مدرک CCNP

مدرک CCNP

افراد مایل به دریافت این مدرک باید در ابتدا دوره CCNA را که در رابطه با نصب ، راه‌اندازی و پیکربندی و عیب‌یابی شبکه‌ها کوچک‌تر از ۱۰۰ کلاینت است بگذرانند و سپس برای اخذ مدرک CCNA اقدام نمایند. دانش‌پذیران این دوره باید با مفاهیمی چون:

VLAN ،ISDN ،ISL، Route ،Frame Relay، Redistribution ،IP ،OSPF ،IPX ،DDR ،VLSM ،IGRP ،PSTN، Async Routing Apple talk Ethernet ، FDDI ، … آشنایی پیشین داشته باشند.

چشم‌انداز کاری دوره‌های CCNP

افرادی که موفق به کسب مدرک CCNP می‌شوند در زمینه‌های مختلف مهندسی شبکه توانایی فعالیت‌ خواهند داشت. افراد با ارتقای مدرک CCNA خود به مدرک CCNP به توانایی‌های خود افزوده، با مفاهیم LAN و Dial-Up آشنایی گسترده‌تری پیدا کرده و توانایی پیکربندی و راه‌اندازی شبکه‌های WAN را کسب می‌نمایند. این افراد تنها یک پله از مقام ارشد کارشناسی شبکه که همان CCIE است فاصله خواهند داشت.

مدرک CCNP
مدرک CCNP

چگونگی اخذ مدرک CCNP:

کسب مدرک CCNP نیازمند گذراندن چهار دوره آموزشی و همچنین پشت سر گذاشتن آزمون‌های شاخه‌های CCNP است که از قرار زیر هستند:

  • ایجاد شبکه‌های عادی سیسکو (BSCI) : در این قسمت از دوره آموزشی CCNP به مباحثی چون شیوه اتصال و چگونگی استفاده از روترهای Cisco در شبکه‌های LAN و WAN آموزش داده می‌شود. همچنین مباحثی چون آشنایی و به کارگیری پروتکل‌های ISIS ، EIGRP،BGP ، EGP ،OSPF نیز مطرح می‌شود و دانش‌پژوهان با پروتکل‌های مسیریابی‌ای چون Distance Vector و Link State نیز آشنا می‌گردند.
  • ایجاد شبکه‌های چند لایه سیسکو (BCMSN) : در این قسمت از دوره شیوه به‌وجود فضای یک شبکه بر پایه Switching چندلایه آموزش داده می‌شود. همچنین در کنار مفاهیم سوئیچینگ و آشنایی با فناوری‌های چندلایه مفهوم مسیریابی نیز آموزش داده می شود.
  • ایجاد شبکه‌های راه‌دور (BCRAN) : در این قسمت از دوره، دانش‌پژوهان می‌آموزند که چگونه به پیکربندی و عیب‌یابی شبکه‌ای در نقطه‌ای دیگر در دوردست از طریق کنترل ریموت بپردازند و به سایت مرکزی دست پیدا کنند و آن را کنترل کنند. در این شاخه توجه بر روی شبکه‌های WAN و نحوه پیکربندی و عیب‌یابی تجهیزات سیسکو و مسائل مربوط به QOS است.
  • پشتیبانی و عیب‌یابی شبکه (CIT) : در این قسمت از آموزش CCNP که قسمت نهایی آن نیز می‌باشد، دانش‌پژوه می‌آموزد که چگونه به عیب‌یابی کلاینت‌ها و سرورها بپردازد. پس از گذراندن این دوره توانایی شناخت و تحلیل مشکل‌های شبکه در محیط‌هایی مثل Fast Ethernet ،VLAN ،Frame Relay ،ISDN و… کسب می‌شود.

ثبت نام دوره CCNP