رژیم درمانی

رژیم درمانی و اصول پایه آن

رژیم درمانی به استفاده از غذا و تغذیه به روش کنترل شده و فراهم کردن بهترین زندگی توام با سلامتی سالم اشاره دارد. جالب اینکه ، بسیاری از بیماری ها با رژیم کنترل شده و گاهی قبل از آن عمل استفاده میشود. و اگر پزشک برایتان رژیم درمانی تجویز کرد ، باید اصول آنرا یاد بگیرید:

  1. کنترل علائم: هنگامی که به خاطر رژیم غلط از بیماری ای رنج میبرید، معمولا پزشک پیش از درمان دارویی یا عمل، رژیم غذایی ای به شما پیشنهاد میدهد که بیمارها یی مانند بیماری قلبی را به طورموثری کنترل میکند.
  2. تعدیل رژیم: “سوماتی رودامبی” در کتابش- اصول غذا، تغذیه و رژیم درمانی- میگوید که: هنگامی که درگیر عادات غذایی ناسالم میشوید، مانند خوردن غذای چرب، خوردن شکلات و یا نخوردن سبزیجات، خودتان را در معرض خطر قرار میدهید. و معمولا پزشک بعد از ارزیابی رژیم و خطرا ت، رژیم متعادلی را برای جلوگیری از این قبیل اتفاقات پیشنهاد میکند.
  3. استراحت اعضای بدن: هنگامی که قصد عمل جراحی دارید یا پزشک تان میخواهد شما را درمان کند، باید از رژیم درمانی استفاده کنید تا تصویر واضحی از مشکلات بدن به دست آمده و روند عمل جراحی به خوبی طی شود. علاوه برا ین، برخی از پزشک ها ، نحوه گرفتن رژیم آب و رژیم ساده را به شما می آموزند.
رژیم درمانی
رژیم درمانی

آموزش رژیم درمانی

اگر معنی “رژیم ” را از افراد بپرسیم، آنها از اهداف کاهش وزن کوتاه مدت و محدودیت های غذایی بیشمار صحبت خواهند کرد. با این حال، رژیم به چیزی که میخوریم اشاره میکند. هنگام برنامه ریزی برای رژیم غذایی عملی ، متخصصان رژیم شیوه ABCDMVرا پیشنهاد میکنند که شامل شش اصل اساسی تناسب، تعادل، کنترل کالری، تراکم( تغذیه ای)، اعتدال و تنوع میشود:

  1. رژیم مناسب: رژیم متناسب، انرژی و مواد مغذی لازم برای رشد بهینه و بازسازی بافت ، سلول و ارگانهای بدن را فراهم میکند.
  2. تعادل: رژیم متعادل شامل غذاهایی است که دارای مقدار کافی از آن شش گروه مواد مغذی هستند.
  3. کنترل کالری:. مقدارمجاز کالری ها باید مشخص شده و مقدار انرژی دریافتی از غذا با مقدار انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیتها فیزیکی و بیولوژیکی متناسب باشد.
  4. تراکم( تغذیه ای): اغلب غذا خوردن بدون پرخوری ؛ کار دشواریست. بنابراین باید مغذی ترین مواد را به حداقل کالری اضافه کنید.
  5. تعدیل: افرادی که برای غذا خوردنشان محدودیت های زیادی دارند، به سختی میتوانند این الگوی رژیمی را رعایت کنند و محروم کردن خود از غذاها چرب و شیرین ضرورتی ندارد.
  6. تنوع: هیچ رژیمی بدون تنوع کامل نیست. والبته با وجود گزینه های موجود برای یک رژیم متنوع، داشتن عادات غذایی تکراری مطمئنا خسته کننده خواهند بود.

دوره های رژیم درمانی شامل: تغذیه مطلوب، رژیم های غذایی و روزه، هضم و متابولیسم، تعادل بیوشیمیایی آلی، ارزیابی تغذیه ای، تغذیه ارتو مولکولی، تغذیه و بیماری های مزمن، تغذیه در مراقبت های حاد، مداخلات تغذیه وتغذیه درمان میشود.
مدارک دوره رژیم درمانی نیزشامل کارشناس دیپلم ،کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا میشود.

ثبت نام دوره تغدیه و رزیم درمانی