقیت در ایده ‌های بزرگ است.
 • دوستانی واقعی برای مشتریان خود باشید
  اگر شما بتوانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید صد در صد کسب و کار شما موفق خواهد بود. برای مثال در ابتدا ممکن است شما ۲ یا ۳ مشتری داشته باشید ولی با برخورد مناسب و ارائه خدمات مطلوب می‌توانید از آن ها جهت بازاریابی درون شبکه‌ ای استفاده کنید. اگر کسب و کار شما محلی است باید پس از مطالعاتی که در منطقه ‌ی زندگی خود انجام می‌دهید اقدام به اجرای پروژه کنید اما اگر در بستر اینترنت می‌ خواهید موفق شوید همین حالا وقتش رسیده است چرا که در ۴ الی ۵ سال آینده رقابت در دنیای اینترنت دشوارتر خواهد بود.