زبان چینی

الفبای زبان چینی 

الفبای زبان چینی

الفبای زبان چینی | زبان چینی یکی از پر کاربرد ترین و قدیمی ترین زبان های زنده ی دنیاست. بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر در داخل و خارج چین به این زبان صحبت می کنند که این موضوع این زبان را به یکی از پر کاربردترین زبان های دنیا تبدیل کرده است. زبان چینی پر از کاراکترها و شکل هایی است که به نظر بسیاری افراد یادگیری و کاربرد آن را بسیار دشوار و بعضا غیر ممکن کرده است. بسیاری افراد فکر می کنند این زبان تنها در کشور چین یا برای تعامل با افراد چینی به درد می خورد. در حالی که زبان چینی علاوه بر کشور چین، در هنگ کنگ، ماکائو، تایوان، سنگاپور، مالزی، اندونزی و فیلیپین نیز جز زبان های رسمی محسوب شده و بسیار رایج است. علاوه بر آن، چینی ماندارین یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل به حساب آمده و یکی از پرکاربردترین زبان های تجارت و بازرگانی است. یکی از نگرانی های افراد در یادگیری زبان چینی، حروف الفبای آن است. در ادامه توضیحاتی درباره الفبای چینی و سایر ویژگی های آن می دهیم.

زبان چینی
زبان چینی

الفبای زبان چینی

معمولا اولین مرحله در فراگیری یک زبان خارجی، الفبای آن زبان و تمرین و تکرار آن هاست. اما زبان چینی بر خلاف بسیاری زبان های رایج مانند زبان های با پایه الفبای لاتین، حروف الفبا نداشته و به جای آن از کاراکتر استفاده می کند که یادگیری آن را بسیار دشوار و بعضا غیر ممکن کرده است. کاراکترها در واقع همان نمادها و نشانه ها هستند که هر کدام به تنهایی یا در کنار هم یک معنی یا مفهوم را می رسانند. زبان چینی در حدود 80 هزار کاراکتر دارد و یکی از مشکلاتی که پیش روی فراگیران این زبان است تعداد بسیار بالای کاراکترهای این زبان است. خود افراد چینی زبان نیز تمامی این کاراکترها را نمی شناسند و توانایی استفاده از تمامی آن ها در مکالمات و ارتباطات روزمره خود را ندارند. یک فرد تحصیل کرده در حدود 8 هزار کاراکتر این زبان را می تواند تشخیص داده و از آن ها استفاده کند. شما برای مطالعه یک روزنامه ی چینی زبان نیازمند آشنایی با تعداد تقریبی 3000 کاراکتر هستید و برای خواندن و فهمیدن بیشتر کتاب هایی که به زبان چینی نوشته شده اند نیز باید با تعداد تقریبی 8000 کاراکتر آشنا باشید.

کاراکترهای زبان چینی

این کاراکترها تقریبا به شکل نقاشی می باشند و گاهی از روی شکل آن ها میتوان تشخیص داد که این کلمه مربوط به چه موضوعی است. برخی از این کاراکترهای ترکیبی درون خود یک مفهوم دارند که با دانستن آن می توانید به شکل بهتری این کاراکترها را به خاطر بسپارید. به عنوان مثال استراحت کردن در زبان چینی از ترکیب دو کاراکتر انسان و درخت به دست می آید. یعنی در این بین نیازی به خلق کاراکتر جدید برای استراحت کرد نبوده و با ترکیب مفهوم درخت و انسان، یعنی ارتباط و آرامش انسان در طبیعت، می توان کاراکتر استراحت را به وجود آورد. یا کلمه بوقلمون از ترکیب دو کلمه آتش و مرغ ساخته می شود! تلفظ کلمات و جملات این زبان دشوار بوده و یکی از مهم ترین چالش های آن می باشد. در کلمات و جملات چینی هر کاراکتر به شکل یک هجا تلفظ می شود.

زبان چینی گرامر ندارد و این موضوع یادگیری آن را همزمان آسان و دشوار کرده است! گرامر زبان چینی از این رو دشوار است که نمی توان به طور دقیق نقش هر کاراکتر را مشخص کرد. اما از طرفی نیز این موضوع یادگیری زبان چینی را ساده کرده است. با توجه به عدم وجود گرامر، صرف افعال، زمان، جنسیت و ضمیر در زبان چینی وجود نداشته و از این رو یادگیری آن چندان دشوار نمی باشد. زبان چینی را می توان از راست به چپ، از چپ به راست و حتی از بالا به پایین نوشت.

زبان چینی
زبان چینی

سایر ویژگی های کاراکترهای زبان چینی

کاراکتر های زبان چینی معمولا از 3 مولفه معنا، صدا و خالی تشکیل شده اند. همان طور که نام آن ها پیداست معنا برای اضافه کردن معنا و مفهوم به کلمه به کار می رود، صدا نیز برای اضافه کردن صوت به کاراکتر و مولفه خالی نیز برای جدا کردن کاراکتر از کاراکترهای دیگر کاربرد دارد. کاراکترهای زبان چینی را به روش های مختلفی می توان دسته بندی کرد. اما به طور کلی آن ها را می توان در 3 دسته بندی کلی قرار داد.

  • کاراکترهای تصویری معمولا یکی تصویر نمادین از یک شی هستند. با قرار دادن شی مد نظر در پشت این کاراکترها می توان راحت تر آن ها را به خاطر سپرد.
  • کاراکتر های ایده نما که نشان دهنده یک مفهوم هستند.
  •  کاراکترهای ترکیبی که از ترکیب یک نشانه با یک کاراکتر اصلی به وجود می آید. به عنوان مثال هنگامی که نشانه آب در کنار کاراکتر چشم قرار گیرد معنای اشک می دهد

دسته بندی های دیگری نیز در تقسیم بندی کاراکترهای زبان چینی وجود دارد که بررسی آن ها مفصل بوده و از توان این مقاله خارج است.

سخن پایانی

ممکن است با خواندن این مطلب به سخت بودن زبان چینی فکر کنید! بگذارید خیال شما را راحت کنیم. بله یادگیری زبان چینی سخت بوده و نیازمند سعی و تلاش بسیاری است. اما در عین حال در برخی فاکتورها، یادگیری زبان چینی از یادگیری سایر زبان های خارجی ساده تر است. اگر عزم خود را برای یادگیری این زبان مهم جزم کرده اید، ما به شما یادگیری آنلاین زبان چینی را پیشنهاد می کنیم. با ثبت نام در وبسایت من و زبان می توانید در کوتاه ترین زمان و بالاترین کیفیت، زبان چینی را فرا بگیرید.